10 rzeczy, które trzeba zrobić, aby zaoszczędzić pieniądze przy budowie domu

A.D. A.D.
Moderner Holzhaus Bausatz: "KUBU", THULE Blockhaus GmbH - Ihr Fertigbausatz für ein Holzhaus THULE Blockhaus GmbH - Ihr Fertigbausatz für ein Holzhaus Chata z okrąglaków
Loading admin actions …

Dzisiejsze niełatwe czasy niemal każdego zmuszają do szukania oszczędności, we wszystkich dziedzinach życia. A marzenie o własnym wygodnym dom pod miastem jest jak najbardziej aktualne. Jaki zatem dom może wybudować inwestor dysponujący skromnymi środkami? Niewątpliwe bardzo ważna jest sama konstrukcja. Rozbudowany rzut poziomy, duża liczba skomplikowanych elementów konstrukcyjnych, znaczna rozpiętość stropu, belek i nadproży powoduje zwiększenie zarówno kosztów materiałowych, jak i wykonawczych.

Nowy dom jest szczytem marzeń praktycznie każdej rodziny ale budowa to ogromny koszt. Należy jednak pamiętać, że najważniejsze jest dawanie naszej rodzinie komfortu i bezpieczeństwa, na jakie zasługują. Dzisiaj, przygotowaliśmy dla Was krótką listę wskazówek, mówiących o tym jak zaoszczędzić podczas budowy domu. Koniecznie weźcie je pod uwagę! 

1. Na początek: miejsce

Cena działki będzie najniższa, jeżeli zdecydujemy się na małą powierzchnię gruntu oraz lokalizację oddaloną od aglomeracji miejskiej. Jednak musimy pamiętać, że tym samym wzrosną koszty dojazdu do pracy i szkoły. Bywa, że cena ziemi jest niższa, ponieważ nie ma na niej dostępu do mediów. Przed kupnem takiej działki budowlanej trzeba przeanalizować, czy taka inwestycja się opłaci. Czy w ostatecznym rozrachunku koszt zakupu i uzbrojenia takiej działki nie będzie bardzo wysoki.

2. Długofalowe planowanie

Planując budowę domu dobrze jest w pierwszej kolejności spotkać się z architektem. Od decyzji podjętych na tym etapie zależy, czy dom będzie spełniał oczekiwania i odpowiadał naszym potrzebom. Jeśli  już w fazie planowania zdacie sobie sprawę z Waszych potrzeb komfort mieszkania w przyszłym domu będzie dużo większy.

Jeśli mamy już rodzinę, należy wziąć pod uwagę, że będzie rosnąć, przyjdą dzieci, które następnie będą dorastać. Może teraz spędzamy cały czas w domowym biurze lub w sali telewizyjnej, ale kiedyś, być może, będziemy woleli ogrodnictwo. Wszystkie te punkty należy rozważyć i wziąć pod uwagę, jeżeli dom ma być komfortowy i ma służyć przez lata.

3. Wybierz materiały tańsze, ale trwałe

Ceny materiałów budowlanych mogą się znacznie różnić w zależności od tego, gdzie się je kupuje. Zrobienie dużych zakupów w jednej hurtowni zazwyczaj procentuje sporym rabatem. Dzięki temu można z korzyścią kupować materiały budowlane do budowy domu, zachowując przy tym równowagę między ceną a jakością. 

Niektórzy stawiają także na alternatywne, tanie rozwiązania. Glina, słoma, drewno to produkty naturalne, łatwo dostępne, tanie i przyjazne. Nie brak pasjonatów, którzy budują domy z bloczków glinianych lub lepią ściany z gliny. Ale nie przypominają one starych lepianek. Są to nowoczesne domy energooszczędne, a nawet domy pasywne. Nurt powrotu do naturalnych materiałów w budownictwie zakłada stosowanie rozwiązań, które nie wymagają nakładów energii na produkcję. Są to stare, sprawdzone metody zweryfikowane pod kątem przydatności w dzisiejszym świecie i przystosowane do obecnych potrzeb.

4. Optymalizacja zasobów

Możemy starać się ograniczać koszty związane z budową także poprzez wybieranie bardziej wydajnych materiałów. Ich wydajność, może objawiać się w różnych aspektach. Decydując się na betony samozagęszczalne zamiast standardowych, możemy zaoszczędzić na kosztach ekipy wykonawczej – wbudowanie takiej mieszanki wymaga mniejszej ilości pracowników i trwa o wiele krócej.
Kolejnym przykładem jest zastosowanie na ogrzewanie podłogowe podkładu o jak najwyższym wskaźniku przewodnictwa cieplnego, co w dłuższej perspektywie czasu pozwoli znacznie zaoszczędzić na kosztach ogrzewania i lepiej wykorzystywać zasoby naturalne. Tego typu przykładów jest bardzo wiele, dlatego przed zakupem materiałów, warto dokładnie przeanalizować dostępną na rynku ofertę.

5. Wiele można robić samemu

Każdy dom możemy zbudować systemem gospodarczym, bądź zleconym. Budowa domu systemem gospodarczym polega na samodzielnym wykonywaniu prostych prac budowlanych, wyszukiwaniu i zatrudnianiu mniejszych ekip budowlanych oraz pozyskiwaniu niezbędnych materiałów. Wiele prac inwestor wykonuje własnymi rękami, co pozwala na zmniejszenie kosztów finansowych. Nie ulega wątpliwości, że budowanie domu systemem gospodarczym jest dość czasochłonnym, a także skomplikowanym przedsięwzięciem. Inwestor bierze na siebie dużą odpowiedzialność i musi poświęcić dużo czasu na realizacje budowy.

Oczywiście, nie da się zbudować domu własnymi rękami ale wiele czynności można wykonać samodzielnie i oszczędzić, tym samym, pieniądze. 

6. Dobrze wybierz ekipę

Realnych oszczędności można poszukać także podczas wyboru firmy wykonawczej. Cena usługi jest ważna, ale nie powinna stanowić jedynego kryterium wyboru. Warto poznać opinie o wybranym wykonawcy, zrobić dokładną analizę przedstawionej oferty, zadbać, by była jak najbardziej kompleksowa i zawierała wszystkie etapy – umożliwi nam to dokładne oszacowanie kosztów. Umowę warto jak najbardziej uszczegółowić, żeby móc w razie potrzeby dochodzić swoich praw.

Zatrudnienie kierownika budowy także może przyczynić się do oszczędności. Rzetelny, dobrze wykonujący swoją pracę fachowiec będzie gwarancją tego, że poszczególne etapy budowy, zostaną wykonane prawidłowo.

7. Postaw na nieskomplikowany dach

Każdy dach z dużą liczbą załamań będzie bardziej skomplikowany w wykonaniu i jest droższy niż prosta, dwuspadowa konstrukcja. Im więcej skosów, tym więcej pieniędzy wydamy na pokrycie dachu dachówką lub innym materiałem. Chodzi zaś nie tylko o większą ilość materiału pokrywającego, ale także o koszt usługi firmy, która będzie zakładała pokrycie. Podobnie jest z kształtem domu. Im bardziej nietypowy, tym więcej z pieniędzy ubywa podczas jego realizacji.

8. Buduj dom energooszczędny

Jest to spora inwestycja na początek, szacuje się, że około 15-25% droższa niż w wypadku standardowego domu ale zyski z inwestycji przychodzą szybko. W krajach europejskich energooszczędne budownictwo już dawno przestało być modą, a stało się standardem wynikającym nie tyle z przepisów prawnych, co potrzeb obywateli. Dzięki takim rozwiązaniom zyskuje także nasze środowisko. 

9. Unikaj wielu ścian i drzwi

Otwarte przestrzenie są w modzie, zbyt wiele ścian może negatywnie wpłynąć na obszar społeczny, niepotrzebnie go dzieląc. Ponadto nie od razu musisz wstawiać drzwi do wszystkich pokoi, jeśli to możliwe, pozostawiaj otwarte otwory i miejsce na nie. Drzwi wstawiaj z początku jedynie tam gdzie prywatność jest niezbędna. Pozwoli to zaoszczędzić dużo więcej pieniędzy, niż myślisz.

10. Tańsze materiały wykończeniowe

W procesie budowy domu nie warto oszczędzać na tym, czego później nie będzie widać, czyli na materiałach do budowy ścian, stropów, dachu, termoizolacji, instalacji elektrycznej, C.O., wodnej, gazowej itp. Wymiana tych elementów w trakcie mieszkania wiąże się zazwyczaj z poważnym remontem domu. 

Warto jednak, na początku zredukować koszty paneli podłogowych, mebli, ściany pomalować na biało, wykończyć tylko jedną łazienkę lub te pomieszczenia, które są nam niezbędne do zamieszkania. Później, jak już zamieszkamy w domu możemy sobie wykańczać pozostałe pokoje, wymieniać panele na lepsze, meble na takie, robione na wymiar itp. To wszystko łatwo jest zrobić, prace nie będą wymagały kosztownego remontu.

W homify znamy także sporo sposobów na tanie urządzanie, zajrzyjcie tutaj: Tanie, ale stylowe pomysły na piękny salon!

Macie coś do dodania w tej kwestii? 

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu