14 drzwi przesuwanych, dzięki którym zaoszczędzisz przestrzeń do maksimum

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

14 drzwi przesuwanych, dzięki którym zaoszczędzisz przestrzeń do maksimum

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
Projekty,   zaprojektowane przez Lesomodul,
Loading admin actions …

Pasujące do każdego wnętrza – zarówno małego, w którym każdy centymetr jest istotny, jak i dużych wnętrz w których nie chcemy mieć tradycyjnych drzwi – wolimy czuć swobodną przestrzeń. Takie drzwi mogą występować w kilku wariantach, ale regułą jest to, że poruszają się wzdłuż linii ściany. Mogą albo w niej znikać, czyli chować się w specjalnie zamontowanej w ścianie kasecie albo po prostu rozsuwać na boki. W zależności od tego, na jakim etapie remontu jesteśmy, drzwi chowające się w kasecie, będziemy mogli zamontować przy powstawaniu ścian. W innym przypadku, np. podczas remontu gotowego już mieszkania, lepiej jest zamontować drzwi na prowadnicy, których skrzydła pozostaną przy ścianach – inaczej będziemy mieć niezły bałagan i ręce pełne roboty! Pamiętajmy, że skrzydła drzwi i prowadnica będą widoczne tylko w jednym pomieszczeniu, a w drugim będą wyglądać jakby schowały się w ścianie. Od tego powinniśmy uzależnić w którym miejscu zamontujemy prowadnice – lepiej, aby była widoczna w kuchni niż w salonie w którym gościmy znajomych.

1. Drzwi szklane

Jeśli chcemy wpuścić trochę więcej światła, zdecydujmy się na drzwi szklane, zaś w przypadku małego mieszkania, gdzie drzwi przesuwane są jedynym rozsądnym rozwiązaniem ze względu na przestrzeń i tak naprawdę chcielibyśmy zachować nieco prywatności, lepiej jest wybrać drzwi drewniane.

2. Drzwi na zewnątrz

Przesuwane drzwi zewnętrzne zazwyczaj kierują nas na ogród lub patio. W ten sposób maksymalnie wykorzystujemy naturalne światło, jakie jest dostępne oraz piękny widok.

3. Drzwi na ogród

Projekty,  Okna i drzwi zaprojektowane przez homify,

Pamiętajmy, że drzwi montowane jako zewnętrzne nie mogą być takie same jak wewnętrzne, ponieważ muszą być odpowiednio przystosowane na duże różnice temperatur, zmieniające się warunki atmosferyczne i oprócz tego dbać o nasze bezpieczeństwo przez zamontowanie odpowiedniego systemu antywłamaniowego.

4. Różne materiały

Projekty,  Drzwi szklane zaprojektowane przez 4plus5,

Przesuwane drzwi mogą być wykonane z różnych materiałów: szkła, drewna, matowego szkła, metalu. Przede wszystkim muszą być w miarę lekkie, aby mogły swobodnie się przesuwać po prowadnicach. Same prowadnice są odpowiednio maskowane przez wykonanie ich z podobnego materiału. Materiał powinien być przede wszystkim w miarę lekki i tak naprawdę jest to jedyny wyznacznik! To, czy chcemy mieć drzwi ze szkła, zależy od tego, jakie pomieszczenia chcemy w ten sposób połączyć.

5. Łączenie przestrzeni

Niekwestionowaną zaletą jest zdecydowanie łączenie przestrzeni, jakie osiągamy przez montaż przesuwanych drzwi. Wybierając szkło lub szkło matowe jako materiał z którego zostały wykonane (oczywiście oprócz ramy i prowadnicy), optycznie powiększamy przestrzeń i tworzymy między dwoma pokojami płynne przejście.

6. Pojedncze

Podstawową różnicą między drzwiami pojedynczymi, a dwuskrzydłowymi jest to, że te pierwsze są jednoskrzydłowe i to właśnie skrzydło odsuwa się w stronę ściany, podczas, gdy dwuskrzydłowe są dwustronne i każde ze skrzydeł odsuwa się w dwie różne strony, a my przechodzimy pomiędzy nimi. Ewentualnie możemy też zamontować drzwi zasuwane teleskopowo, czyli takie, w których jedno skrzydło chowa się za drugim. To, które drzwi będą nam bardziej odpowiadać zależy od przestrzeni jaką dysponujemy i czy w ogóle jest taka możliwość aby się odsuwały na ścianę – lub na dwie.

7. W innym kolorze

Projekty,  Okna i drzwi zaprojektowane przez BAO ,

Kolor drzwi przesuwanych zależy od aranżacji kolorystycznej pomieszczeń pomiędzy którymi się  znajdują. Pamiętajmy, że zazwyczaj takie drzwi mają ten sam kolor z dwóch stron – powinny więc pasować do obu pokoi! Jednak możemy nieco zaszaleć i pomalować je z jednej strony na inny kolor niż z drugiej. W przypadku szklanych drzwi pozostanie nam pomalowanie ramy.

8. Z witrażem

Drzwi z witrażem mają nie tylko podstawową funkcję, czyli oddzielają przestrzeń i pozwalają na przejście z jednego pomieszczenia do drugiego, ale również stanowią wspaniałą dekorację.

9. W mniejszych przestrzeniach

Zaletą, o której wspomnieliśmy już wcześniej, jest to, że optycznie powiększają przestrzeń. Szczególnie w przypadku drzwi wykonanych ze szkła. Jeśli dodatkowo będziemy je zostawiać nawet w połowie otwarte (rozsunięte) to pomieszczenie wyda się o wiele większe i stworzy otwartą strefę z drugim pokojem. Możemy to wykorzystać np. łącząc sypialnię z salonem lub kuchnię z salonem.

10. Między kuchnią a salonem

W małych mieszkaniach takie rozwiązanie świetnie się sprawdza, ponieważ wnętrze w całości wydaje się po prostu większe. W większych przestrzeniach otrzymujemy wspólną strefę symbolicznie od siebie rozdzieloną.

11. Nietypowe miejsce odpoczynku

Małe miejsce relaksu w sypialni.

12. Kontrast ma znaczenie

Kontrastująca rama drzwi świetnie uzupełnia się z minimalistyczną aranżacją wnętrza.

13. Ogród zimowy

Nowocześnie i przejrzyście – relaksujący widok z kuchni.

14. Między sypialnią a salonem

Mała sypialnia? Oddzielcie ją od salonu przesuwanymi drzwiami z matowego szkła, a w środku będziecie mieć o wiele więcej światła. Gdy drzwi będą rozsunięte, to będziecie mieć wrażenie, że tworzy jedno z salonem.

Zastanawiacie się, czy to aby na pewno dobry sposób na podzielenie wnętrza? Sprawdźcie inne przykłady tutaj: Przewodnik homify – jak perfekcyjnie podzielić wnętrze?

Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd,

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu