Zapomnij o tradycyjnych ramkach - tak się teraz dekoruje zdjęciami! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Zapomnij o tradycyjnych ramkach – tak się teraz dekoruje zdjęciami!

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
od SESSO & DALANEZI Nowoczesny
Loading admin actions …

Dzieła umeblowania i wystroju domu wieńczą dekoracje. Mogą być one stałe, wpisane w wykończenie pomieszczenia, na przykład sztukaterie, listwy przypodłogowe i podsufitowe, albo ruchome, czyli wszystkie dodatki w postaci wazonów, bibelotów, pamiątek, trofeów, a nawet aranżacji okien tkaninami. Jednak główną dekoracją domu, która nadaje nie tylko pięknego wyglądu naszemu mieszkaniu, ale też dodaje mu duszy i oryginalnego charakteru, jest domowa galeria z mniej lub bardziej osobistymi zdjęciami bądź grafikami. W taki najłatwiejszy sposób możemy przekazać pozostałym domownikom – a szczególnie gościom nas odwiedzających – swoje hobby, przypomnieć ulubione momenty z życia, wyrazić sympatię względem ulubionej muzyki, filmu oraz ogólnie podkreślić styl aranżacji wnętrza.

Domowa galeria to wręcz obowiązkowy punkt wystroju całego mieszkania. Może i powinna znaleźć się w każdej przestrzeni naszego domu, nawet w kuchni oraz w zaskakującej, nowoczesnej łazience! Domowa galeria może przedstawiać obrazy, ale też wysyłać konkretny, słowny przekaz! Dlatego w tym wydaniu podpowiemy Wam jakie są ciekawe i najbardziej odpowiednie opcje, które sprawią, że domowa galeria będzie wyglądać stylowo i nietuzinkowo w każdym pomieszczeniu!

Inne pomysły na dekoracje znajdziecie w Katalogu Inspiracji Nietypowe ozdoby na ścianę – 10 propozycji. Zapraszamy!

Oryginalne rozmieszczenie różnoformatowych ramek

Domowa galeria to wbrew pozorom twór aranżacyjny, której wygląd również zmienia się pod wpływem czasu i ulega modom! Jakkolwiek absurdalnie to może zabrzmieć, najnowszym i najczęściej powielanym dziś trendem w planowaniu takiej dekoracji ściennej jest chaotycznie wyglądające (lecz tak naprawdę skrzętnie zaplanowane) rozmieszczenie ram różnej wielkości, w bliskiej odległości, na jednej płaszczyźnie. Domowa galeria wygląda najciekawiej, gdy połączymy różnokolorowe zdjęcia i grafiki w jedną całość za pomocą logistycznej zabawy w układankę. Tak jak widać na powyższym przykładzie, świetnie sprawdza się to w pomieszczeniach o nieregularnym kształcie, na poddaszu pod skosami dachu, na klatkach schodowych, gdzie schodzimy i wspinamy się na inne kondygnacje domu.

Domowa galeria wisząca na ścianie

Oczywista oczywistość w planowaniu artystycznej lub rodzinnej, stałej wystawy w domu! Jednak to nie jedyny wariant, który przewiduje domowa galeria. Nie mniej jednak chcieliśmy zwrócić uwagę na jej największą praktyczność. Powieszone obrazy nie zabierają miejsca i przestrzeni, a niesamowicie dekorują każdą bladą i niewyrazistą ścianę w małym lub wąskim pokoju.

Stojące, podparte ramy

Kolejną opcją, także dziś bardzo modną, są ramy stojące na półkach, regałach lub komodach. W ten sposób domowa  galeria staje się nie tylko nietykalną dekoracją wiszącą na ścianie, ale też swego rodzaju elementem wyposażenia, bibelotem do ustawienia i przestawiania na blacie. Ostatnim krzykiem mody, wyjętym ze stylu skandynawskiego, są bardzo wąskie półki mocowane do ściany, które służą tylko i wyłącznie do ustawiania na nich ram lub obrazów. W ten prosty sposób domowa galeria może być bardzo często zmieniana bez uszczerbku na zdrowiu i gładkim wyglądzie ściany! Na co warto zwrócić także uwagę? Na to frywolne ustawienie ram zachodzących na siebie! Nawet tak oczywiste dekoracje mogą być w tak oryginalny i niezobowiązujący sposób ustawione, by wyglądały wyjątkowo!

Różne rodzaje ramek

Eklektyczny korytarz, przedpokój i schody od homify Eklektyczny

Różne rodzaje ram, lecz w tej samej stylistyce, to kolejny sposób na to jak domowa galeria może interesująco wyglądać! Taką ścianę łatwo możemy stworzyć za pomocą ramek  z popularnej sieciówki, lub innych, wiekowych, stylowych, pozbieranych od babć i cioć, ale koniecznie  w podobnym kolorze! Dzięki temu domowa galeria wygląda bardziej spójnie. To rozwiązanie dla tych, który wolą większy ład i zaplanowanie, lecz z małą nutką szaleństwa i spontaniczności.

Domowa galeria w kuchni z plakatami

od homify Eklektyczny Papier

Kuchnia to może też być miejsce na dodatki wyjęte niczym z salonów. Współczesny asortyment sklepów oferuje nam teraz ciekawe panele, płytki nad blat roboczy ze zdjęciami owoców i warzyw oraz innymi grafikami. Jednak jeśli nie jesteśmy skłonni na taką stałą, szaloną ozdobę w kuchni, równie dobrze możemy pójść za ciosem i ustawić humorystyczny plakat, podobny do tego na powyższym przykładzie MileiO, z grafiką nawiązującą do tematu i przeznaczenia pomieszczenia. Jak sugerowaliśmy wcześniej, ramy można po prostu ustawić na blacie mebla! W kuchni także, a że nie zabiera to dużo miejsca, śmiało w ten sposób możemy urozmaicić wnętrze. Domowa galeria także w kuchni! Co o tym myślicie?

Zdjęcia żywo na ścianie

Fotografie rodzinne w ramach wiszących lub samodzielnie stojących to najczęściej pojawiający się pomysł na domową galerię w domu. Jednak kolejnym pomysłem, który chcielibyśmy Wam przedstawić jest domowa galeria z natury bardziej freestylowej, nadającej się do pokojów młodzieży. Tak jak przyklejanie magnesów na lodówkę, możemy stworzyć spontaniczną domową galerię przez zwykłe przyczepianie zdjęć do ściany za pomocą pinezek lub taśmy. Zwykłe fotografie nie będą wyglądać tak oryginalnie i stylowo jak, na przykład zdjęcia z polaroidu! Tak samo jak czystej elegancji każdej grafice w ramie, dodaje passe part out, tak samo ładnie wyglądają frywolnie przyczepione do ściany zdjęcia z polaroidu. Spróbujcie!

Dzieła sztuki

Domowa galeria, a dokładniej samo słowo „galeria” przywodzi nam na myśl wykwintną wystawę obrazów. W każdym, nawet nowoczesnym domu, warto jest mieć piękny obraz malowany na płótnie. Możemy je powiesić bardzo symetrycznie, co dodaje eleganckiego wydźwięku całemu pomieszczeniu. Tak rozplanowana domowa galeria sprawdzi się do wnętrz minimalistycznych, które lubią prostotę, oczywistość i harmonię.

Natomiast w przestronnych pokojach, duże ramy lub obrazy stojące na podłodze także świetnie i oryginalnie zagrają w naszym wnętrzu. Podziwianie malowidła z tak zwanej perspektywy ptasiej też jest ciekawym i bardzo wygodnym sposobem na nowoczesną domową galerię. 

Podświetlana domowa galeria

KT-41 Queens Gate Nowoczesny korytarz, przedpokój i schody od Keir Townsend Nowoczesny
Keir Townsend

KT-41 Queens Gate

Keir Townsend

A teraz przykład z dziedziny bardziej technicznej niż estetycznej. Pamiętajmy, że domowa galeria oprócz tego, że musi być przemyślanie zaplanowana, to może być też… wyeksponowana! I to łatwo uzyskać za pomocą skierowanego na nią światła. Jednak taki pomysł należy zacząć realizować na samym wstępie, czyli przy wykańczaniu mieszkania, ponieważ musimy przewidzieć wyjścia przewodów punktów świetlnych. Jeśli zaś tego nie zrobiliśmy, nic straconego! Ten sam efekt można uzyskać jeśli poprowadzimy przewód natynkowo i ukryjemy go pod, na przykład dużym obrazem. Wymogiem jest tu jednak bliskość kontaktu, do którego możemy podłączyć wiszący nad ramą kinkiet. Taki mały detal, a może sprawić, że nasza domowa galeria i całe wnętrze zyska luksusowego charakteru!

Która domowa galeria spodobała Wam się najbardziej?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu