Kuchenna metamorfoza- jak przeprowadzić idealny remont kuchni? | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Kuchenna metamorfoza- jak przeprowadzić idealny remont kuchni?

Alicja Olko Alicja Olko
Nowoczesna kuchnia od GRUPA HYBRYDA Nowoczesny
Loading admin actions …

Kuchnia jest sercem każdego domu- to tutaj przygotowuje się posiłki, parzy poranną kawę, a także spotyka z innymi domownikami. Bez względu na rozmiar, to właśnie tutaj toczy się życie towarzyskie mieszkańców. Każdy, kto lubuje się w gotowaniu, marzy o wygodnej i funkcjonalnej kuchni. Ci z kolei, którzy należą do miłośników degustowania potraw, pragną kuchni pięknej, przytulnej i z miejscami do siedzenia.

Nie zawsze jednak kuchnia, jaką dysponujemy, jest właśnie taka. Zwłaszcza w starych mieszkaniach, odziedziczonych po dziadkach lub zlokalizowanych w starym budownictwie, kuchnia to pomieszczenie urządzone w sposób staromodny, na niewielkiej przestrzeni, co dodatkowo czyni jej aranżację wysoce niefunkcjonalną.

Taka właśnie była ta kuchnia w mieszkaniu pod Paryżem, której remont stanie się przedmiotem tego artykułu- ciasne, małe i podłużne pomieszczenie urządzone było niezwykle staromodnie, niepraktycznie i bez smaku. Jego renowacja zachwyca i z tego powodu posłuży nam jako przykład na to, jak przeprowadzić idealny remont kuchni. Odpowiedzialni za niego są profesjonaliści z polsko-francuskiego biura projektowego Grupa Hybryda. Zapraszamy!

Kuchnia w poprzednim wcieleniu

Zdecydowanie nie ma się czym w tym pomieszczeniu zachwycać. Drewniane meble przywołują na myśl mieszkania z szarego okresu gierkowskiego, ich rozkład jest zupełnie niefunkcjonalny, sprawiając, że i tak już małe wnętrze jawi się jeszcze bardziej przepełnione. Po oczach rażą także kafelki na ścianach, układające się w nieudaną parodię mozaiki. Przestarzałe są także urządzenia AGD oraz grzejnik i jego umiejscowienie.

Krok 1: oszacowanie aktualnego stanu i stworzenie projektu

Patrząc na to zdjęcie, wszyscy nabieramy przekonania, że w tej kuchni na gwałt potrzebny jest remont! Pierwszym krokiem jest koncepcja i stworzenie bazującego na niej projektu. Jeżeli zlecamy prace firmie projektowej, nie musimy martwić się niczym, poza wyartykułowaniem naszych życzeń. Profesjonaliści zajmą się następnie całym procesem projektowania i realizowania zamysłu. Często jest to opcja najlepsza- jest aż 10 powodów, dla których warto zatrudnić projektanta wnętrz.

Jeżeli podejmujemy się tego przedsięwzięcia samodzielnie, trzeba rozważyć nasz budżet, stworzyć kosztorys i przestrzennie rozplanować wszystkie elementy naszej przyszłej kuchni. Jest to opcja czasochłonna, wymagająca dużego zaangażowania i sporej dozy wyobraźni!

Małe i ciasne pomieszczenie

Kuchnia ta znajduje się w pomieszczeniu, które jest małe i ciasne i na jego metraż nic nie można poradzić. Jednak sztuką jest wykorzystanie danej nam przestrzeni do maksimum, czyniąc ją jak najbardziej funkcjonalną i wygodną. W tej kuchni zdecydowanie skończyło się to porażką. Umieszczenie stołu z miejscami do siedzenia na jej prawej ścianie sprawia, że osoba szykująca jedzenie przy blacie lub myjąca naczynia ciągle obija się o pozostałe meble. Taki rozkład wyklucza też swobodne przebywanie w kuchnie więcej niż jednej osoby.

Krok 2: dokładna analiza naszych potrzeb

Dysponujemy małą przestrzenią i nie zdołamy zmieścić w niej wszystkiego, co mogłoby się nam w kuchni wymarzyć. Należy zatem dokładnie przeanalizować, do czego będziemy używać kuchni- czy tylko do gotowania, czy może też do spożywania w niej posiłków? Czy zamierzamy piec, czy raczej tylko podgrzewać jedzenie w mikrofalówce? Czy mamy dużą ilość naczyń i przyborów kuchennych, czy raczej bazujemy na plastikowej zastawie z barów na wynos? Odpowiedź na te i inne pytania pozwoli nam dokładnie określić, co będzie nam w przyszłej kuchni niezbędne.

Miejsce do siedzenia

Zwłaszcza w małej kuchnie niezwykle trudno jest o taki rozkład mebli, aby zakładał on także stworzenie wygodnego miejsca do siedzenia, gdzie zjeść można szybkie śniadanie czy przekąsić coś przed kolacją. W tej kuchni miejsce do siedzenia umieszczono bardzo niefortunnie. Na blacie, pełniącym rolę stołu, nie ma nawet miejsca na postawienia talerza! Krzesło nie przeszkadza w gotowaniu tylko wtedy, gdy jest wsunięte pod stół. Zagracona powierzchnia sprawia, że siedzenie przy takim blacie z pewnością nie należało do przyjemnych.

Krok 3: kuchnia z jadalnią czy bez?

Decyzja o tym, czy nasza przyszła kuchnia będzie połączona z jadalnią, nie zależy jedynie od naszych osobistych preferencji, ale zwłaszcza od rozkładu mieszkania i dostępnego metrażu. Kuchnia z jadalnią to jednak bardzo praktyczne rozwiązanie, które jest już powszechną praktyką we współczesnej aranżacji wnętrz. Świetne przykłady na kuchnię z jadalnią znajdziecie tutaj.

Urządzenia AGD

Lodówka umieszczona w samym rogu, w taki sposób, że szukająca w niej czegoś osoba jest uderzana przez drzwi za każdym razem, gdy ktoś je otwiera. Masywny piekarnik, nie pasujący swoim designem do niczego w tej kuchni. Pralka w zupełnie innym kolorze. Staromodny gazowy palnik. Wyposażenie tej kuchni mało ma wspólnego z nowoczesnością, a jeszcze mniej z dobrym stylem. Należało je niezwłocznie wymienić!

Krok 4: wybór urządzeń AGD

Z tysięcy dostępnych na rynku urządzeń AGD należy wybrać takie, których będziemy faktycznie używać. Ważne jest także, aby zwrócić uwagę na ich jakość, stopień energooszczędności i funkcyjność. Warto zainwestować więcej w nowoczesne urządzenia wysokiej technologii, które często oszczędzają energię i spełniają wiele funkcji, nie zajmując przy tym dużo miejsca.

Kuchnia w nowym wcieleniu

Jakże inaczej prezentuje się ta kuchnia po remoncie! Pomieszczenie to nagle jawi się o wiele przestronniej i czyściej, a to dzięki pomalowaniu go na biało, usunięciu zbędnych mebli po prawej stronie i wyposażeniu pomieszczenia w szafki o połyskujących białych frontach. Biel świetnie działa na wrażenie powiększonej przestrzeni.

Krok 5: demontaż mebli i urządzeń

Po stworzenie projektu, określeniu niezbędnych mebli i urządzeń AGD, następuje początek właściwego remontu, który inicjuje demontaż mebli. Można to zrobić samodzielnie lub zatrudnić specjalna firmę, która się tym trudni. Należy pamiętać o tym, iż wszystkie pozostałości mebli i urządzeń należy wyrzucić do specjalnego kontenera, wynajętego od firmy zajmującej się wywożeniem odpadów.

Zmiana układu mebli

Zupełnie inaczej zdecydowano się w tej kuchni ustawić meble. Nie tylko usunięto część szafek, ale także w innym miejscu umieszczono piekarnik, który teraz znajduje się tuż pod palnikiem. Miejsce na lodówkę znaleziono we wnęce w szafkach, sprawiając, że pięknie wkomponowuje się ona w ogólny wystrój. Na końcu kuchni zdołano także zainstalować poszerzany blat, pełniący rolę wygodnego stołu. Z takiego miejsca, z widokiem na zewnątrz, cieszyć się można rozkoszą porannej kawy!

Krok 6: wymiana instalacji

Często bywa, że w starych kuchniach wymienić trzeba instalację gazowo-elektyczną i wodną. Są to jednak kwestie kosztowne i które bezwzględnie należy zlecić specjalistom. Wymiany takiej należy się jednak podjąć po demontażu mebli i opróżnieniu pomieszczenia.

Funkcjonalne rozwiązania

Gładkie powierzchnie szafek i ich pozbawiony zbędnych ozdób design sprawia, że kuchnia ta jawi się niezwykle elegancko. Ocieplają ją drewniane blaty i ściana pomiędzy różnymi poziomami szafek. Mikrofalówkę umieszczono w podwieszanej wnęce, a lodówkę w segmencie po lewej stronie. Zlew ograniczono tylko do jednej komory, poszerzając przestrzeń roboczą.

Krok 7: nowe ściany i podłoga

Najpierw należy skuć płytki na ścianach i na podłogach, następnie wyrównać powierzchnie, wygładzić je i wyłożyć nowymi materiałami. Kafle są najpopularniejszym wyborem na podłogę, ze względu na swoją odporność na zachlapania i zabrudzenia. Ściany wyłożyć można jednak przy pomocy różnych materiałów, poczynając od ceramiki, poprzez drewno, aż po beton. Wszystko zależy od naszej wyobraźni!

Drzwi i oświetlenie

Stare drzwi zostały zachowane, jednak uczyniono je o wiele mniej problematycznymi. Teraz nie obijają nikogo i można je swobodnie otwierać. Zwieńczeniem tej niezwykle efektownej renowacji jest oświetlenie- bardzo subtelne sufitowe, oświetlające jednak intensywnie całe wnętrze, a także delikatnie jaśniejące lampki LED, umieszczone pod szafkami. Całość jawi się elegancko, nowocześnie, przytulnie, a zwłaszcza funkcjonalnie.

Krok 8: ustawianie nowych mebli i sprzętu AGD oraz dekorowanie

Najprzyjemniejsza część remontu, kiedy nasz projekt staje się rzeczywistością! Po ustawieniu mebli i ich zamontowaniu, oraz wyposażeniu kuchni we wszystkie niezbędne przybory, nadszedł czas na gotowanie! Smacznego!

Planujecie remont? Zapoznajcie się z naszym instruktażem dotyczącym remontu łazienki, opartym na przykładzie z Lęborka. Znajdziecie go w artykule Jak przeprowadzić remont łazienki? Przykład z Lęborka.

Jak Wam się podoba efekt remontu tej małej kuchni?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu