12 pomysłowych rozwiązań na przestrzeń pod schodami!

Wirginia Nieckarz Wirginia Nieckarz
St. Pancras Penthouse TG Studio Nowoczesny korytarz, przedpokój i schody
Loading admin actions …

Schody są nieodłącznym elementem każdego piętrowego domu lub też dwupoziomowego apartamentu. Pozwalają na przemieszczanie się pomiędzy piętrami, czasem zdobią wnętrze, ale trzeba przyznać, że zajmują także cenną przestrzeń. Z tego powodu warto nie pozostawiać miejsca pod schodami pustego i znaleźć pomysłowy sposób na jego praktyczne zagospodarowanie. Czasem nieregularny kształt schodów znacznie może utrudnić nam to zadanie, jednak nie należy się zniechęcać, bo zawsze znajdzie się odpowiednie rozwiązanie do każdej sytuacji. 

Planując zagospodarowanie przestrzeni pod schodami należy dobrze przemyśleć, jaka opcja będzie najlepsza dla konkretnego wnętrza tak, by w rezultacie nie zagracić lub dodatkowo zmniejszyć przestrzeni. Sposób aranżacji i przeznaczenie tego miejsca jest zależny głównie od indywidualnych potrzeb, nie bez znaczenia jest także lokalizacja schodów, czy znajdują się one np. w salonie czy w przedpokoju. Jeśli więc posiadacie w swoim domu niezagospodarowaną przestrzeń pod schodami i szukacie oryginalnych i ciekawych pomysłów na jej wykorzystanie, to dobrze trafiliście. Przedstawimy wam 12 gotowych, a czasem nietypowych, rozwiązań, które mamy nadzieję okażą się dla was prawdziwą inspiracją.

1. Ogródek

Chyba najprostszym i wymagającym najmniejszego nakładu pracy sposobem na zagospodarowanie pustego miejsca pod schodami jest ustawienie w nim kwiatów i roślin. Kwiaty są pięknym dodatkiem każdego wnętrza, wprowadzają ciepłą i przytulna atmosferę. Ze względu na wzrastającą wysokość, na której znajdują się poszczególne stopnie można śmiało umieścić pod nimi wysokie rośliny w ozdobnych donicach. Dzięki tak prostemu rozwiązaniu sprawimy, że przestrzeń ta nie będzie pusta, a także zyskamy pozytywny element wystroju wnętrza.

2. Akwarium

BIRDS EYE VIEW | I | Wnętrza domu ARTDESIGN architektura wnętrz Schody
ARTDESIGN architektura wnętrz

BIRDS EYE VIEW | I | Wnętrza domu

ARTDESIGN architektura wnętrz

Ten oryginalny pomysł architektów wnętrz z ARTDESIGN to wspaniała i nietypowa dekoracja, która determinuje wygląd całej klatki schodowej. Lekkie schody ażurowe i błękit wody w akwarium tworzą przyjemną, wakacyjną atmosferę.

3. Kominek

Nowoczesny dom w podwarszawskiej miejscowości Michał Młynarczyk Fotograf Wnętrz Nowoczesny korytarz, przedpokój i schody
Michał Młynarczyk Fotograf Wnętrz

Nowoczesny dom w podwarszawskiej miejscowości

Michał Młynarczyk Fotograf Wnętrz

Ciekawe rozwiązanie zaprezentował nam Fotograf Wnętrz Michał Młynarczyk  na jednym ze swoich zdjęć przedstawiających wnętrze pięknego podwarszawskiego mieszkania. W tym projekcie postanowiono pod schodami zorganizować uroczy kominek otoczony białym kamieniem. Jest to zdecydowanie rewelacyjny pomysł na aranżację przestrzeni pod schodami w salonie. Kominek z pewnością jest świetnym elementem wyposażenia pokoju, w którym można leniwie spędzać chłodniejsze wieczory w blasku trzaskającego ognia.

4. Regał na książki

Traditional Cut String painted staircase with an Oak Handrail and carved Brackets. Buscott Woodworking Klasyczny korytarz, przedpokój i schody
Buscott Woodworking

Traditional Cut String painted staircase with an Oak Handrail and carved Brackets.

Buscott Woodworking

Powyższa aranżacja prezentuje nam genialnie zabudowany pod schodami regał na książki. Materiał, z którego został on wykonany idealnie współgra z materiałem schodów i balustrady, tworząc jedną harmonijną całość. Dodatkowo pod schodami zainstalowano oświetlenie punktowe, dzięki czemu umieszczony na regale zbiór książek lub inna kolekcja będzie efektownie podświetlona. Dodatkowo zaraz obok można ustawić wygodny fotel.

5. Łóżko

Słoneczna Katowice conceptjoana Nowoczesny pokój dziecięcy Biały
conceptjoana

Słoneczna Katowice

conceptjoana

Zaprezentowane rozwiązanie jest genialnym pomysłem dla małych wnętrz, w których liczy się każdy wolny centymetr. Wykonawcy tego projektu postanowili jak najpraktyczniej zorganizować dostępną przestrzeń zapewniając przy tym maksymalny komfort użytkowania. Cały obszar pod schodami został zabudowany w przestronne, niemalże niewidoczne, otwierane podłużne szafki, w których śmiało można pomieścić sporo rzeczy. W dolnej części znajduje się niespodzianka – wysuwane wygodne łóżko. Może służyć ono jako podstawowe łóżko dla lokatora bądź dodatkowe miejsce do spania na wypadek odwiedzin rodziny czy przyjaciół. Co więcej, dolna część schodów została tak zaprojektowana, że w przypadku nieużywania można ją łatwo wsunąć pod podest, zapewniając tym samym więcej wolnej przestrzeni w pokoju.

6. Otwarte półki

Dywanowe Schody Samonośne Roble Schody
Roble

Dywanowe Schody Samonośne

Roble

Na powyższej aranżacji możecie podziwiać dość abstrakcyjny i oryginalny projekt schodów. Całą przestrzeń pod nimi zaaranżowano jako otwarte półki na książki i liczne dekoracje. Jeśli tylko wydaje się wam, że schody te nie będą zbyt wygodne w użytkowaniu, wówczas nie stoi nic na przeszkodzie by zaopatrzyć się w tradycyjne schody o normalnym kształcie i pod nimi urządzić mnóstwo półek oferujących naprawdę sporo miejsca na wszelkie świeczki, książki, czasopisma, ramki na zdjęcia itp.

7. Przestrzeń do przechowywania

Klatka schodowa z autorskim projektem balustrady Pracownia Projektowa BOPROJEKT Schody
Pracownia Projektowa BOPROJEKT

Klatka schodowa z autorskim projektem balustrady

Pracownia Projektowa BOPROJEKT

W każdym domu brakuje takich zakamarków, które są pod ręką i możemy do nich schować na przykład sezonowe ubrania czy ozdoby i dekoracje domu na różne okazje. Taka ukryta szafa schowek, może być na przykład wysuwaną szufladą, która jest bardzo wygodna w użytkowaniu.

Przeczytajcie również: 18 pomysłów na wielofunkcyjne meble (idealne dla małych domów)

8. Domek dla czteronogiego przyjaciela

Ristrutturazione HENMADE Nowoczesny korytarz, przedpokój i schody
HENMADE

Ristrutturazione

HENMADE

Projektanci powyższego mieszkania wykazali się niebywałą kreatywnością i wolną przestrzeń zabudowali tak, że dzięki temu powstały liczne zamykane szafki i specjalny domek dla kotka właścicieli. Wejście do tego malutkiego pomieszczenia prowadzi poprzez otwór w kształcie kociej głowy, jest on na tyle duży, że pozwala kotkowi na swobodne wchodzenie i wychodzenie z domku. Teraz wystarczy urządzić mu miękkie posłanie w środku i zwierzak może cieszyć się swoim własnym miejscem.

9. Ukryte pomieszczenie

Schody z drewnianymi stopniami MJanimo sp. z o.o Schody Biały
MJanimo sp. z o.o

Schody z drewnianymi stopniami

MJanimo sp. z o.o

Przestrzeń pod schodami można zabudować w taki sposób, by utworzyć w niej dodatkowe pomieszczenie, tym razem dla człowieka. Powstały dzięki temu mały pokoik może stać się idealnym miejscem na aranżację toalety dla gości, zwłaszcza jeśli główna łazienka znajduje się na wyższym piętrze. Innymi opcjami na wykorzystanie tej niewielkiej przestrzeni jest urządzenie w niej schowka, pomieszczenia gospodarczego, garderoby czy umieszczenia w nim pralki i suszarki.

10. Wielofunkcyjna przestrzeń

Staircase TG Studio Nowoczesny korytarz, przedpokój i schody
TG Studio

Staircase

TG Studio

A co powiecie na tę aranżację? Cała przestrzeń otaczająca schody została bardzo efektownie zabudowana i urządzona. Stworzono wiele otwartych półek, zamykanych szafek i szuflad, a także wygodne eleganckie siedzisko o ciemno-czerwonej pikowanej tapicerce. Taka aranżacja znajdzie z pewnością praktyczne zastosowanie w przedpokoju, gdzie w małych szafkach można przetrzymywać czapki, szaliki i inne akcesoria, a piękne siedzisko zapewni wygodne miejsce na zakładanie i zdejmowanie obuwia. Choć nie można zaprzeczyć, że także innym pokoju rozwiązanie to będzie się genialnie prezentowało.

11. Kącik do czytania

Jeśli tylko lubicie się zatracić w ulubionej lekturze, to wówczas możecie pod schodami urządzić przytulny kącik do czytania, podobnie jak na załączonej aranżacji. Wystarczy miękki materac, puchate poduszki, dobre oświetlenie i półki z książkami. Najlepiej by można było się wygodnie ułożyć i rozprostować nogi, dzięki czemu nic nas nie będzie bolało po niespodziewanym kilkugodzinnym pochłonieniu książki. Znajdujące się po boku małe półki stwarzają idealne miejsce na postawienie kubka z kawą czy gorącą herbatą.

12. Dzieła sztuki

AShel Minimalistyczny korytarz, przedpokój i schody Drewno Pomarańczowy

Innym pomysłem na zagospodarowanie wolnej przestrzeni pod schodami jest umieszczenie w niej jakiegoś dzieła sztuki. Może to być rzeźba, waza, ozdobne wazony, statuetka, obraz, mini wystawa czy jakiś designerski mebel. Miejsce pod schodami jest dość bezpiecznym miejscem dla dzieł sztuki, ponieważ zwykle nikt nie stara się tam wejść, także ryzyko strącenia, przewrócenia czy uszkodzenia naszego nabytku jest dość małe.

Który pomysł najbardziej się Wam spodobał?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu