homify 360°: wiejska chata na Pomorzu

Alicja Olko Alicja Olko
Wiejska chata Studio Projektowe RoRO interior + design Wiejskie domy
Loading admin actions …

Dziś z serii homify 360° przenosimy się na Pomorze Zachodnie, na malowniczą polską wieś, gdzie znajdziemy się w urokliwym wiejskim domku, który zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz emanuje sielskością.

Budynek ten popadał w ruinę, zaniedbany i zapomniany, ale dzięki interwencji Studia Projektowego Roro Interior + Design zdołano nie tylko przywrócić go do stanu używalności, dostosowując do wymogów współczesnego życia, ale także zachować jego oryginalny i wyjątkowy charakter. Zobaczcie, jak pięknie i idyllicznie prezentuje się od zewnątrz i w środku!

Fasada

Z zewnątrz dom ten prezentuje się niezwykle tradycyjnie, może nawet nieco w stylu górskiej chaty. Jego podstawę stanowi mieszkanka kamieni i gliny, tak charakterystyczna dla typowych wiejskich chatek. Fasadę stanowi tradycyjny szachulec, czyli ścianka szkieletowa z gliny wymieszanej z trocinami, otynkowana na biało i poprzecinana deskami z ciemnego drewna. Fasadę piętra budynku pokrywają już tylko drewniane, poprzecznie ułożone deski- w przeszłości na poziomie tym znajdowała się suszarnia. We współczesnym wcieleniu tego domu zmieniono ją w pełni funkcjonalną przestrzeń mieszkalną.

Kuchnia

http://czterykaty.pl/czterykaty/5,57640,13138189,Dom__powrot_do_przeszlosci.html?i=0 Studio Projektowe RoRO interior + design Wiejska kuchnia
Studio Projektowe RoRO interior + design

http://czterykaty.pl/czterykaty/5,57640,13138189,Dom__powrot_do_przeszlosci.html?i=0

Studio Projektowe RoRO interior + design

Pomieszczenie to urządzone zostało całkowicie na wzór dawnych wiejskich kuchni. Piec kaflowy, choć jawi się niezwykle antycznie, został wybudowany współcześnie i autentycznie wystylizowany na starodawny. Służy nie tylko do ogrzewania wnętrza w sposób naturalny, ale także do pieczenia chleba! Ściana za piecem kaflowym swoją ciekawą teksturę i kolor zawdzięcza temu, że została wykonana z mieszkanki gipsowej. W aranżacji tej kuchni wykorzystano naturalne materiały- na posadzce naturalny kamień, na suficie drewniane belki, a wyposażono ją w drewniane meble. Klimatyczne dekoracje, takie jak koronkowy obraz czy bogato zdobiony w kwiaty żyrandol sprawiają, że wnętrze to wprost emanuje sielskim czarem.

Miejsce do siedzenia w kuchni

Kuchnia w tym domu jest na tyle przestronna, że umieścić można było w niej pokaźny, pięknie rzeźbiony stół z drewna dębowego otoczony czterema krzesłami. Z tej perspektywy dostrzegamy także meble kuchenne, o białych frontach i ozdobnych uchwytach. Świetnie komponują się one z drewnianą nadstawką kredensu. Wykonano ją z tego samego rodzaju drewna co ramy okiennic. Całość wystroju tego pomieszczenia stanowi zatem spójną i harmonijną całość.

Jadalnia

Pomieszczenie pełniące rolę jadalni zostało dobudowano do głównej części budynku, stylistycznie jednak świetnie się z nim komponując. Także tutaj na wszystkich powierzchniach dominuje drewno- na posadzce drewno sosnowe, a meble wykonano z ciężkiego drewna dębowego. Ściany w tym pomieszczeniu nawiązują do struktury fasady zewnętrznej- drewniane bele przecinają po skosach ściany wykonane z cegieł. Ukośny drewniany sufit ozdobiono, tak jak w innych pomieszczeniach, jasnymi drewnianymi balami.

Elementy wystroju i dekoracje

Liczne elementy wystroju tego wnętrza świadczą o jego wiejskim charakterze. Uwagę zwraca zwłaszcza czarny piecyk, otoczony drewnem na opał, a także bogato zdobiona szafka z drewna dębowego, która pełni funkcję mebla do przedpokoju- można się przejrzeć w umieszczonym na niej lustrze, a także powiesić okrycie wierzchnie na złotych haczykach. Wielość okien sprawia, że wnętrze tej jadalni jest jasno oświetlone i przestronne.

Salon

Z jadalni swobodnie przedostać można się do salonu. Także tutaj dominuje drewno, zarówno jeżeli chodzi o materiał, z którego wykonano meble, jak i podłogę oraz framugi drzwi i okien. Te ostatnie przesłonięto pięknymi, ciężkimi zasłonami w kolorze białym i o brązowych, kwiecistych wykończeniach. Wzrok przykuwa masywny kredens, stanowiący centralny element dekoracyjny tej części salonu.

Strefa wypoczynkowa

W salonie zlokalizowana została obszerna i wygodna strefa wypoczynkowa, z kanapą i dwoma fotelami. Otaczają one drewniany, antyczny stolik kawowy. Centralnym punktem tego wnętrza jest piękny kominek o pokaźny, rozmiarze, otoczony kłodami drewna na opał. Ściana za kominkiem to widoczna już wcześniej w kuchni mieszanka gliny, nadająca jej takiej wyjątkowej tekstury.

Sypialnia

Aranżacja sypialni czyni z niej pomieszczenie, w którym bez problemu zaznać można błogiego snu. Urządzona przy użyciu niewielkiej liczby mebli. Kolorystyka jest stonowana, pozwala na wyciszenie i relaks. Także tutaj przewija się motyw drewna w różnych odcieniach.

Łazienka

Łazienkę urządzono wygodnie i funkcjonalnie, tworząc osobne obszary- ten na wannę z prysznicem oraz ten na toaletę. Oddzielono je od siebie niewielką ścianą działową. W celu nadania łazience jeszcze bardziej przytulnego charakteru, wyposażono ją w pięknie zdobiony fotel. Choć całość zdominowana jest przez ceramiczne kafelki, to jednak i tutaj dostrzegamy elementy drewniane, sprawiające, że pomieszczenie to aranżacyjnie komponuje się zresztą domu.

Łazienka na parterze

Druga łazienka, zlokalizowana na parterze, jawi się nieco inaczej. Wprowadzono do niej kolor- przyjemny błękit- sprawiający, że nabiera ona charakteru prowansalskiego. Błękitne drewno pięknie łączy się ze ścianą pokrytą szarą farbą. Subtelne i delikatne dekoracje czynią z niej pomieszczenie o wyjątkowym charakterze.

Inny polski dom z drewna obejrzycie w Katalogu Inspiracji homify 360°: drewniany dom w Józefowie.

Jak Wam się podoba wnętrze tego domu?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu