Luksusowy dom w ruinie! | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Luksusowy dom w ruinie!

Wirginia Nieckarz Wirginia Nieckarz
Nowoczesna sypialnia od Tagarro-De Miguel Arquitectos Nowoczesny
Loading admin actions …

Autorami wspaniałego projektu, który Wam dzisiaj chcielibyśmy zaprezentować są architekci AlvaroTagarro i Rodrigo de Miquel Martinez. Projekt obejmował renowację domu położonego w asturiańskiej nadmorskiej miejscowości Luarca. Wyjątkowość projektu polega na nieustannym wykorzystaniu niedoskonałości jako sposobu na osiągnięcie piękna. Pierwotnie stworzony z kamienia i drewna budynek znajduje się w wiejskiej okolicy w otoczeniu innych jednorodzinnych domów o charakterze rolniczym i hodowlanych. Teren rozciągający się wokół jest nieregularny i rozproszony. Właściciel chciał zachować pamięć domu, wspomnienia i uczucia, które wiążą się ze starym domem rodzinnym. Zlecił więc architektom stworzenie takiego schronienia, w którym za pomocą prostych i niedoskonałych rzeczy uchwyci się skromne piękno domu, wraz z zachowaniem pamięci i zniszczeń dokonanych przez upływający czas.

Otwarcie na świat

Dom przed renowacją prezentował się w swoim środowisku spektakularnie w prosty i dyskretny sposób. Posiadał kamienne elewacje, drewniane struktury i dwuspadowy dach – i to właśnie taki jego wizerunek architekci postanowili zachować. Jednak wnętrza domu były zbyt ciemne, z tego powodu podjęto ważną decyzję o zachowaniu objętości, obwodu ścian, otworów i struktury, ale zburzeniu wschodniej fasady tak, że budynek zostanie otwarty na krajobraz gór i morza.

Niedoskonałości otworów okiennych

Do tego momentu zamiarem architektów było udowodnienie, że niedoskonałość może być niesamowicie atrakcyjna. Otwory na okna zamknięto w metalowych ramach o różnych kształtach i rozmiarach, tak, że nawet jeśli kilka z nich posiada taki sam otwór, to są one inaczej postrzegane i odróżniają się od siebie.

Drewno, kamień, stal i szkło

Drewno, kamień, stal i szkło – są to cztery główne materiały wykorzystane w tym domu. Pierwsze dwa, szorstkie i ciepłe, zostały odziedziczone po istniejącym budynku, dwa pozostałe zostały dodane przez architektów. Mimo, iż są one znacznie chłodniejsze od drewna i kamienia, to idealnie pasują do wyznaczonej idei niedoskonałości i trwałej konstrukcji. Jak widać na zdjęciu, wnętrze domu składa się z trzech pięter, a dzięki nowej szklanej fasadzie jest znakomicie oświetlone i nasłonecznione.

Unikalnie połączona przestrzeń

Dzięki zbudowaniu trzech pięter w domu bez ścian sprawiono, że powstała jedna wielka wspólna przestrzeń. Z najwyższego piętra widać sfery znajdujące się na poniższych piętrach, małą kuchnię, salon, toaletę. Na poddaszu znajduje się sypialnia oraz miejsce przeznaczone na relaks i grę na gitarze. Z tego pomieszczenia można wyjść na balkon, który znajduje się nad szklaną fasadą i oferuje fenomenalny widok na morze.

Wielofunkcyjne schody

Schody łączące parter i pierwsze piętro są lekkiej i prostej konstrukcji, ale przy tym mocne i bezpieczne. Na jego stopnie składają się stalowe płyty, które w pewnym punkcie przechodzą w stół kuchenny. Stal została także wykorzystana w innych powierzchniach, np. w kuchni czy sypialni.

Łazienka

Łazienka znajduje się tuż obok sypialni. Dzięki dużemu przeszkleniu z łazienki rozpościera się z  piękny widok. We wnętrzu łazienki zastosowano mieszkankę kamienia, stali i szkła, doszukać się można szorstkich i rdzawych powierzchni. Łazienka swoim wyglądem przywodzi na myśl wnętrze, które nie zostało jeszcze ukończone. Zdaje się być zamieszkiwana stopniowo, bez pośpiechu. Z jednej strony odmieniona, z drugiej pozostawiona taką, jaką była, zupełnie jak pozostała część domu.

I jak spodobał się Wam ten projekt?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu