Projekty,  Sypialnia zaprojektowane przez Katie Malik Interiors

8 sposobów na oszczędzanie miejsca w domu

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
Loading admin actions …

W domu w którym mieszkamy zazwyczaj pojawia się pewna tendencja do kumulowania i przechowywania różnych rzeczy. Jest to zupełnie naturalne i nawet Ci, którzy starają się żyć w sposób minimalistyczny, z pewnością będą się zastanawiać, gdzie schować grubszą pościel i zimową odzież, kiedy wreszcie nadejdzie wiosna. Nie każdy z nas ma do dyspozycji strych, czy suchą piwnicę, w której może bez problemu składać wszystkie rzeczy. Zamiast planować dokupienia kolejnej szafy, która pozwoli nam schować nieużywany w danym momencie dobytek, ale jednocześnie będzie zajmować o wiele więcej miejsca w domu, możemy postarać się maksymalnie wykorzystać przestrzeń, która jeszcze nie została zagospodarowana. Czy pomyśleliście kiedyś o tym, ile rzeczy zmieściłoby się pod łóżkiem albo chociaż jak wiele książek można ułożyć na półce ściennej zamiast zajmować miejsce na biurku, czy koło łóżka?

1. Półki na ścianach

Szafki i półki, które są montowane na ścianie, na jakiś czas odeszły w cień, jednak coraz częściej znów się z nimi spotykamy. Przede wszystkim dlatego, że miejsce w domu jest na wagę złota, a wiedzą to z pewnością wszyscy Ci, którzy mieszkają w mieszkaniach o małym metrażu w mieście. Jaka jest zaleta szafek wiszących? Wykorzystujemy w ten sposób całą przestrzeń i nie bierzemy pod uwagę wyłącznie miejsca dostępnego na podłodze. Możemy w ten sposób pomieścić naprawdę sporo! Takie szafki są zazwyczaj spotykane w kuchni, jednak również w sypialni i salonie mogą znaleźć swoje zastosowanie. Wystarczy, że poszukamy czegoś, co odpowiada aranżacji wnętrza i do niej pasuje. Mogą być metalowe, drewniane lub pokryte jakimś zaskakującym materiałem, np. tkaniną. Jednak musimy pamiętać o sprawdzeniu wytrzymałości ściany – nie możemy montować szafek i półek wiszących na ścianach, które są cienkie. Chyba, że ma to być wyłącznie półka ozdobna, która nie musi znosić zbyt dużego obciążenia.

2. Wykorzystaj przestrzeń do sufitu

W wysokich mieszkaniach bardzo często marnuje się sporo przestrzeni. Jeśli chcemy ją w odpowiedni sposób wykorzystać, wystarczy, że zaopatrzymy się w regał, który sięga aż do sufitu. W ten sposób znajdziemy miejsce na wszystkie książki jakie mamy w kolekcji. Oczywiście na górę dajemy te mniej lubiane, ponieważ sięganie po nie może być wyzwaniem, szczególnie dla niskich osób. Możemy tak samo zrobić w przypadku szafy w sypialni – zamiast wybierać szafę w klasycznym rozmiarze, zdecydujmy się na szafę szytą na miarę. Na wyższe półki wylądują ubrania w których rzadko chodzimy i np. stara pościel. Zmieszczą się tam takie rzeczy, których nie chcemy wyrzucać, mogą się przydać w nadchodzącym sezonie  lub po prostu nie mamy na nie miejsca.

3. Meble modułowe w kuchni

Meble modułowe w kuchni znajdują się już praktycznie w każdym nowoczesnym wnętrzu. Dzięki temu zamiast dopasowywać cały aneks kuchenny do wielkości kuchni, możemy się zabawić formą i skompletować własny zestaw. Znając dokładnie nasze potrzeby możemy w ten sposób w maksymalnie funkcjonalny i ergonomiczny sposób wykorzystać  miejsce w kuchni. Jest to niezwykle istotne podczas jej aranżacji, ponieważ ma ogromny wpływ na późniejszy komfort użytkowania. Wybierając modułowe szafki nie jesteśmy też skazani na nudę, ponieważ możemy dobrać do siebie szafki w różnych kolorach, odcieniach, czy nawet kształtach! Wszystko zależy od naszej wyobraźni.

4. Wnęki – miejsce na szafę lub półki

Mając w domu grube ściany możemy pokusić się o wykucie małej lub nieco większej wnęki. W ten sposób zwiększymy optycznie wielkość całego pomieszczenia i uzyskamy dodatkowe miejsce na przechowywanie. Możemy zamontować we wnęce półki na których będziemy trzymać książki i dekoracje lub wykorzystać jako miejsce w które dodamy wąską szafkę, np. takie rozwiązanie w przedpokoju byłoby idealnym miejscem na przechowywanie butów. W łazience możemy stworzyć taką wnękę tuż obok prysznica – zamiast montować dodatkową półkę w środku prysznica będziemy mogli mieć większą swobodę ruchów i ułożyć kosmetyki we wnęce. Oczywiście wnęka nie musi być na całej wysokości ściany! Możemy zrobić kilka małych półek w ścianie. W sypialni wnęka dobrze sprawdzi się np. na przechowywanie książek, kwiatów, czy świeczek.

5. Pojemna szafa

Czyli szafa, która wszystko pomieści. Im więcej rzeczy upchniemy w szafie, tym większą przestrzenią bez zbędnych szpargałów będziemy mogli się cieszyć! 

Więcej przykładów znajdziecie w tym artykule: Szafy i komody do małych pomieszczeń.

6. Meble modułowe

Sposobem, który pozwoli nam zmieszczenie wszystkich elementów, a jednocześnie umożliwi wygodne korzystanie z nich jest zdecydowanie wybranie mebli modułowych. Czym tak naprawdę są meble modułowe? To po prostu system mebli, w którym możemy dokładać poszczególne kawałki wyposażenia (zależnie od możliwości, przestrzeni, preferencji), a one zawsze będą dobrze wyglądać. Możemy je ze sobą łączyć w dowolny sposób, co pozwala nam również na ożywienie wnętrza, jeśli jesteśmy już znudzeni ustawieniem mebli. Szczególnie dobrze sprawdzają się w kawalerkach i małych przestrzeniach, ponieważ możemy dzięki nim maksymalnie wykorzystać przestrzeń.

7. Pod schodami

Przestrzeń pod schodami możemy zagospodarować w różny sposób. Powinien on odpowiadać naszym potrzebom. Jeśli nie macie wystarczająco dużo miejsca na książki w salonie – zrób dodatkowy regał właśnie tutaj! A może szafa na okrycia wierzchnie

8. Meble 2w1

Konstrukcja fotela wydaje się wyjątkowo prosta, jednak co z niewykorzystaną przestrzenią pod nim? Otóż, jak widać na zdjęciu, można ją w kreatywny sposób zagospodarować. Jest to przykład na połączenie krzesła, w dodatku ruchomego, z półką na której przechowywane są książki, płyty i różne drobiazgi. Świetnie się prezentuje, a do tego pozwala nam na przechowywanie rzeczy. Proste i jednocześnie genialne rozwiązanie! J

Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom? Skontaktuj się z nami!

Darmowa konsultacja

Znajdź inspirację do Twojego domu