homify 360°: dom z kinem | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3566:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

homify 360°: dom z kinem

Martyna Wieczorek Martyna Wieczorek
DOM JEDNORODZINNY LUS_1 Minimalistyczne domy od PL.architekci Minimalistyczny
Loading admin actions …

Dziś w serii homify 360° zajrzymy do wnętrza domu, który znajduje się gdzieś na przedmieściach dużego, wielkopolskiego miasta. Większość nowo powstałych osiedli mieszkalnych i domów tego typu, budowana jest według gotowych, sztampowych i oklepanych projektów. Często domy te, są więc utrzymane w bardzo złym guście, przypominają nieco współczesne pseudo-dworki z wielospadowymi dachami, kutym ogrodzeniem, pstrokatą dachówką i kolumnami przy drzwiach wejściowych.

Autorzy prezentowanego budynku, architekci z poznańskiej grupy projektowej PL.architekci, postanowili udowodnić, że można stworzyć podmiejski projekt z klasą, stylem i oryginalnym podejściem, który równocześnie będzie wpasowywał się w monotonny krajobraz przedmieść. Koncepcja tego domu zrodziła się w trakcie poszukiwania sposobu na nietypową podmiejską działkę, która nawiązywałaby do archetypu domu jednorodzinnego charakterystycznego dla Wielkopolski, ale równocześnie nie byłaby pastiszem starej zabudowy wiejskiej.

Otrzymany efekt ujmuje stylem, elegancją i minimalistyczną przejrzystością. Wnętrze natomiast, zostało w 100% dopasowane do potrzeb i zainteresowań domowników. Zapraszamy do obejrzenia tego nietypowego projektu!

Wielkopolski dom jednorodzinny

DOM JEDNORODZINNY LUS_1 Nowoczesne domy od PL.architekci Nowoczesny
PL.architekci

DOM JEDNORODZINNY LUS_1

PL.architekci

Domy jednorodzinne charakterystyczne dla terenów Wielkopolski, to budynki z dwuspadowym dachem, bez okapów, o oszczędnym detalu w elewacji. Bryła prezentowanego domu, to z kolei typowa stodoła, która ze względów funkcjonalnych została podzielona na dwie odrębne części: część mieszkalną i część garażowo-gospodarczą. Obie te bryły zostały połączone szklanym łącznikiem, w którym zlokalizowane jest także główne wejście do budynku.

​Brak ogrodzenia

DOM JEDNORODZINNY LUS_1 Minimalistyczne domy od PL.architekci Minimalistyczny
PL.architekci

DOM JEDNORODZINNY LUS_1

PL.architekci

Nietypowym rozwiązaniem tego projektu, jest z całą pewnością brak frontowego ogrodzenia wokół działki prezentowanego dziś domu. Szczególnie w warunkach Polskich jest to decyzja bardzo zaskakująca. Ogólna tendencja, wskazuje bowiem na pokaźne i dobrze maskujące żywopłoty, ogrodzenia kute, mury kamienne czy te wykonane z betonu architektonicznego. Dlaczego więc architekci zdecydowali odciąć się od wszechobecnego trendu? Przede wszystkim brak ogrodzenia sprawia, że działka wydaje się od frontu znacznie większa. Dodatkowo, zdaniem architektów pokaźny koszt ogrodzenia frontowego lepiej przeznaczyć na porządne okna antywłamaniowe czy modny, designerski gadżet, który urozmaici wystrój wnętrza.

​Wystrój wnętrza

DOM JEDNORODZINNY LUS_1 Minimalistyczny salon od PL.architekci Minimalistyczny
PL.architekci

DOM JEDNORODZINNY LUS_1

PL.architekci

Minimalistyczna konwencja domu i elewacji została przeniesiona także do wnętrz. Zostały one konsekwentnie urządzone z wykorzystaniem tych samych materiałów: desek dębowych na posadzce, płytek betonowych oraz białych i fornirowanych orzechem mebli. Od strony południowej ten nowoczesny budynek został maksymalnie otwarty na ogród. Wzdłuż szklanej ściany zlokalizowano część dzienną domu: salon, jadalnię i kuchnię. Dzięki temu pomieszczenia dzienne zyskały dopływ naturalnego światła, a po otworzeniu pokaźnych okien można praktycznie połączyć je z ogrodem w jedną, przenikającą się przestrzeń.

​Kuchnia

DOM JEDNORODZINNY LUS_1 Minimalistyczna kuchnia od PL.architekci Minimalistyczny
PL.architekci

DOM JEDNORODZINNY LUS_1

PL.architekci

Część dzienna domu opiera się na powtarzalnej palecie barw: bieli i szarość i ciepłego odcienia brązu. To właśnie dzięki temu, wnętrze jest bardziej spójne i sprawia wrażenie większego. Dodatkowo futryny okien i drzwi zostały zaprojektowane na pełną wysokość kondygnacji, przez co pomieszczenia wydają się wyższe niż w rzeczywistości są. W związku z tym, że kuchnia znajduje się w jednej, otwartej przestrzeni z salonem i jadalnią, projektantom w szczególnym stopniu zależało na ukryciu typowych kuchennych sprzętów – schowane je za podnoszonymi frontami mebli. Dodatkowo w przestrzeni tej zainstalowana została  mobilna ściana, którą – w razie konieczności – może przysłonić część kuchenną.

Salon i jadalnia

DOM JEDNORODZINNY LUS_1 Minimalistyczna jadalnia od PL.architekci Minimalistyczny
PL.architekci

DOM JEDNORODZINNY LUS_1

PL.architekci

Salon i jadalnia utrzymane są w bardzo nowoczesnym i minimalistycznym klimacie. Tę powściągliwą prostotę uzupełniają jednak wyszukane i designerskie meble oraz akcesoria. Na szczególną uwagę zasługują obłe, plastikowe krzesła w ożywczych kolorach i przypominający nieco świeżo skoszony trawnik dywan. Dodatkowym atutem domu jest jego wyjątkowa ergonomiczność. Gruntowy wymiennik ciepła, wentylacja mechaniczna z rekuperacją oraz inteligentna instalacja elektryczna EIB w dużym stopniu pozwalają ograniczyć straty ciepła, ograniczyć zużycie energii elektrycznej i gazu, a tym samym powodują, że koszty utrzymania 300 m² domu są niższe niż tradycyjnych domów o tej samej powierzchni.

Iluminujący korytarz

DOM JEDNORODZINNY LUS_1 Minimalistyczny korytarz, przedpokój i schody od PL.architekci Minimalistyczny
PL.architekci

DOM JEDNORODZINNY LUS_1

PL.architekci

Ciasny i monotonny korytarz ze schodami ukazał się w zupełnie innej odsłonie dzięki zastosowaniu elektryzującego oświetlenia w kolorze akwamaryny. Oświetlenie tego typu, to interesujące i funkcjonalne rozwiązanie w miejscach, gdzie nie ma dostępu do naturalnego, dziennego światła.

Kino domowe

DOM JEDNORODZINNY LUS_1 Minimalistyczny pokój multimedialny od PL.architekci Minimalistyczny
PL.architekci

DOM JEDNORODZINNY LUS_1

PL.architekci

Najbardziej oryginalną i szczególną częścią prezentowanego projektu jest projekt autentycznego kina domowego, z pokaźnym ekranem i prawdziwymi kinowymi fotelami. Choć całość budynku jest bardzo prosta i oszczędna w wyrazie projektanci zdecydowali się na tę jedną ekstrawagancję, która dodała całości charakteru. Kino domowe we wnętrzu to wspaniały pomysł nie tylko dla oddanych wielbicieli srebrnego ekranu, ale wszystkich, którzy chcą dostarczyć domownikom i gościom nietypowej rozrywki i niezapomnianych wrażeń.

Ogród i taras

DOM JEDNORODZINNY LUS_1 Minimalistyczne domy od PL.architekci Minimalistyczny
PL.architekci

DOM JEDNORODZINNY LUS_1

PL.architekci

Na uwage zasługuje bardzo oryginalny projekt ogrodu, który możemy podziwiać w wokół omawianego domu. Utrzymany jest on w podobnej, minimalistycznej stylistyce co wnętrza – podzielono go na równe częsci betonowymi liniami, które tworzą rytm i optyczny porządek. Całość została przełamana 30  lampami w kształcie kul. Drewniany podest, który pełni rolę łącznika między wnętrzem domu a ogrodem to wygodne miejsce do spędzania czasu na świeżym powietrzu i spożywania wspólnych posiłków.

Jeżeli chciałbyś zobaczyć więcej oryginalnych projektów prosto od utalentowanych, polskich architektów i projektantów wnętrz homify poleca także następujące katalogi inspiracji:

homify 360°: dom architektów we Wrocławiu

homify 360°: dom z kontenera

homify 360°: dom w stylu Bauhaus pod Warszawą

Co sądzicie o pomyśle kina w domu?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu