8 pomysłów na aranżację kuchni z miejscami do siedzenia | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

8 pomysłów na aranżację kuchni z miejscami do siedzenia

Alicja Olko Alicja Olko
Mieszkanie 64m2 Minimalistyczna kuchnia od M+ DESIGN Marta Dolnicka Marchaj Minimalistyczny
Loading admin actions …

Wiele razy pisaliśmy już na homify o kuchniach, rozpoczynając artykuły na ich temat od powszechnie przyjętego stwierdzenia, że kuchnia jest sercem każdego domu. Podtrzymując prawdziwość tej tezy, spojrzymy na nią z nieco innej perspektywy- jako że kuchnia jest pomieszczeniem, które najczęściej skupia na swojej powierzchni wszystkich domowników, coraz częściej wprowadzamy do niej elementy z innych pokoi w domu, takie jak stół, krzesła, a nawet kanapy.

W tym Katalogu Inspiracji zaprezentujemy Wam osiem przykładów kuchni zaaranżowanych w taki sposób, aby stworzyć w nich także miejsca do siedzenia. Są to projekty wyłącznie polskich architektów, którzy do kwestii miejsc do siedzenia w kuchni podeszli na kilka różnych sposobów. Zapraszamy!

W kształcie litery L

Kuchnia o tak dużej powierzchni została zaaranżowana przez Pracownię Projektową Poco Design w taki sposób, aby wytworzyć na środku wolną przestrzeń, umożliwiającą swobodne przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi powierzchniami roboczymi kuchni i najważniejszymi elementami wyposażenia AGD. Od strony strefy wypoczynkowej kuchnię tę oddzielono za pomocą blatu, zamykającego ją częściowo na kształt litery L. Tym sposobem zdołano wydzielić obszar kuchni od pozostałej części strefy dziennej. Umieszczając przy stole krzesła barowe o intensywnym żółtym kolorze, wprowadzono do aranżacji żywy i ciekawy akcent dekoracyjny.

Stół jako przedłużenie blatu

Apartament na Grzybowskiej_ Warszawa Minimalistyczna kuchnia od I Home Studio Barbara Godawska Minimalistyczny
I Home Studio Barbara Godawska

Apartament na Grzybowskiej_ Warszawa

I Home Studio Barbara Godawska

Na tym dość wąskim obszarze spełniającym rolę kuchni, zdołano zaaranżować przestrzeń funkcjonalną i wygodną, a przy tym niezwykle stylową. W tylną ścianę wbudowano połyskujące bielą meble kuchenne i stworzono niewielką przestrzeń roboczą ze zlewem oraz miejscem na urządzenia kuchenne, takie jak ekspres do kawy i czajnik. Po drugiej stronie znalazł się biały blat z kuchenką elektryczną, a z jednej strony jego przedłużenie wykorzystano na stół, idealny dla czterech osób. Nie tylko rozwiązanie to stworzyło ciekawe miejsce do siedzenia w kuchni, ale także wykorzystało jej przestrzeń na inkorporację jadalni, stylistycznie dopasowanej do ogólnego wystroju opartego na interakcji czerni i bieli. Ciekawym elementem dekoracyjnym w tej kuchni, zaaranżowanej przez projektantkę z I Home Studio, jest lampa o fantazyjnym spiralnym kształcie.

Stolik barowy przy ścianie

W niektórych mieszkaniach kuchnia wciąż stanowi osobne pomieszczenie, lub też ma charakter półotwarty. Jeżeli nie jest pokojem o niebotycznych rozmiarach, to mała jest szansa na to, aby wygodnie i funkcjonalnie zaplanować w niej jadalnię. Najlepszym wtedy rozwiązaniem jest stworzenie niewielkiego obszaru z miejscem do siedzenia, które stanowić będzie doskonałą lokalizację na szybką poranną kawę czy śniadanie w towarzystwie ulubionej gazety. Taką właśnie rolę pełni w tej industrialnie zaaranżowanej kuchni czarny stolik kawowy z dwoma otaczającymi go białymi krzesłami. Projektantka z biura Anna Krzak Projektowanie Wnętrz zdołała stworzyć kuchnię wygodną, funkcjonalną, oferującą liczne powierzchnie robocze, a także miejsce do siedzenia.

Półotwarta kuchnia łączona z jadalnią

DVUPAK - loft VIVID Minimalistyczna kuchnia od Borowczyk Architekci Minimalistyczny
Borowczyk Architekci

DVUPAK – loft VIVID

Borowczyk Architekci

W tej wąskiej kuchni, znajdującej się z mieszkaniu zaaranżowanym przez projektantów ze studia Borowczyk Architekci, nie było dostępnej przestrzeni, aby stworzyć na niej miejsca do siedzenia. Kształt kuchni i jej półotwarty charakter sprawiły jednak, że możliwe było umieszczenia stołu i krzeseł na jej wylocie, tworząc urokliwy obszar jadalni. Jest on połączony z kuchnią stylistycznie, poprzez użycie tych samych paneli podłogowych oraz oparcie aranżacji na dialogu bieli i drewna.

Funkcjonalne rozwiązanie

ofdesign Oskar Firek Plywood Warsaw kuchnia Skandynawska kuchnia od OFD architects Skandynawski
OFD architects

ofdesign Oskar Firek Plywood Warsaw kuchnia

OFD architects

Im mniejsza kuchnia, tym większą kreatywnością trzeba się wykazać przy jej aranżacji. Przed tym wyzwaniem, związanym z ograniczonym metrażem, stanąć musiał projektant z ofdesign. Już samo zaprojektowanie funkcjonalnej kuchni na tak ograniczonym obszarze musiało nastręczać trudności, a co dopiero stworzenie w niej miejsca do siedzenia! Z problemem tym poradzono sobie jednak z fantazją, decydując się na rozwiązanie wielofunkcyjne- składany stołek, przypominający taboret, pełniący także rolę drabinki, pozwalającej na sięganie do szafek umieszczonych wyżej pod sufitem. Dzięki temu, iż można go złożyć, nie zajmuje miejsca wtedy, gdy nie jest potrzebny. A do tego stylistycznie i kolorystycznie komponuje się z całością dekoru kuchni.

Stół w kącie

Skandynawska kuchnia od homify Skandynawski

W tym wnętrzu, którego aranżacji podjęło się biuro Superpozycja Architekci, w doskonały sposób wykorzystano pochyłość ścian wynikającą z faktu, iż znajduje się ono na poddaszu jednej z kamienic w Gliwicach. W kuchni tej zdołano stworzyć na ścianie część składającą się z mebli kuchennych i wyposażenia AGD, a także obszar wokół wyspy kuchennej, gdzie zlokalizowano główną powierzchnię roboczą. Od wyspy w kierunku pochyłej ściany odchodzi drewniany stół, idealnie wypełniający ten kąt. Całość jawi się nowocześnie, wygodnie i funkcjonalnie!

Oszczędność przestrzeni

W tym niewielkim mieszkaniu, zaprojektowanym przez architektów z M+ Design, kuchnia, jadalnia i salon zlokalizowane zostały na jednej otwartej przestrzeni. Choć i tutaj oddzielono obszar kuchni od pozostałej części strefy dziennej za pomocą blatu, pełniącego zarówno funkcję powierzchni roboczej, jak i stołu, to jednak zagwarantowano, że miejsca do siedzenia nie będą niczego ujmować z dostępnej tutaj przestrzeni. Stołki barowe o fantazyjnym designie są takiej wysokości, że z łatwością można je schować pod blat, gdy są nieużywane.

Stołki i ich zastosowanie

Minimalistyczna kuchnia od homify Minimalistyczny

Kolejny przykład małej kuchni, w której zdołano stworzyć miejsca do siedzenia, to projekt Hakka Studio zrealizowany w niewielkim mieszkaniu na warszawskim Żoliborzu. Pomieszczenie to, o wąskim kształcie, zostało tak zaaranżowane, aby do maksimum wykorzystać dostępną przestrzeń, tworząc jednocześnie liczne powierzchnie robocze i miejsca do przechowywania. Blat przy oknem służyć może nie tylko do przygotowywania potraw, ale także jako stół na szybkie śniadanie czy poranną kawę. Niewielkie stołki, gdy niewykorzystywane, schować można do wnęki pod blatem, co jest rozwiązaniem praktycznym, oszczędzającym miejsce.

Więcej wskazówek i inspiracji na funkcjonalną i wygodną kuchnię znajdziecie w artykułach:

Jak zaprojektować funckjonalną kuchnię?

Jak urządzić małą kuchnię?

Jak Wy urządzacie swoje kuchnie? Są w nich miejsca do siedzenia?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu