10 rustykalnych domów, które przyspieszą bicie serca

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

10 rustykalnych domów, które przyspieszą bicie serca

Aśka Warchał Aśka Warchał
Projekty,  Domy zaprojektowane przez homify, Skandynawski
Loading admin actions …

Któż nie chciałby zamieszkać w zgodzie z naturą? To dzięki niej nabieramy dystansu do codziennych trudności, cenimy jej piękno, przebywając na jej łonie jesteśmy zdrowsi… Wszystkie te dobre doświadczenia z zewnątrz, możemy przenieść do wnętrza naszych domów. Jak? Decydując się na budowę domu rustykalnego. Wykonany z naturalnych materiałów, a być może nawet tylko z naturalnych materiałów, pomoże nam wieść bardziej zrównoważone życie. 

Oto 10 wspaniałych propozycji od naszych architektów…

1. Spadzisty dach – główna charakterystyka rustykalnego domu?

Czy dom rustykalny może mieć prosty dach? Z pewnością znalazłby się wśród naszych profesjonalistów architekt twierdzący, że jak najbardziej tak, jednak to właśnie ostre spady dachów często kuszą nas w rustykalnych budynkach. Dzięki nim bryła staje się dynamiczna, a warunki pogodowe przestają być straszne. Powyższy dom to świadectwo prawdziwego zamiłowania do spadzistych dachów!

2. Rustykalny dom parterowy

Chociaż rustykalne domy mogą nam się kojarzyć z jedno czy dwupiętrowymi budynkami, ze strychami pełnymi pamiątek czy antresolami przeznaczanymi na sypialnie, to w tym stylu można wznieść także dom parterowy. Rozwiązanie to szczególnie polecamy osobom, które planują budowę wymarzonego domku na emeryturę. Brak schodów i łatwa komunikacja pomiędzy pomieszczeniami będą ogromną zaletą. A natura znajdzie się jeszcze bliżej!

3. Połączenie drewna i kamienia

W dzisiejszym Katalogu Inspiracji znalazło się wiele drewnianych domów – każdy w mniejszym lub większym stopniu został wzniesiony z wykorzystaniem. Są jednak także i inne materiały naturalne, które świetnie wpiszą się w klimat rustykalnego projektu. Na przykład kamień. W zestawieniu z drewnem tworzy idealne połączenie. Z reguły wykorzystamy go przy fundamentach lub na elewacji poziomu parteru.

4. Poczucie stabilności

Nasze domowe gniazdko powinno wywoływać w nas poczucie bezpieczeństwa, być naszą twierdzą. Domy rustykalne doskonale spełniają to zadanie. Ich konstrukcje czerpią z tradycji budownictwa, z reguły niczego nie udają i możemy w prosty sposób, 'na oko' przeanalizować ich działanie. W powyższym przypadku widzimy dom zbudowany na ostrym spadku terenu, a mimo to wygląda niczym prawdziwa forteca!

5. Bliskość natury

Domy rustykalne często buduje się w bliskości natury, dlatego też w ich projektach powinniśmy uwzględniać takie elementy, które pozwolą z tej bliskości korzystać. Rozległe tarasy i werandy to świetne miejsca do spędzania czasu na świeżym powietrzu, które można pięknie wkomponować w bryłę budynku. Przy okazji zauważmy również, że drewniane deski same w sobie prezentują się świetnie – dekorację domu można przez to ograniczyć na przykład do wprowadzenia kontrastów koloru.

6. Nieoczywiste kolory

Projekty,  Domy zaprojektowane przez homify, Skandynawski

Jaki jest kolor drewna? Oczywistą odpowiedzią wydaje się brązowy lecz warto pamiętać, że nie jest on jedyną możliwością. Brąz sam w sobie ma nieskończenie wiele odcieni, które można zestawić ze sobą w interesujący sposób. Ale dlaczego by nie zdecydować się na szarości czy zieleń? Powyższy przykład udowadnia, że nieoczywiste wybory mogą okazać się najlepsze.

7. Rozmiar nie ma znaczenia

Tę małą, urokliwą konstrukcję wzniesiono na skraju działki. Jeśli chcemy poeksperymentować ze stylem rustykalnym, nie musimy od razu decydować się na przebudowę domu. Drewniana chatka małych rozmiarów może posłużyć jako pomieszczenie gospodarcze, gabinet do pracy w odosobnieniu czy też mini domek dla gości. W otoczeniu natury będzie prezentować się świetnie.

8. Wielka skala w harmonii z naturą

Projekty,  Domy zaprojektowane przez Uptic Studios, Rustykalny
Uptic Studios

Lucky 4 Ranch

Uptic Studios

Ten niesamowita, drewniana chata ze Stanów Zjednoczonych udowadnia, że można budować z pomysłem, nie ingerując przesadnie w naturalny krajobraz. Budynki wznoszone z naturalnych materiałów, z poszanowaniem dla środowiska także mogą być luksusowe, spektakularne. W tym przypadku zdecydowano się na prostą bryłę, której elegancji przydaje pełna symetria. Oczywiście skala także robi swoje…

Jeśli interesuje Was, jak mieszka się w USA, to koniecznie zajrzyjcie do naszego Katalogu Inspiracji na ten temat: Amerykański sen.

9. Rustykalność na 100%

Dom z bali z zielonym dachem: styl , w kategorii Domy zaprojektowany przez Organica Design & Build,Rustykalny Drewno O efekcie drewna
Organica Design & Build

Dom z bali z zielonym dachem

Organica Design & Build

Na koniec wybraliśmy dla Was dwa domy naturalne od Organica Design&Build, firmy zajmującej się projektowaniem ekologicznym. Ten dom z bali z Pogórza Przemyskiego chyba nie mógłby być bardziej rustykalny! Korowane wodą bale zachowały swój oryginalny kształt, każdy jest inny, a przez to wyjątkowy. We wnętrzu można poczuć się otulonym naturą. Jakby tego było mało, dach już czeka, aby porosła go roślinność – w przyszłości będzie to dach zielony.

10. Dom z kostek słomy

Strawbale kryty dranicą cedrową: styl , w kategorii Domy zaprojektowany przez Organica Design & Build,Rustykalny
Organica Design & Build

Strawbale kryty dranicą cedrową

Organica Design & Build

Drugi dom od Organiki to strawbale kryty dranicą cedrową. Niezwykłe jest, jak bardzo domy rustykalne mogą różnić się od siebie. Na pierwszy rzut oka obydwa budynki zdecydowanie różnią się estetyką, tutaj jest ona zdecydowanie bardziej nowoczesna. Ale największa różnica leży w materiale. Stawbale to technologia budowania ze sprasowanych kostek słomy i gliny. W tym przypadku zakryta została ona dranicą cedrową, czyli ręcznie łupaną deską. Rustykalność niejedno ma imię!

Który z domów najbardziej się Wam spodobał?
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd, Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu