Jaki system ogrzewania najlepiej pasuje do Twojego domu?

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Jaki system ogrzewania najlepiej pasuje do Twojego domu?

homify.Pl homify.Pl
od Metro Cúbico Digital
Loading admin actions …

Nad Polskę nadciągnęła zima. Dlatego zainteresował nas temat ogrzewania. W dzisiejszym Katalogu Inspiracji przeanalizujemy różne systemy grzewcze i porównamy klasykę, jak olej opałowy lub ogrzewanie gazowe, z nowymi technologiami, takimi jak pompy ciepła i systemy solarne. Wszystkie one mają swoje wady i zalety, a co sprawdza się w jednym domu, niekoniecznie jest najlepszym rozwiązaniem w innym. Wspólnie zastanówmy się, który system grzewczy jest najlepszy dla Was!

​1. Olej

Ogrzewanie oparte na oleju opałowym jest bardzo popularne w Europie, a jego zaletą jest stosunkowo tani koszt nabycia i fakt, że jest to technologia bardzo dobrze znana i łatwa w implementacji. Olej opałowy jest łatwo dostępny, przez co nie jesteśmy uzależnieni od dostawców. Ten system grzewczy ma jednak też swoje wady: w porównaniu z bardziej innowacyjnymi technologiami, zauważamy tu małą efektywność energetyczną i wysoki próg emisji CO2. Ponadto, jest to system oparty na surowcu, którego pokłady nie są nieskończone! Cena wydobycia ropy, a zatem cena oleju opałowego, na przestrzeni lat będzie prawdopodobnie rosła, a nie spadała.

​2. Gaz

RADIATOR TRIBECA - FONDITAL od fondital Eklektyczny
fondital

RADIATOR TRIBECA – FONDITAL

fondital

Jedno z najbardziej powszechnie stosowanych systemów ogrzewania w Polsce to właśnie ogrzewanie gazowe. Nic dziwnego: jest ono raczej niezawodne, sprawdzone, bezpieczne i stosunkowo przyjazne środowisku. Piecyki gazowe mają niewielkie gabaryty i nie są drogie w zakupie. Ponadto, można dowolnie łączyć ogrzewanie gazowe z innymi technologiami grzewczymi. Wady tego systemu to przede wszystkim zależność od surowca i długi czas instalacji. W wielu miejscach w Polsce nie ma możliwości podłączenia do instalacji gazu ziemnego.

​3. Pelety

Każdy, kto chce uniezależnić się od paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa czy gaz, może zdecydować się na opalanie peletem. Ten system ogrzewania jest szczególnie przyjazny dla środowiska dzięki prawie neutralnemu bilansowi CO2. Również pod względem finansowym – koszty peletu są niższe niż gazu i ropy naftowej. Jednak nabycie kotła do palenia peletem jest bardzo kosztowne. Poza tym, wymaga ono dużej przestrzeni zarówno na sam kocioł jak i magazynowanie surowca.

​4. Pompa ciepła

Pompa ciepła jest kolejną coraz bardziej popularną alternatywą dla paliw kopalnych. W tym przypadku, nie wymaga się ani magazynu, ani zbiornika czy kotła, co jest szczególnie ważne przy nieruchomościach o niewielkich metrażach. Ten system ogrzewania jest wyjątkowo efektywny, wydajny i przede wszystkim ekologiczny! Przy odpowiednim ustawieniu pompy ciepła, jest to również system dość ekonomiczny. Wadą tej innowacyjnej technologii zdecydowanie jest bardzo wysoki koszt sprzętu. Poza tym, jeżeli lubicie mieć w domu wysoką temperaturę, koszty ogrzewania mogą być bardzo wysokie. Nie jest to raczej system dla oszczędnych zmarźlaków.

​5. Pojedyncze kominki

Nie należy lekceważyć mocy cieplnej pojedynczych urządzeń grzewczych, takich jak kominki lub piecyki. Zapewniają ciepło i przyjemny klimat w pomieszczeniu, a opalane są najczęściej paliwami odnawialnymi, takimi jak brykiet. Kominki utrzymują ciepło długo po wypaleniu się surowca, który zazwyczaj nie jest bardzo drogi. Nie możemy jednak nie zauważyć kilku oczywistych wad tego systemu grzewczego. Przede wszystkim, kominki wymagają dużej uwagi i nakładu pracy mieszkańców, zarówno w kwestii regularnego podkładania surowca w celu utrzymania ognia, jak i w kwestii czyszczenia i utrzymania kominka. W wielu gospodarstwach domowych, takie indywidualne piece są wykorzystywane jako dodatek do regularnego ogrzewania – jako doraźny sposób ogrzewania.

​6. Energia słoneczna

Coraz więcej gospodarstw domowych w Polsce wykorzystuje ciepło z energii słonecznej. Jest to energia całkowicie odnawialna i darmowa o najniższej możliwie emisji dwutlenku węgla. Jest to bardzo ekologiczny system grzewczy. Energia słoneczna nie tylko jest neutralna w kwestii CO2, ale także niewyczerpalna. Panele słoneczne zbierają energię słoneczną i dostarczają ją do nośnika ciepła. Najbardziej problematyczne jest to, że najzimniejsze dni w roku są również tymi najkrótszymi, co też ma swoje odbicie w efektywności systemu grzewczego. Potrzeba kilku paneli słonecznych, aby zapewnić sobie dobre ogrzewanie, a ich cena nie jest niska. W Polsce rzadko spotyka się nieruchomości w stu procentach zależne od energii słonecznej. Jest to raczej system wspomagający.

Jesteście zaciekawieni tematem domów pasywnych? Na pewno spodoba Wam się: Dom, który sam na siebie zarabia

Który system byście wybrali?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu