Zaskakująca architektura domu w Krakowie | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3566:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Zaskakująca architektura domu w Krakowie

Alicja Olko Alicja Olko
Domo Dom Minimalistyczne domy od ARCHITEKT.LEMANSKI Minimalistyczny
Loading admin actions …

Kawalerka, loft, apartamenty typu studio- istnieje wiele opcji mieszkaniowych dla singli, jednak wszystkie one zlokalizowane są w blokach lub kamienicach. Kto jednak powiedział, iż będąc singlem nie można mieszkać w domu… jednoosobowym? Taki właśnie ciekawy i nietypowy projekt omówimy w dzisiejszej edycji homify 360°- Domo Dom, projektu biura architektonicznego Architekt Lemański, znajduje się w Krakowie i został stworzony na potrzeby jednej osoby.

Nie tylko koncept mieszkaniowy zwraca w tym projekcie uwagę, ale także, a nawet zwłaszcza, fantazyjny kształt bryły tego domu oraz dopasowanie do niego wnętrza i jego aranżacji. Zobaczcie, jakie ciekawe rozwiązania tutaj zastosowano!

Koncept

Bryła tego budynku nie wpisuje się w żadne znane nam konwenanse- jest zupełnie wyjątkowa, a takie jej zaprojektowanie było możliwe dzięki zaawansowanym programom do projektowania w trójwymiarze, których użyto na etapie rozwoju koncepcji. Budynek ten poddano zatem plastycznej obróbce, rozciągając jego bryłę i bawiąc się jej kształtem. Efektem jest dom o charakterze unikatowym i niespotykanym, a jednak wciąż wpisujący się w zabudowę osiedla.

Innowacyjny dach

W trakcie tworzenia projektu architekci musieli zmierzyć się z lokalnymi przepisami, które narzucały w tej okolicy pokrywanie budynków dachami dwuspadowymi. Podeszli oni do tego problemu z dużą dozą wyobraźni, tworząc dach, będący jednocześnie wznoszącą się w górę częścią zabudowy. To właśnie to innowacyjne podejście zaowocowało powstaniem budynku o bryle tak dalece odchodzącej od architektonicznej sztampy.

Fasada

Przy projektowaniu fasady tego domu kierowano się tym, aby wygięte w łuk pokrycie dachowe różniło się zasadniczo od podstawy. Osiągnięto to nie tylko poprzez odmienne kształty, ale także dzięki zastosowaniu różnych materiałów, kontrastujących ze sobą zarówno teksturą, jak i kolorem. Fantazyjne, łukowate pokrycie dachowe wykonano z blachy tytanowo-cynkowej, która to, dzięki właściwościom swoich składników, świetnie nadaje się jako materiał do budynków o nietypowych formach architektonicznych- jest bardzo plastyczna i łatwo zmienić jej kształt. Podstawa domu pokryta została z kolei białym piaskowcem. Nie tylko materiały i ich kolory, ale także sposób ich ułożenia wyraźnie wyodrębnia poszczególne części bryły.

Widok od frontu

Z tej perspektywy dokładnie widać rozróżnienie na podstawę i łukowatą nadbudowę. Dolna część, pokryta piaskowcem, pełni funkcję garażu. Jest to powierzchnia o wielkości 22 metrów kwadratowych. Prowadzi do niej podjazd wyłożony naturalnymi kamieniami. Od frontu możemy także rzucić okiem na rozciągający się na tyłach ogród, z zielonym trawnikiem, krzewami i drzewami. Także ciekawy jest kontrast do tradycyjnego domu jednorodzinnego, znajdującego się po lewej stronie.

Widok od ogrodu

Od strony ogrodu widzimy tylko początek łukowatej nadbudowy. Jej całą tylną ścianę pokrywa wielkopowierzchniowe okno, które otwiera wnętrze domu na ogród. Bezpośrednio ze środka wyjść można na prosty drewniany taras, zapewniający doskonałe miejsce do relaksu w słońcu i gwarantujący piękny widok na otaczającą dom zieleń.

Wejście do domu

Wejście do domu znajduje się po lewej stronie, patrząc na budynek od strony frontu. Zaznaczone zostało prowadzącą do niego kładką, a także szklanym zadaszeniem, w którym umieszczono halogeny, oświetlające drzwi. Garaż nie jest połączony wejściem do domu, jest to strefa całkowicie przeznaczona na parkowanie auta.

Kuchnia

Wewnętrzna powierzchnia użytkowa tego domu to jedynie 40 metrów kwadratowych! Życzeniem klienta było zaprojektowane budynku w taki sposób, aby na jak najmniejszej przestrzeni stworzyć wnętrze funkcjonalne i wygodne, które pod tymi względami nie odbiegałoby od typowych domów jednorodzinnych. Zatem w środku znajdziemy komfortową przestrzeń dzienną z aneksem kuchennym, sypialnię i łazienkę.

Jako że dysponowano niewielkim metrażem, wnętrze zdecydowano się zaaranżować przy użyciu naturalnych materiałów i jasnych kolorów. W ten sposób optycznie dodano mu przestronności i pozwolono oddychać. Biel kuchni ożywiona została czerwoną lodówką o intrygującym kształcie, przypominającą te z lat 50-tych.

Podłogę pokryto wylewką żywiczną- materiałem, którego nie używa się już tylko w obiektach przemysłowych czy garażach, ale coraz częściej w nowoczesnych, zaaranżowanych w nietypowy sposób wnętrzach.

Klatka schodowa

Parter budynku przeznaczono na strefę dzienną, z kolei na wyższym poziomie zlokalizowano część prywatną z sypialnią. Z powodu niekonwencjonalnej bryły, na piętrze wytworzyła się przestrzeń idealnie nadająca się na przytulną sypialnię. Prowadzą do niej schody, wykonane, tak jak i zabudowy mebli na parterze i poddaszu, z drewna dębowego. Całe wnętrze tego domu korzysta z dobrodziejstw swobodnie wpadającego przez liczne okna naturalnego światła, jawiąc się niezwykle jasno i dzięki temu przestronnie.

Sypialnia

Na pierwszym piętrze znajduje się sypialnia, także utrzymana w dominującej na pozostałej przestrzeni bieli. Na tej niewielkiej przestrzeni znalazło się miejsce na narożnikową kanapę, lampę podłogową, telewizor oraz niewielkie meble. Podłoga pokryta została szarą wykładziną.

Z perspektywy

Tym widokiem kończymy wizytę w jednoosobowym domu w Krakowie. Widzimy tu w całości nietypową bryłę budynku i obszerny, pięknie zaprojektowany ogród. Zieleń przeplata się z licznymi skalniakami i ścieżkami wysypanymi białym kamieniem, tworząc piękną i harmonijną całość.

Podobają Wam się nietypowe projekty domów z całej Polski? Z pewnością zachwycą Was także i te propozycje:

homify 360°: dom w stylu Bauhaus pod Warszawą

homify 360°: designerski dom we Wrocławiu

homify 360°: dom pod dębem na przedmieściach Warszawy

Co myślicie o tym domu? Podoba Wam się jego łukowata forma?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu