​Drewno w łazience - jakie wybrać i jak je zabezpieczać? | homify

​Drewno w łazience – jakie wybrać i jak je zabezpieczać?

Martyna Wieczorek Martyna Wieczorek
łazienka - Kraków, Nadwiślańska - wizualizacja MIRAI STUDIO Minimalistyczna łazienka
Loading admin actions …

Architekci wnętrz i projektanci nowoczesnych łazienek i salonów kąpielowych, coraz częściej sięgają po drewno jako szlachetny materiał wykończeniowy o wielu zaletach estetycznych i użytkowych. Co do tego, że drewno w łazience prezentuje się bardzo stylowo nie ma żadnych wątpliwości, pojawia się jednak pytanie: czy jest to także praktyczne rozwiązanie?

Łazienka jest pomieszczeniem w domu o największym poziomie wilgotności – różnice temperatur  oraz częste zachlapywanie wodą i detergentami mają bezpośredni wpływ na wygląd mebli i podłogi. W pomieszczeniach, w których drewno ma częsty kontakt z wodą, należy zwrócić więc szczególną uwagę na stosowane materiały i sposób ich pielęgnacji.

Moda na zastosowanie elementów drewnianych w łazience pojawiła się w aranżacji wnętrz już jakiś czas temu. Wszystko dzięki temu, że drewno świetnie ociepla chłód urządzeń ceramicznych swoim niepowtarzalnym kolorem oraz naturalnym wyglądem. Jeżeli marzy Ci się łazienka w drewnie, ale nie wiesz jaki gatunek wybrać ani jak o nie dbać dzisiejszy katalog inspiracji z pewnością rozwieje Twoje wątpliwości!

​Dekoracyjna magia drewna

Położenie w łazience tradycyjnych płytek ceramicznych jest rozwiązaniem praktycznym i trwałym. Mimo to, wielu osób twierdzi, że wnętrze wykończone tylko w glazurze traci na oryginalności i przytulności. Żeby je ocieplić, warto zastanowić się nad wprowadzeniem do łazienki elementów drewnianych. Drewno w łazience ociepli nawet najbardziej minimalistyczne i proste wnętrze, a pomieszczeniom urządzonym w stylu klasycznym doda styku i elegancji. Możliwości zastosowania drewna z łazience jest bardzo wiele. Można wyłożyć nim podłogę lub ściany albo wykorzystać jako półki,  podesty czy meble. W ofercie producentów znajdują się nawet drewniane wanny czy umywalki!

​Jakie drewno wybrać?

Mimo powszechnego przekonania, że zastosowanie drewna w łazience jest niepraktyczne, istnieją gatunki drzew, którym nie przeszkadza zmienna temperatura czy nadmierna wilgoć. Drewno do łazienki musi być przede wszystkim twarde i odporne na zniekształcenia. Cechy te oceniamy na podstawie parametru zwanego stabilnością drewna. Parametr ten określa w jakim stopniu dany gatunek drzewa będzie zmieniał swoje wymiary pod wpływem wilgotności, czyli jak szybko drewno będzie pęcznieć lub kurczyć się, a co za tym idzie jak odporne jest na pękanie, odbarwianie i wyginanie. Z rodzimych gatunków do łazienki nada się dąb, modrzew i buk. Doskonałym wyborem jest też drewno egzotyczne. Duża ilości zawartych w nim olejków naturalnych oraz żywic czyni je surowcem naturalnie tłustym, a dzięki temu bardziej odpornym na destrukcję biologiczną. Dodatkowo cechuje je wyjątkowa twardość oraz oryginalny wygląd. Do łazienek poleca się gatunki takie jak: teak, merbau, doussie, iroko, lapacho, badi, jatoba, wenge i cedr.

​Drewniana podłoga w łazience

Decydując się na drewnianą posadzkę w łazience należy przede wszystkim kierować się zasadą dużych form. Najlepiej sprawdzą się deski i parkiety występujące w większych formatach, co pozwoli uniknąć dużej ilości fug i łączeń, czyli potencjalnych miejsc wnikania w podłogę wilgoci. Deski w łazience należy też koniecznie przykleić specjalnym elastycznym klejem poliuretanowym, przeznaczonym do drewna narażonego na wzmożoną wilgoć.

Fugi

Beam & Block House mode:lina™ Nowoczesna łazienka
mode:lina™

Beam & Block House

mode:lina™

Samo zastosowanie odpowiedniego gatunku drewna nie wystarczy, jeśli nie zadbamy o pozostałe elementy wykończeniowe, takie jak fugi czy klej. Zwłaszcza w przypadku drewnianych podłóg i ścian w łazience jest to szczególnie istotne. Na obrzeżach, a także pomiędzy deskami, jeżeli deski posiadają specjalne wgłębienia, należy zastosować elastyczną fugę przeznaczoną specjalnie do powierzchni drewnianych w miejscach narażonych na intensywne działanie wilgoci.

​Zabezpieczanie drewna

Niezależnie od wyboru gatunku drewna, każdą deskę znajdującą się w łazience trzeba solidnie zabezpieczyć. Głównymi metodami impregnującymi, polecanymi przez specjalistów jest lakierowanie i olejowanie. Przy pierwszej metodzie najlepiej użyć lakieru uretanowego, poliuretanowego lub uretanowo-alkaidowego. Ta forma zabezpieczenia lepiej sprawdzi się na ścianach niż na podłodze, gdyż lakier podatny jest na ścieranie i zdrapywanie. Modną i bardziej funkcjonalną alternatywą pozostaje więc olejowanie drewna. Olej solidnie impregnuje, głęboko wnika w strukturę i nie tworzy chłodnej warstwy wierzchniej a jedynie satynową, miłą w dotyku powierzchnię. Przewagą oleju nad lakierem jest też fakt, że z wiekiem nie pęka, nie żółknie oraz nie przykrywa naturalnego rysunku drewna.

Pielęgnacja drewna

łazienka - Kraków, Nadwiślańska - wizualizacja MIRAI STUDIO Minimalistyczna łazienka
MIRAI STUDIO

łazienka – Kraków, Nadwiślańska – wizualizacja

MIRAI STUDIO

Sposób pielęgnowania drewnianej podłogi w łazience trzeba dostosować do rodzaju powłoki wykończeniowej, którą wybraliśmy. Lakierowana powierzchnia wymaga jedynie przecierania wilgotną szmatką z dodatkiem delikatnego detergentu lub specjalistycznego preparatu do czyszczenia lakierowanych powierzchni drewnianych. Z kolei olejowane deski trzeba regularnie konserwować za pomocą kolejnych warstw oleju do impregnacji drewna. Na podłodze, gdzie drewno najbardziej ulega zanieczyszczeniom i jest mocniej eksploatowane, należy nakładać olej co najmniej raz na 2 miesiące. Nie tylko doskonale odświeży to wygląd drewna, ale pomoże też zniwelować drobne zarysowania czy niedoskonałości.

Więcej informacji na temat dekoracji łazienek znajdziesz w Katalogach Inspiracji:

 8 oryginalnych pomysłów na dekorację łazienki

Nowoczesne umywalki – 5 wskazówek, jak wybrać tę idealną

Jak urządzić łazienkę w stylu rustykalnym?

Czy posiadacie drewniane elementy w wystroju Waszych łazienek?
Whitton Drive GK Architects Ltd Dom szeregowy

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu