Polski design: wielki powrót filcu | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Polski design: wielki powrót filcu

Alicja Olko Alicja Olko
Taboret FELT 1.0 od Marcin Skubisz Group Minimalistyczny
Loading admin actions …

Nietypowe materiały, a także te dawno zapomniane i staromodne, coraz częściej stają się surowcem, z którego korzystają projektanci przy tworzeniu nowoczesnych przedmiotów i elementów wystroju wnętrz. Podchodzą do nich w sposób innowacyjny, nadając im współczesny charakter i łamiąc stereotypy z nimi związane. Jednym z takich materiałów jest filc.

Nam Polakom filc kojarzy się przeważnie z czasami PRL-u – jako że nie było wtedy dostępu do bardziej zróżnicowanej selekcji materiałów, wiele przedmiotów codziennego użytku, czy to z branży mody, czy też dekorowania wnętrz, wykonanych było właśnie z filcu. Symbolem szarej rzeczywistości Polski Ludowej była zwłaszcza kultowa już dziś torebka z filcu!

Czym właściwie jest filc? Jest to materiał włókienniczy, który wykonuje się poprzez spliśnianie, czyli łączenie w zbitą masę, włókien, zarówno tych sztucznych, jak i zwierzęcych (wełny, sierści). Jest jednym z najstarszych materiałów używanych nie tylko w branży tekstylnej, ale także w aranżacji wnętrz, szczególnie w krajach azjatyckich. Współcześnie filc wraca na salonu- dosłownie i w przenośni- stając się jednym z chętniej wybieranych przez designerów materiałów.

Także polscy projektanci dostrzegają jego zalety i przywracają mu dawną świetność, starając się zatrzeć jego negatywne konotacje z czasami PRL-u. Ich nowatorskie podejście do tego surowca sprawia, że produkowane przedmioty i dodatki mało maja wspólnego z szarzyzną i sztampą, a bardzo dużo z kreatywnością, innowacją i designem! Z serii Polski Design przedstawiamy rodzimą twórczość zwiastującą wielki powrót filcu!

Filc- symbol elegancji

poduszki HEXAGONE od boogie Minimalistyczny
boogie

poduszki HEXAGONE

boogie

Niewielu z nas, myśląc o filcu, utożsamia go z elegancją. Materiał ten nie należy do szczególnie wyrafinowanych czy szlachetnych, z pewnością nie można przyrównać go do jedwabiu czy kaszmiru. A jednak fascynuje on wielu designerów z różnych dziedzin, poczynając od projektantów mody, a kończąc na producentach mebli i dodatków do domu. Filc jest materiałem wdzięcznym do pracy z nim, a jej rezultaty z pewnością przerastają oczekiwania także samych artystów.

Taka właśnie jest poduszka HEXAGONE od projektantów z Boogie. Jej poszewkę wykonano z wełnianego filcu o stuprocentowym składzie wełny, który jest przyjemnie miękki w dotyku. Niezwykle modny geometryczny wzór na materiale nawiązuje do sztuki jednego z najsłynniejszych grafików świata- Mauritsa Eschera. Jest to więc owoc designu nie tylko kunsztownego, ale także opartego na artystycznej inspiracji. Poduszki na zdjęciu są w kolorze o fantazyjnej nazwie antracyt melanż- to właśnie on nadaje im tak wyjątkowego charakteru pełnego elegancji i wyrafinowania. Świetny dodatek do każdego typu wnętrz, czy to do industrialnego salonu, czy też rustykalnej sypialni!

Filc- symbol uniwersalności

Niewiele jest materiałów, które są tak elastyczne i plastyczne jak filc. Można go poddawać obróbce na wiele różnych sposobów, osiągając za każdym razem inne rezultaty, dowolnie go kształtować, tworząc fantazyjne formy, a także barwić na tysiące odcieni, kreując swoistą kolorystyczną tęczę. Co więcej, filc świetnie komponuje się z innymi surowcami, takimi jak drewno czy metal.

Doskonałym przykładem uniwersalności filcu jest taboret, wykonany przez designerów z Marcin Skubisz Group w kooperacji z pracownią Felt Stories. Prosta drewniana konstrukcja malowana na biało stała się podstawą dla wygodnego i miękkiego obicia, na które składają się różnokolorowe kulki z filcu. Owocem jest mebel o charakterze radosnym i oryginalnym, który w niekonwencjonalny sposób ożywi każde wnętrze!

Filc- symbol stylu vintage

Data Storage od Pink Pug Design Minimalistyczny
Pink Pug Design

Data Storage

Pink Pug Design

Filc jest vintage! Nam Polakom kojarzy się z epoką PRL-u, gdzie królował jako jeden z najpowszechniejszych materiałów w przemyśle tekstylnym. Już z tego powodu współcześnie uzyskuje on status vintage, odwołując się do estetyku polski ludowej, której powrót w aranżacji wnętrz jest coraz częściej zauważalny. W inny sposób do stylistyki vintage podeszli projektanci z Pink Pug Design, tworząc kolekcję wykonaną z filcu inspirowaną nośnikami danych rodem z lat 90-tych! Płyty CD-ROM, dyskietki, czy kastety to już symbole przeszłości, które jednak wciąż inspirują i powracają jako kultowe symbole tego okresu. W tym przypadku są to dyskietki, wykonane z szarego filcu, a służące jako podkładki pod kubek. Kultowy materiał plus kultowe wykonanie równa się kultowy produkt o charakterze vintage!

Filc- symbol funkcjonalności

kosz BIN-BIN od boogie Minimalistyczny
boogie

kosz BIN-BIN

boogie

Polski design skupia się także na tworzeniu produktów o charakterze użytkowym, które cechują się dużą dozą funkcjonalności i znajdują liczne praktyczne zastosowania. Prezentowaliśmy je w Katalogu Inspiracji Polski design: współczesny design użytkowy. Również filc stał się materiałem, z którego wykonuje się dodatki i akcesoria do domu służące nam praktycznie na co dzień. Ten kosz od designerów z Boogie cechuje się nie tylko intrygującym wykorzystaniem filcu, ale także dużą dozą funkcjonalności, służąc jako pojemnik na przechowywanie. Zastosować można go w każdym pomieszczeniu w domu- czy to w salonie na gazety, czy w pokoju dziecięcym na zabawki, czy też w łazience na kosmetyki i przybory toaletowe. Model ten dostępny jest w wielu kolorach, my wybraliśmy jednak ten w głębokim odcieniu fuksji, w sam raz na wiosnę!

Filc- symbol precyzyjnego rękodzieła

pufa okrągła salt&pepper od felt stories Nowoczesny
felt stories

pufa okrągła salt&pepper

felt stories

Jak już wcześniej wspominaliśmy, filc występuje pod różnymi postaciami, przybiera różnorakie kształty i w procesie jego wytwarzania można go dowolnie formować. Jedną z popularniejszych sposobów na podejście do filcu, jest ukształtowanie go w niewielkie kulki. Jest to znak rozpoznawczy projektantek z Felt Stories, które przy użyciu tej formy filcu tworzą produkty cechujące się niezwykłą dozą precyzyjnego rękodzieła.

Prezentowana na zdjęciu pufa, w zależności o szczegółowego rozmiaru, wykonana została z filcowych kulek w liczbie od 700 do 1000! Jest to niesamowita liczba filcowych elementów, które następnie zszywa się ze sobą ręcznie. Owocem tej pracy jest jednak produkt o wyjątkowych walorach rzemieślniczych i o wysoce designerskim charakterze!

Filc- symbol zabawy

Filc używany jest także w sposób niezwykle kreatywny do tworzenia produktów, które pobudzają artystyczną stronę naszej osobowości. Doskonałym przykładem takiego wykorzystania tego materiału jest dywan, stworzony przy współpracy dwóch designerek- Joanny Rusin i Agnieszki Czop. Kto by pomyślał, że można stworzyć dywan o właściwościach silnie interaktywnych? Ten okrągły model wykonano z filcu, pozostawiając wypustki o różnych kształtach, które następnie wypełniać można w dowolny sposób różnokolorowymi elementami, także filcowymi. Tym sposobem dywan zachęca, aby godzinami spędzać na nim czas na kreatywnej zabawie. Gwarantujemy, że produkt ten przypadnie do gustu nie tylko dzieciom!

Polski design i jego owoce każdorazowo nas fascynują! Chcecie więcej? Zajrzyjcie do innych artykułów z tej serii:

Polski design: krzesła, które sprawią, że usiądziesz z wrażenia

Polski design: niesamowite oświetlenie

Co myślicie o filcu? Podoba Wam się ten materiał?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu