TOP 10 – magiczne ogrody japońskie!

AGNIESZKA ŁYSAK AGNIESZKA ŁYSAK
homify Azjatycki ogród
Loading admin actions …

Czy myśleliście może o wprowadzeniu do Waszego ogrodu azjatyckich inspiracji? Jeśli tak, będzie to doskonały wybór zapewniający Wam harmonię i piękno. Co będzie Wam do tego potrzebne? Cóż, na początek proponujemy Wam uzupełnić przestrzeń o elementy takie, jak woda, kamień i krzewy, ponieważ pozwolą one na odtworzenie obrazu natury. Na pewno zastanawiacie się, na jakie gatunki roślin się zdecydować. Wśród tradycyjnych odmian, które spokojnie odnajdziecie również w Polsce, są chociażby sosny i bambus. Co do kwiatów, najlepszym wyborem będą standardowe gatunki, takie jak irys japoński, który pięknie zaprezentuje się na obrzeżach oczka wodnego, czy azalie. Zerknijcie na kolejne elementy aranżacji, które pozwolą Wam na stworzenie prawdziwie japońskiego ogrodu!

1. Woda, kamienie i drzewa

Woda jest niezbędna w projektach ogrodów japońskich – najłatwiej jest ją zaaranżować w formie stawów lub strumieni. Aby uzyskać spektakularny efekt, świetnym pomysłem będzie umieszczenie niewielkich wysp na całej rozciągłości stawu, najlepiej z kamieni. Skały są również pożądane do stworzenia z nich ścieżek. Jeżeli Wasz ogród jest mały, nie sprawi to sporego problemu, ponieważ zawsze możecie zaaranżować w części przestrzeni małe kamienie z przecinającymi je strumykami wody.

2. Naturalny wygląd

Kolejny projekt japońskiego ogrodu jest o tyle wyjątkowy, że w przeciwieństwie do pozostałych ogrodów zdaje się on być dopasowany do otaczającego go krajobrazu, a nie odwrotnie.

Chociaż przestrzeń ogrodu nie jest spektakularnie duża, tym, co dominuje całość i sprawia, że prezentuje się niezwykle atrakcyjnie jest zielona, świeża trawa. Niezbyt duże drzewa nadają ogrodowi odpowiednich proporcji i harmonii, świetnie wkomponowując się pomiędzy trawę, a kamienie.

3. Różne poziomy

Ten wspaniały japoński ogród to wyjątkowe dzieło specjalistów z T's Garden Square Co. Ltd. Priorytetowym założeniem tego projektu było stuprocentowe wykorzystanie skał. Dzięki ich różnorodnym fakturom, barwom i rozmiarom całość jest komplementarna i niebanalna jednocześnie. Dodatkowym atutem tego japońskiego ogrodu jest spójna z przestrzenią zieleń oraz strumyk, który zapewni mieszkańcom relaksujący i przyjemny odgłos.

4. Drewno jako główny bohater

Kolejny projekt od samego początku zachwyca swoim spektakularnym wyglądem, w którym piękne i precyzyjne połączenie elementów fantastycznie komponuje się z otoczeniem. Dzięki nowoczesnej i harmonijnej aranżacji ogród japoński wygląda jak autentyczna część krajobrazu, trudno więc uwierzyć, że to wszystko zostało stworzone przez naszych specjalistów!

Za punkt centralny całego projektu służy wielkie drzewo, które urzeka swoją monumentalną budową. Ponadto, zwróćcie koniecznie uwagę na skały, jakie zostały rozmieszczone w japońskim ogrodzie – nadają przestrzeni klasy i ponadczasowego charakteru.

5. Dzieło sztuki

Czasami widok ogrodu jest tak miłym dla oka, że bez jakichkolwiek ogródek można go określić jako dzieło sztuki. Ten japoński ogród jest właśnie jednym z takich przypadków, gdzie aranżacja zachwyca swoją spójnością, dobraniem materiałów najwyższej jakości i połączeniem ich w fantazyjne układy. Soczysta zielona trawa i kilka delikatnych roślin o jaśniejszym odcieniu, w połączeniu z jasnymi i szarymi kamieniami, tworzą intrygujący wizualny spektakl, który budzi w swoich widach podziw. 

6. Piękno tkwi w prostocie

Nie ma wątpliwoci co do tego, że większość z Was pewnie słyszała już kiedyś, że piękno tkwi w prostocie. Japończycy wiedzą o tym od dawna. Użyjcie w swoim ogrodzie naturalnych materiałów, a z pewnością będziecie mogli cieszyć się przestrzenią pełną harmonii i spokoju.

Nasi projektanci doksonale wiedzą jak taką zaprojektować, o czym świadczy to zdjęcie. Kamienie różnej wielkości są tutaj świetnym akcentem, który dodaje wyjątkowości temu miejscu.

7. Odpowiednie oświetlenie

Pamiętajcie o tym, że w Waszym ogrodzie japońskim powinno znaleźć się odpowiednie oświetlenie. Ono zapewni Wam, że ta przestrzeń będzie wyglądać wyjątkowo zarówno w trakcie dnia, jak i w nocy. Widoczne na zdjęciu delikatne, żółte światło idealnie podkreśla wszystkie wyjątkowe rośliny, które znalazły się w tej strefie. Patrząc na taki ogród naprawdę można się rozmarzyć…

8. Tajemnicza przestrzeń

Ogród japoński powinien być tajemniczą przestrzenią, po której można do woli spacerować i z każdym krokiem odkrwać jej wyjątkowe oblicze. Nasi fachowcy dobrze o tym pamiętali tworząc ten piękny ogród widoczny na zdjęciu. W takiej przestrzeni przyjemnie jest zabłądzić i poddać się swobodnym rozmyślaniom.

Zwróćcie uwagę na to, że duże kamienie służą tutaj do wyznaczenia ścieżki, którą można przedostać się w głąb ogrodu. To niewątpliwie świetne rozwiązanie!

9. Zielone rośliny

W Waszym ogrodzie japońskim  koniecznie umieśćcie parę zielonych drzewek. Z biegiem lat będą one pięknie rosnąć i wspaniale zdobić Waszą przestrzeń. Nie zapominajcie o ich specjalnej pielęgnacji. Każda roślina potrzebuje odpowiednich warunków do tego, by pięknie rosnąć, dlatego kobiecznie weźcie to pod uwagę wybierając gatunki do swojego ogrodu.

10. Ogromna przestrzeń

Jeżeli dysponujecie dużą przestrzenią odważcie się stowrzyć naprawdę ogromny ogród japoński. Wiele drzew i krzewów zagwarantuje Wam nie tylko piękne widoki, ale również świeże powietrze. Zobaczcie jak wspaniale prezentuje się ta zielona, ogromna strefa, kiedy spojrzycie na nią z perspektywy tarasu. Tak zaaranżowane miejsce przypomina prawdziwą bajkę!

Szukacie innych przykładów na to, jak zaaranżować swój ogród? Zobaczcie tutaj:

7 sposobów na ciekawszy ogród

Jak Wam się podobają ogrody japońskie?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu