8 sposobów na oszczędzanie miejsca w domu

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

8 sposobów na oszczędzanie miejsca w domu

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
New York Loft Industrial Style Industrialna sypialnia od Katie Malik Interiors Industrialny
Loading admin actions …

W domu w którym mieszkamy zazwyczaj pojawia się pewna tendencja do kumulowania i przechowywania różnych rzeczy. Jest to zupełnie naturalne i nawet Ci, którzy starają się żyć w sposób minimalistyczny, z pewnością będą się zastanawiać, gdzie schować grubszą pościel i zimową odzież, kiedy wreszcie nadejdzie wiosna. Nie każdy z nas ma do dyspozycji strych, czy suchą piwnicę, w której może bez problemu składać wszystkie rzeczy. Zamiast planować dokupienia kolejnej szafy, która pozwoli nam schować nieużywany w danym momencie dobytek, ale jednocześnie będzie zajmować o wiele więcej miejsca w domu, możemy postarać się maksymalnie wykorzystać przestrzeń, która jeszcze nie została zagospodarowana. Czy pomyśleliście kiedyś o tym, ile rzeczy zmieściłoby się pod łóżkiem albo chociaż jak wiele książek można ułożyć na półce ściennej zamiast zajmować miejsce na biurku, czy koło łóżka?

1. Półki na ścianach

Szafki i półki, które są montowane na ścianie, na jakiś czas odeszły w cień, jednak coraz częściej znów się z nimi spotykamy. Przede wszystkim dlatego, że miejsce w domu jest na wagę złota, a wiedzą to z pewnością wszyscy Ci, którzy mieszkają w mieszkaniach o małym metrażu w mieście. Jaka jest zaleta szafek wiszących? Wykorzystujemy w ten sposób całą przestrzeń i nie bierzemy pod uwagę wyłącznie miejsca dostępnego na podłodze. Możemy w ten sposób pomieścić naprawdę sporo! Takie szafki są zazwyczaj spotykane w kuchni, jednak również w sypialni i salonie mogą znaleźć swoje zastosowanie. Wystarczy, że poszukamy czegoś, co odpowiada aranżacji wnętrza i do niej pasuje. Mogą być metalowe, drewniane lub pokryte jakimś zaskakującym materiałem, np. tkaniną. Jednak musimy pamiętać o sprawdzeniu wytrzymałości ściany – nie możemy montować szafek i półek wiszących na ścianach, które są cienkie. Chyba, że ma to być wyłącznie półka ozdobna, która nie musi znosić zbyt dużego obciążenia.

2. Wykorzystaj przestrzeń do sufitu

Industrial Bedroom Industrialna sypialnia od Katie Malik Interiors Industrialny
Katie Malik Interiors

Industrial Bedroom

Katie Malik Interiors

W wysokich mieszkaniach bardzo często marnuje się sporo przestrzeni. Jeśli chcemy ją w odpowiedni sposób wykorzystać, wystarczy, że zaopatrzymy się w regał, który sięga aż do sufitu. W ten sposób znajdziemy miejsce na wszystkie książki jakie mamy w kolekcji. Oczywiście na górę dajemy te mniej lubiane, ponieważ sięganie po nie może być wyzwaniem, szczególnie dla niskich osób. Możemy tak samo zrobić w przypadku szafy w sypialni – zamiast wybierać szafę w klasycznym rozmiarze, zdecydujmy się na szafę szytą na miarę. Na wyższe półki wylądują ubrania w których rzadko chodzimy i np. stara pościel. Zmieszczą się tam takie rzeczy, których nie chcemy wyrzucać, mogą się przydać w nadchodzącym sezonie  lub po prostu nie mamy na nie miejsca.

3. Meble modułowe w kuchni

Meble modułowe w kuchni znajdują się już praktycznie w każdym nowoczesnym wnętrzu. Dzięki temu zamiast dopasowywać cały aneks kuchenny do wielkości kuchni, możemy się zabawić formą i skompletować własny zestaw. Znając dokładnie nasze potrzeby możemy w ten sposób w maksymalnie funkcjonalny i ergonomiczny sposób wykorzystać  miejsce w kuchni. Jest to niezwykle istotne podczas jej aranżacji, ponieważ ma ogromny wpływ na późniejszy komfort użytkowania. Wybierając modułowe szafki nie jesteśmy też skazani na nudę, ponieważ możemy dobrać do siebie szafki w różnych kolorach, odcieniach, czy nawet kształtach! Wszystko zależy od naszej wyobraźni.

4. Wnęki – miejsce na szafę lub półki

od de-cube Nowoczesny

Mając w domu grube ściany możemy pokusić się o wykucie małej lub nieco większej wnęki. W ten sposób zwiększymy optycznie wielkość całego pomieszczenia i uzyskamy dodatkowe miejsce na przechowywanie. Możemy zamontować we wnęce półki na których będziemy trzymać książki i dekoracje lub wykorzystać jako miejsce w które dodamy wąską szafkę, np. takie rozwiązanie w przedpokoju byłoby idealnym miejscem na przechowywanie butów. W łazience możemy stworzyć taką wnękę tuż obok prysznica – zamiast montować dodatkową półkę w środku prysznica będziemy mogli mieć większą swobodę ruchów i ułożyć kosmetyki we wnęce. Oczywiście wnęka nie musi być na całej wysokości ściany! Możemy zrobić kilka małych półek w ścianie. W sypialni wnęka dobrze sprawdzi się np. na przechowywanie książek, kwiatów, czy świeczek.

5. Pojemna szafa

Czyli szafa, która wszystko pomieści. Im więcej rzeczy upchniemy w szafie, tym większą przestrzenią bez zbędnych szpargałów będziemy mogli się cieszyć! 

Więcej przykładów znajdziecie w tym artykule: Szafy i komody do małych pomieszczeń.

6. Meble modułowe

Sposobem, który pozwoli nam zmieszczenie wszystkich elementów, a jednocześnie umożliwi wygodne korzystanie z nich jest zdecydowanie wybranie mebli modułowych. Czym tak naprawdę są meble modułowe? To po prostu system mebli, w którym możemy dokładać poszczególne kawałki wyposażenia (zależnie od możliwości, przestrzeni, preferencji), a one zawsze będą dobrze wyglądać. Możemy je ze sobą łączyć w dowolny sposób, co pozwala nam również na ożywienie wnętrza, jeśli jesteśmy już znudzeni ustawieniem mebli. Szczególnie dobrze sprawdzają się w kawalerkach i małych przestrzeniach, ponieważ możemy dzięki nim maksymalnie wykorzystać przestrzeń.

7. Pod schodami

Przestrzeń pod schodami możemy zagospodarować w różny sposób. Powinien on odpowiadać naszym potrzebom. Jeśli nie macie wystarczająco dużo miejsca na książki w salonie – zrób dodatkowy regał właśnie tutaj! A może szafa na okrycia wierzchnie

8. Meble 2w1

Pacioccò od Punto Soave Minimalistyczny
Punto Soave

Pacioccò

Punto Soave

Konstrukcja fotela wydaje się wyjątkowo prosta, jednak co z niewykorzystaną przestrzenią pod nim? Otóż, jak widać na zdjęciu, można ją w kreatywny sposób zagospodarować. Jest to przykład na połączenie krzesła, w dodatku ruchomego, z półką na której przechowywane są książki, płyty i różne drobiazgi. Świetnie się prezentuje, a do tego pozwala nam na przechowywanie rzeczy. Proste i jednocześnie genialne rozwiązanie! J

Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu