homify 360°: dom z kontenera

martt.st martt.st
Container Architektur / Häuser aus Seecontainern, Elbtainer GmbH Elbtainer GmbH
Loading admin actions …

Zakup bądź budowa własnego domu to najważniejszy krok w dorosłym życiu każdego człowieka; to także jedna z najpoważniejszych decyzji, przed jakimi stają młodzi. Jednakże w obliczu obecnej sytuacji gospodarczej zbyt wysokie ceny mieszkań uniemożliwiają wielu osobom usamodzielnienie się, przez co zmuszone są one przez długie lata mieszkać w wynajętym lokum. Czy da się temu jakoś zaradzić?

Ostatnimi czasy na popularności zyskują tzw. domy kontenerowe. Grono fanów tego trendu taniego budownictwa stopniowo się poszerza. Wiele osób patrzy na to jednak z nieufnością i dużą rezerwą. Dlatego też w tym artykule zaprezentujemy kilka takich kontenerów, które być może przekonają tych nieprzychylnych im albo wzmocnią sympatię tych już wcześniej przyjaźnie nastawionych. 

A teraz kilka ważnych pytań: 

1. Jaka jest cena takiego kontenera?

Koszt kontenera zależy od jego rozmiaru i jakości. Za około 40-metrowy zapłacić trzeba od 1000 do 3000 euro. Jego adaptacja zabiera kolejne 7500-10000 euro. Można wybierać spośród nowych i używanych kontenerów – co ma oczywiste przełożenie na wysokość ceny. 

2. Czy należy go ocieplić? 

Kontenery wykorzystywane w transporcie morskim mają lekką konstrukcję; wykonane są głównie ze stali nierdzewnej, którą pokrywa się warstwą ochronną farby i żywicy epoksydowej. Dlatego też niezbędna jest dodatkowa izolacja, która zapewni możliwość utrzymania odpowiedniej temperatury w mieszkaniu. 

3. Gdzie go można ustawić? 

Niezbędne jest uzyskanie odpowiedniego pozwolenia u władz lokalnych. W różnych miejscach wygląda to zupełnie inaczej, dlatego najlepiej udać się do urzędu i samodzielnie uzyskać niezbędne informacje.

Kontener

Wybór kontenerów stopniowo się powiększa. Zarówno w Niemczech, jak i w innych państwach, najwięcej domów buduje się nie z używanych kontenerów ładunkowych tylko z modułów specjalnie produkowanych dla budownictwa. Powstają już kontenery o takich standardach energetycznych, jakie znajdziemy w domach pasywnych. W naszym artykule prezentujemy jednak tylko domy skonstruowane z kontenerów używanych – jako tańszą, a mimo to dającą mnóstwo możliwości opcję.

Po metamorfozie

homify

Kiedy myślimy o kontenerze, nasuwa nam się obraz metalowego prostopadłościanu. Dom na zdjęciu wykracza poza ten schemat, odrzucając monotonię i nudę wyjściowej bryły. Dysponuje wieloma oknami – nawet w dachu – i prezentuje się niezwykle nowocześnie. Do jego budowy wykorzystano dwa kontenery o łącznej powierzchni 80 m2 – w wyniku czego powstał budynek o powierzchni 92 m2. Znajduje się on na Kostaryce, a koszt jego postawienia wyniósł 35 tys. euro.

Mały kontener

homify

Ten niewielki domek powstał w 2007 roku. Jakkolwiek niełatwo w to uwierzyć, zapewnia on mieszkanie czterem osobom. Pragnieniem jego twórców było zaprojektowanie mobilnego i taniego lokum. Usytuowany w zielonym otoczeniu umożliwia bliski kontakt z naturą – bariera odgradzająca środek od tego, co na zewnątrz, jest nieznaczna. Takie mieszkanie ma w sobie urok wakacji i campingu – bez jego negatywnych stron… Projekt to dzieło firmy Atelierworkshop.

Domek dla gości

homify

Ten granatowy kontener mierzący 12 na 2,5 metra zapewnia gościom nocleg i odpoczynek na 30 m2. To bardzo praktyczne rozwiązanie – w głównym domu często ciężko znaleźć odpowiednio dużo miejsca do przenocowania gości. Ustawienie kontenera w ogrodzie jest dużo tańsze niż wybudowanie domku gościnnego. Projekt wyposażono w werandę, na której można się zrelaksować, pozostając na świeżym powietrzu. Autorem koncepcji jest architektoniczna firma Texas.

Wersja studencka

homify

Widoczny na zdjęciu dom to projekt studentów architektury, którzy wykorzystali w nim sześć używanych kontenerów, aby wybudować własne mieszkanie. Zajęło im to 2 lata. We wnętrzu trudno odczuć, że znajdujemy się w kontenerach – zdradza je tylko fałdowanie ścian. W tej śmiałej konstrukcji znalazło się miejsce dla galerii na piętrze, skąd obserwować można parter. Kto by pomyślał, że kontenery dają tyle różnych możliwości! Projektanci mogą się wykazać, układać je jak klocki, bawić się płaszczyznami i kolorami.

Inne, równie ciekawe i ekologiczne projekty znajdziecie tutaj: drewniany dom we Francjiekologiczny dom w Hessen oraz dom z certyfikatem energooszczędności.

A co Wy sądzicie o tym nowatorskim pomyśle na domy z kontenerów?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu