​Jak urządzić pokój dla rodzeństwa? 6 interesujących propozycji

Martyna Wieczorek Martyna Wieczorek
decoraCCion Eklektyczny pokój dziecięcy
Loading admin actions …

Jeden pokój przeznaczony dla dwójki dzieci jest najczęściej koniecznością, wynikającą z braku dodatkowego metrażu. Tego rodzaju aranżacje są często wyzwaniem nie tylko dla rodziców, ale także dla projektantów wnętrz. Dlatego też, urządzając pokój dla rodzeństwa powinniśmy więcej uwagi poświęcić na rozplanowanie przestrzeni i wybór mebli, które pozwolą na spełnienie potrzeb obojga dzieci, a jednocześnie stworzą spójne, estetyczne i wygodne wnętrze. Nowoczesne i wielofunkcyjne rozwiązania sprawią, że pokój dziecięcy będzie nie tylko ładny, ale przede wszystkim wygodny i łatwy w utrzymaniu porządku.

Dzielenie tego samego pokoju nierzadko bywa źródłem konfliktów pomiędzy dziećmi. Części codziennych sporów można jednak uniknąć, odpowiednio porządkując przestrzeń i z rozmysłem planując układ sprzętów i mebli.  Przy aranżacji pokoju dla rodzeństwa należy stale pamiętać o tym, że nasze pociechy bardzo szybko dorastają i zmieniają się ich potrzeby. Dlatego też powinniśmy pomyśleć o zaprojektowaniu pokoju w taki sposób, aby w przyszłości łatwo i tanio móc zmienić jego aranżację. Choć wielu rodziców martwią kłótnie i konflikty pomiędzy rodzeństwem, paradoksalnie, dzieci dzielące jeden pokój często dogadują się lepiej niż te, które mieszkają oddzielnie.

​Domek dla lalek

Widoczna na zdjęciu aranżacja, to przykład bardzo oryginalnego urządzenia pokoju dla rodzeństwa. Łóżka ustawione są tutaj podłużnie – tak, że dzieci śpią głowami do siebie. Niezwykle oryginalne połączenie kolorystyczne bieli z barwą pastelowej brzoskwini sprawia, że pokój ten nabiera iście nietypowego wyrazu. Szczególną uwagę warto zwrócić na drewnianą ramę, w której znajdują się oba materace. Jest ona wyposażona w trzy wielkie skrzynie do przechowywania, które są tak kluczowe w urządzaniu pokojów dziecięcych.

Kącik zabaw

Stolik i krzesełka, to punkt obowiązkowy każdego pokoju dla przedszkolaków. To na nim dzieci mogą rysować, lepić z plasteliny, wycinać i kleić. Stolik przyda się także, kiedy w odwiedziny przyjdą koleżanki i koledzy. W prezentowanym pokoju, nad stolikiem, na ścianie znajduje się korkowa tablica. Dzieci mogą przypinać na niej wykonane przez siebie prace, które tworzą unikatową i barwną galerię.

​Klasyczne łóżko piętrowe

Łóżka piętrowe posiadają zarówno grono zwolenników jak i przeciwników. Jedno jest jednak pewne - gwarantują one dużą oszczędność miejsca. Łóżka piętrowe są wciąż bardzo popularnym rozwiązaniem w małych pokojach dziecięcych, a w dzisiejszych odsłonach i aranżacjach mebel ten zyskuje nowe funkcje: jest bardziej praktyczny i estetyczny niż jego poprzednicy sprzed kilku dekad. Propozycja ze zdjęcia to solidne, drewniane łóżko w kolorze liliowym wyposażone w praktyczną skrzynię. Idealnie będzie ono pasować do pokoju dla dwóch sióstr.

​Łóżko piętrowe w nowej odsłonie

Piętrowe łóżko w pokoju wiąże się nie tylko z oszczędnością miejsca, ale przy zastosowaniu odpowiedniej koncepcji może także posłużyć jako ciekawy element dekoracyjny w pokoju dziecięcym. Na zdjęciu powyżej widzimy przykład łóżka piętrowego nazywany kaskadowym. Mebel ten przymocowany jest do ściany, co czyni go znacznie stabilniejszym od klasycznego, wolnostojącego łóżka piętrowego. Co więcej, wolna przestrzeń pod górnym łóżkiem została wykorzystana jako praktyczne szafki i szuflady na zabawki, ubrania i drobiazgi.

​Pokój dla dwójki braci

Ten kompaktowo urządzony pokój dla chłopców, to przykład na to, jak na ograniczonej przestrzeni połączyć wiele marzeń, pasji i potrzeb – praktycznie, wygodnie, a przy tym estetycznie. Oryginalne ustawienie łóżek daje każdemu z chłopców więcej własnej przestrzeni, a sprytnie poukrywane miejsca do przechowywania, z pewnością pomogą w nauce porządku. Więcej o urządzaniu pokojów dla chłopców dowiesz się z katalogu inspiracji Pokój dla chłopca: 6 inspirujących stylizacji, które pokocha każdy maluch 

​Uroczy pokój dla sióstr

Widoczny na zdjęciu pokój dla dwóch dziewczynek jest wygodny, jasny i wesoły. Bazę w aranżacji tego wnętrza stanowiły jasne i pastelowe kolory, z którymi zestawiono dodatki i akcesoria w intensywniejszych barwach takich jak fuksja, brąz czy róż. Choć ramy dziecięcych łóżek są wykonane z metalu, całość ociepla drewniana podłoga i kolorowy dywan. Urządzenie pokoju dla córki to nie lada wyzwanie. Więcej porad i inspiracji znajdziesz w katalogu inspiracji Jak urządzić pokój dla dziewczynki? 6 ciekawych pomysłów 

Która z aranżacji pokojów dla rodzeństwa najbardziej przypadła Wam do gustu?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu