Regały w stylu Bauhaus- 5 przykładów | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Regały w stylu Bauhaus- 5 przykładów

Alicja Olko Alicja Olko
od 톤 퍼니처 스튜디오 Nowoczesny
Loading admin actions …

Bauhaus, wbrew powszechnie panującemu przekonaniu, to nie tylko niemiecki market budowlany, ale niezwykle wpływowa szkoła architektury, która odcisnęła piętno nie tylko na współczesnej myśli architektonicznej, ale także na nowoczesnym designie i sposobie aranżacji wnętrz. Na homify pisaliśmy już o domu w stylu Bauhaus pod Warszawą, który jest klasycznym przykładem tego stylu pod względem rozwiązań architektonicznych i wnętrzarskich.

Inną dziedziną, w której wpływ Bauhausu jest niezwykle widoczny, jest design i produkcja mebli. Funkcjonalność, prostota i oszczędność dekoracyjna- to cechuje elementy wystroju wnętrz propagowane przez prowodyrów stylu Bauhaus. Dziś zajmiemy się regałami, które są meblami pełniącymi różne funkcje w naszych czterech ścianach- nie tylko przechowujemy na nich książki, ale także używamy często do partycji pomieszczeń, czy jako element dekoracyjny. Regały w stylu Bauhaus to często owoce rzemieślniczego kunsztu, które zachwycają niczym innym, jak właśnie artystyczną prostotą. Zobaczcie pięć przykładów ponadczasowo klasycznych i stylowych regałów.

Oszczędność materiałów

Apartament SW Skandynawski salon od PB/STUDIO Skandynawski
PB/STUDIO

Apartament SW

PB/STUDIO

Meble w stylu Bauhaus cechują się oszczędnością materiałów, co doskonale wpisuje się w minimalistyczną i ascetyczną estetykę tego nurtu. Dzięki temu są one jednak ponadczasowo klasyczne i nigdy nie wychodzą z mody. Ulubionymi materiałami Bauhausu są metal i drewno, które świetnie się ze sobą komponują, dodatkowo wpasowując się do wnętrz zaaranżowanych właściwie w każdym stylu. Ten prosty, ale intrygujący pod względem formy regał, to doskonały wybór dla miłośników praktycznych, uniwersalnych, ale zarazem eleganckich i klasycznych rozwiązań.

Geometryczna prostota

In/Out od Designlab Nowoczesny

Tym, co głównie charakteryzuje meble w stylu Bauhaus, to prostota i swoisty ascetyzm dekoracyjny. Ich forma bazuje na geometrycznych kształtach i minimalizmie kolorystycznym. Doskonale w tę estetykę wpisuje się meblościanka od Designlab. Jest to mebel modułowy, składający się z naprzemiennie połączonych ze sobą szafek i półek. Cechuje go nie tylko prostota formy, ale także minimalistyczne podejście do użytych materiałów i ich kolorystyki- białe fronty to lakierowana na wysoki połysk płyta MDF. Oszczędność dekoracyjna przejawia się w braku jakichkolwiek uchwytów czy okuć, a funkcjonalizm, tak istotny dla stylistyki Bauhausu, licznymi i pojemnymi miejscami do przechowywania.

Rzemieślnicza precyzja

Minimalizm form i prostota kształtów pozwalała producentów mebli na modłę Bauhausu skupić się na perfekcyjnym i precyzyjnym wykonaniu. Ideą tego nurtu było łączenie tradycji rzemieślniczych w produkcji mebli z innowacyjnymi technologiami, pozwalającymi na ich masowe wytwarzanie. Ten regał wprowadza nieco kunsztu do estetyki Bauhausu- półki o falistym kształcie opierają się po obu stronach na geometrycznych stelażach, przypominających miniaturowe parawany. Tym sposobem, bez konieczności uciekania się do bogatego zdobnictwa, a dzięki nieskazitelnemu wykonaniu, regał ten nabiera cech dzieła sztuki, stając się ozdobą każdego wnętrza.

Artystyczne podejście

Jednym z pielęgnowanych w murach szkoły Bauhaus trendów było łączenie wielu dziedzin sztuki w jednym spójnym nurcie. Architektura, design, grafika, rysunek- wszystko to spajała ideologia Bauhausu, propagująca łączenie użyteczności z artyzmem. Doskonałym przykładem na tę hybrydę jest regał na zdjęciu, który, dzięki swojej pochyłości, zwraca uwagę i nabiera charakteru dzieła sztuki. Jednocześnie cechuje się wyjątkową prostotą, opartą na geometrii i użyciu jednego materiału.

Innowacyjność technologii

Apartament SW od PB/STUDIO Skandynawski
PB/STUDIO

Apartament SW

PB/STUDIO

W okresie swojego prężnego funkcjonowania, to jest w latach 20-tych poprzedniego stulecia, Bauhaus cechował się niezwykłą nowoczesnością jeżeli chodzi o technikę produkcji mebli. Chodzi tu głównie o technikę gięcia metalu, co było w tamtym okresie niezwykle innowacyjne i wcześniej niespotykane. Pozwalało to na tworzenie mebli tak właśnie geometrycznie powyginanych, opartych na konstrukcjach ze stalowych rurek, urozmaiconych przez drewno, tworzywa sztuczne czy naturalną skórę. 

Regał, oparty na prostej, metalowej konstrukcji, z pólkami wykonanymi z drewna, to ponadczasowa klasyka, którą wykorzystać można nie tylko w salonie czy w bibliotece, ale także w kuchni. Fakt, iż został on podwieszony pod sufitem, dodatkowo nadaje mu innowacyjności i automatycznie czyni to wnętrze bardziej nowoczesnym i intrygującym.

Szukacie więcej inspiracji na niepowtarzalne regały? Zajrzyjcie do Katalogu Inspiracji Regały do podziału pokoju.

Co myślicie o stylu Bauhaus? Podoba Wam się taka prostota?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu