Przesuwne drzwi: 6 aranżacji z ich wykorzystaniem | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Przesuwne drzwi: 6 aranżacji z ich wykorzystaniem

Martyna Wieczorek Martyna Wieczorek
Sypialnia od ZappeArchitekten
Loading admin actions …

Drzwi przesuwne sprawdzą się zarówno jako rozwiązanie w małym, jak i w dużym mieszkaniu. W niewielkim wnętrzu pozwolą one na zachowanie wrażenia przestronności przy jednoczesnym podziale przestrzeni. W dużych pomieszczeniach natomiast ułatwią aranżację tam, gdzie na przeszkodzie stałoby skrzydło otwartych drzwi.

Przesuwane drzwi mogą być znacznie szersze od klasycznych futryn, skrzydło drzwi przesuwanych mierzy nawet do 150 centymetrów. Po ich otwarciu zamiast dwóch, zyskujemy jedno przestronne pomieszczenie. W rzeczywistości pełnią więc one niejako funkcję przesuwanej ściany. To właśnie dlatego drzwi przesuwane wprowadzają zupełnie inny podział i organizację przestrzeni niż zwykłe drzwi. Z ich pomocą, w kreatywny sposób możemy oddzielić kuchnię od salonu, czy sypialnię od łazienki. Świetnie sprawdzą się one także w wąskich korytarzach i jako drzwi ogrodowe bądź tarasowe.

Dziś na homify zaprezentujemy Wam interesujące stylizacje z wykorzystaniem przesuwanych drzwi.

​Ruchome ściany

Szerokie drzwi przesuwne umożliwiają łatwą i szybką zmianę wymiarów, proporcji i funkcji poszczególnych pomieszczeń. Otwierając drzwi między dwoma sąsiednimi pokojami, otrzymujemy jedno wspólne wnętrze. Pokój dzienny połączony z jadalnią stwarza przestronne pomieszczenie w sam raz na rodzinne przyjęcie. W połączonych ze sobą pokojach dziecięcych młodsze dzieci mogą się wspólnie bawić, starsze – przyjmować znajomych, a po zamknięciu każde z nich ma własną, oddzielną przestrzeń. Drzwi przesuwane dają nam możliwość kreacji i manipulacji nowoczesną przestrzenią według zmieniających się potrzeb i upodobań domowników.

​Łazienka za kurtyną

Beam & Block House Nowoczesny korytarz, przedpokój i schody od mode:lina™ Nowoczesny
mode:lina™

Beam & Block House

mode:lina™

Im mniej drzwi, tym lepiej – taka dewiza przyświecała projektantom z poznańskiego studia mode:lina przy stylizacji tego wnętrza. Drzwi przesuwane to idealny pomysł na wystrój wnętrza, kiedy szczególnie zależy nam na zachowaniu dużej, nowoczesnej i minimalistycznej przestrzeni. Dodatkowo, cytrynowa barwa drzwi wprowadza kontrastujący element kolorystyczny i przełamuje nieco szarą, industrialną przestrzeń.

Szklana garderoba

Private Residence, Master Bedroom Sypialnia od Koubou Interiors
Koubou Interiors

Private Residence, Master Bedroom

Koubou Interiors

Szafy wnękowe typu komandor pozwalają uporządkować przestrzeń i efektywnie wykorzystać trudne do zagospodarowania wnęki. Coraz częściej zastępują one szafy wolno stojące, a dzięki temu, że robi się je na zamówienie można nimi zabudować nawet najbardziej nietypowe wnęki i wykorzystać jako miejsce do przechowywania i magazynowania różnorakich przedmiotów. W sypialni ze zdjęcia, skrzydła przesuwanych drzwi szafy wnękowej wykonane są ze skrzła. Błyszcząca powierzchnia dodatkowo odbija światło, a tak duża jej powierzchnia znacząco powiększa optycznie wnętrze.

Salon otwarty na ogród

Szczęśliwcy posiadający dom z ogrodem, mogą zastanowić się nad zamontowaniem dużych, przesuwanych, szklanych drzwi w części dziennej. Tego rodzaju drzwi działają jak ruchome ściany. Po ich rozsunięciu dom staje się otwartym pomieszczeniem bezpośrednio połączonym z ogrodem. W okresie letnim, to świetny pomysł na urozmaicenie domowego życia posiłkami na dworze lub imprezami okolicznościowymi, grillami i licznymi spotkania z rodziną lub przyjaciółmi.

​Łazienka w szafie

Drzwi przesuwane mogą zastąpić tradycyjne drzwi otwierane w małych sypialniach, które sąsiadują z łazienkami. Z łazienek tych nie korzystają wszyscy domownicy, a jedynie mieszkańcy konkretnej sypialni. Wprowadzenie płynnego połączenia między pomieszczeniami podkreśla więc intymność i prywatność tego miejsca. Rozwiązanie to może być szczególnie przydatne w aranżacji wnętrz przeznaczonych dla kobiet, w których codziennym życiu łazienka z reguły odgrywa istotniejszą rolę.

W małych mieszkaniach

W małych mieszkaniach często musimy połączyć ze sobą strefy, które czasami wolelibyśmy jednak wydzielić. To wszystko dlatego, że ciężkie i grube ściany niepotrzebnie zmniejszają małe wnętrza tworząc z pokoi ciasne i pozbawione światła klitki. Przy tak wymagających projektach z pomocą przyjdą nam drzwi przesuwne, które nie tylko nie zabierają wiele miejsca, ale pozwolą równocześnie wydzielić i zamkną przestrzeń, a po otwarciu – powiększyć pomieszczenie. W pokoju na zdjęciu przesuwane drzwi pozwoliły wydzielić maleńką, acz oddzielną sypialnię od reszty mieszkania.  Umożliwiły one także oddzielenie intymnej części naszego domu od wzroku odwiedzających gości.

A jeżeli jesteś zwolennikiem otwartych przestrzeni i interesuje Cię więcej pomysłów aranżacyjnych z jej wykorzystaniem, homify poleca także: 

5 zasad, których należy przestrzegać, urządzając na otwartej przestrzeni

Kuchnia łączona z jadalnią – 7 pomysłów na piękną i funkcjonalną przestrzeń dzienną

Co sądzicie o przesuwanych drzwiach w aranżacji wnętrz?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu