homify 360°: dom architektów we Wrocławiu | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

homify 360°: dom architektów we Wrocławiu

Alicja Olko Alicja Olko
Dom architektów w Parku Klecińskim Minimalistyczne domy od ArC2 Fabryka Projektowa sp.z o.o. Minimalistyczny
Loading admin actions …

Często oglądamy wyjątkowe projekty domów jednorodzinnych stworzonych przez architektów, podziwiamy ich zachwycające realizacje i zastanawiamy się, jak właściwie mieszkają sami twórcy tych dzieł architektury? Architekci pracują nad budynkami stworzonymi dla innych, prezentując swoje dokonania, ale niezwykle rzadko chwalą się domami zaprojektowanymi dla samych siebie. A niesłusznie, gdyż dom zaprojektowany na własny użytek może stać się najlepszą reklamą świadczonych przez nich usług.

Dziś prezentujemy Wam taki właśnie obiekt- dom architektów ze studia ArC2, stworzony dla jego założycieli. Znajduje się on w Parku Klecińskim we Wrocławiu i stanowi doskonały przykład oryginalnego, ale i funkcjonalnego podejścia do architektury mieszkalnej.

Zobaczcie, jak mieszkają polscy architekci!

Fasada

Kształt bryły tego domu musiał zostać dopasowany do wąskiego charakteru działki. Z tego powodu budynek ten rozciągnięty został w pionie, a nie w poziomie, umożliwiając wygodne i funkcjonalne rozlokowanie przestrzeni mieszkaniowej na trzech poziomach. Każdy z nich to strefa spełniająca inną rolę- gospodarczą, dzienną i nocną. Ciekawego charakteru dodają tej bryle wysuwane szklane elementy, gwarantujące widok na otaczający dom park z każdego miejsca we wnętrzu.

Elewacja dwóch pierwszych poziomów wyłożona została okładziną z miedzianej blachy, którą chemicznie patynowano, przy pomocy patyny o zielonkawym kolorze. Odcień ten powstałby naturalnie w przeciągu lat wraz z procesami oddziaływania środowiska zewnętrznego na miedź. Jednakże dzięki zastosowaniu specjalnych technologii, efekt ten osiągnąć można było od razu. Ostatnie piętro domu zostało obłożone panelem kompozytowym z naturalnym fornirem.

Strefa dzienna

Architekci, projektując dom i jego wnętrze na własny użytek, dążyli przede wszystkim do tego, aby stworzyć przestrzeń otwartą, będącą w ciągłym dialogu z naturalnym otoczeniem zewnętrznym i korzystającym z jego uroków. Z tego powodu na każdym piętrze budynku dostrzegamy liczne przeszklenia w postaci wielkopowierzchniowych przesuwanych okien i drzwi.

Strefa dzienna bazuje na naturalności użytych do jej aranżacji materiałów oraz na prostocie i funkcjonalności wyposażenia. Uwagę zwraca zwłaszcza podłoga, którą wykonano z betonu wylewanego cienkowarstwowo i szlifowanego na wysoki połysk, o barwie grafitu. Jako że całość wykonano ręcznie, dostrzec można na tej powierzchni liczne przebarwienia, przyczyniające się do jeszcze bardziej naturalistycznego charakteru tego wnętrza. Eleganckie skórzane meble w kolorze czarnym doskonale kontrastują z dominującą bielą, tworząc duet modny i stylowy. Całość prezentuje się niezwykle elegancko i wygodnie. Oryginalności temu wnętrzu dodają słupki wychodzące stopniowo z sufitu, będące w rzeczywistości elementami oświetlenia.

Lekkość i naturalność

Dzięki szklanym ścianom, granica pomiędzy wnętrzem domu a otaczającym go parkiem zdaje się być niemal transparentna. Zieleń wdziera się do środka, stając się jednocześnie naturalnym elementem dekoracyjnym. Wnętrza korzystają także z dobrodziejstw naturalnego światła, które ma do nich niezwykłe łatwy dostęp. Przeszklenia przesłonić można za pomocą białych zasłon z folii dachowej. Dzięki swojej delikatności i zwiewności stanowią one doskonały element przejścia między wnętrzem a tarasem i otoczeniem zewnętrznym.

Kuchnia z jadalnią

Podłużny obszar strefy dziennej przeznaczono na kuchnię łączoną z jadalnią. Biały połyskliwy blat oddziela część kuchenną od jadalnej, będąc jednocześnie powierzchnią roboczą. Tylna ściana kuchni to w rzeczywistości przesuwane tafle piaskowanego szkła, przesłaniające meble kuchenne.

Cały ten obszar utrzymany jest w biało- czarnej kolorystyce, przełamywanej przez drewno stołu czy metal lamp o fantazyjnym kształcie. Tak jak i w salonie, tak i tutaj dostrzegamy betonową podłogę.

Przejście z jadalni na taras

Niezwykle ciekawie rozwiązano w tym wnętrzu kwestię przejścia z jadalni na taras. Pomieszczenie to oddzielono od powierzchni tarasu za pomocą wielkopowierzchniowych przesuwanych drzwi, a stół w ustawiono w taki sposób, aby w razie potrzeby można było nim „wyjechać” na zewnątrz. Mebel ten został specjalnie zaprojektowany w taki sposób, aby był mobilny- blat z drewna jesionowego umieszczono na stalowych nogach, a w te zainstalowano specjalne kółka z wózka fabrycznego. W ten sposób stołem wyjechać można na taras i w otoczeniu natury cieszyć się posiłkiem.

Taras

Z tej perspektywy podziwiać możemy, jak ciekawie komponują się ze sobą różne poziomy elewacji, wyłożone różnymi materiałami. Dostrzegamy także wielkość szklanych okien i drzwi, oraz to, w jak wyjątkowy sposób integrują one wnętrze z otoczeniem zewnętrznym. Także taras, wykonany z drewnianych desek, bazuje na przeszkalaniach, tym razem w postaci balustrady.

Transparentne granice i wykreowana iluzja

Szklana balustrada odbija naturalne otoczenie reflektowanie przez szklane drzwi i okna, sprawiając, że ciężko dostrzec tutaj granicę pomiędzy wnętrzem a obszarem zewnętrznym. Było to zamierzeniem architektów, którzy chcieli sprawić, aby otaczająca budynek natura stanowiła integralny element wnętrza domu. Liczne przeszklenia kreują także ciekawą iluzję, co widzimy na przykładzie pięknego husky- niestety, występuje on jedynie w pojedynczym egzemplarzu, nie, jak to widoczne na zdjęciu, aż w czterech…

Schody

Wracając do środka, udajemy się na ostatni poziom, będący sferą prywatną właścicieli, gdzie zlokalizowano sypialnię i łazienkę. Prowadzące na górę schody wykonano z betonu i osadzono na wspornikach umieszczonych w ścianach tak, aby wytworzyć szczeliny, przez które światło będzie się swobodnie przedzierać, oświetlając wszystkie kondygnacje.

Ściany klatki schodowej także wylane zostały betonem, tym razem barwionym na biało i wylewanym w sposób monolityczny, w szalunku z użyciem specjalnej matrycy, pozwalającej na atrakcyjne formowanie jego powierzchni. Tym samym osiągnięto efekt intrygującej tekstury ściany, która sprzyja płynnemu rozlewaniu się promieni słonecznych w tym wnętrzu.

Sypialnia

Jest to oszczędnie urządzone i minimalistycznie udekorowane wnętrze, którego głównym elementem jest pokaźne podwójne łóżko wykonane z drewna. Po obu jego stronach znajdziemy podłużne nocne szafki, a nad wezgłowiem obraz dopasowany szerokością do szerokości łóżka, tworzący z nim spójną dekoracyjną całość. 

Sypialnia jest pomieszczeniem otwartym, nie tylko na zewnątrz, poprzez wielkopowierzchniowe okna, ale także w środku- z jednej strony dzięki szczelinie łączącą ją z częścią dzienną, a z drugiej na łazienkę, znajdującą się na tym samym piętrze. Podłoga w sypialni to także beton, barwiony tym razem na biało, który wyróżnia się sterylnym charakterem, co pozwala architektom poruszać się po nim wyłącznie na boso.

Łazienka

Pomieszczenie to tworzy z sypialnią otwartą strefę prywatną. Wanna została zlokalizowana w takim miejscu, z którego podziwiać można widok na otaczający dom park. Niezwykle interesujący jest rozkład tej łazienki- nie ma w nim ścianek oddzielających strefę prysznicową od reszty wnętrza. Woda z deszczowni- specjalnego prysznica umieszczonego w podświetlonym suficie- swobodnie spływa po całej powierzchni łazienki, której betonowe ściany i posadzki zabezpieczono powłoką hydrofobową, chroniącą je przed negatywnym działaniem wody. Jej nadmiar spływa liniowym odwodnieniem widocznym na zdjęciu, wkomponowanym w podłogę.

Jak podsumować ten projekt? Fascynująca fasada, dominacja naturalnych materiałów w aranżacji wnętrz, funkcjonalne i nowoczesne rozwiązania oraz integracja z naturą- a wszystko to wykonane z architektoniczną precyzją, a zarazem finezją!

Inne ekscytujące przykłady domów jednorodzinnych z Polski znajdziecie między innymi w Katalogach Inspiracji:

homify 360°: jednoosobowy dom w Krakowie

homify 360°: dom w stylu Bauhaus pod Warszawą

homify 360°: designerski dom we Wrocławiu

Jak Wam sie podoba wnętrze i fasada domu architektów?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu