Przed i po: renowacja zabytkowego dworku w Normandii | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Przed i po: renowacja zabytkowego dworku w Normandii

Alicja Olko Alicja Olko
Klasyczne domy od AGENCE APOLLINE TERRIER Klasyczny
Loading admin actions …

W dzisiejszej edycji z serii „przed i po” przenosimy się do francuskiej Normandii, gdzie staniemy się świadkami kompletnego odrestaurowania zabytkowego dworku. Przedsięwzięcia tego podjęło się paryskie biuro architektoniczne Apolline Terrier, a wymagało ono nie tylko odnowienia zewnętrznej fasady budynku, ale także kompletnego odremontowania jego zaniedbanych wnętrz.

Efekty tej wyjątkowej renowacji zachwycą Was z pewnością, gdyż ukazują obiekt po zupełnej transformacji, który wciąż jednak zdołał zachować swój unikatowy czar i charakter!

Krok 1: odnowienie fasady

Na tym zdjęciu widać, że fasada budynku znajdowała się w opłakanym stanie. Renowacja zakładała zatem całkowite odnowienie elewacji, wraz z jej warstwą izolacyjną. Restrukturyzacji poddano także dach oraz dobudowania, takie jak wieża. Remont fasady przeprowadzono w sposób kompleksowy, z nadrzędnym zamierzeniem, aby zachować jej oryginalnie rustykalny charakter.

Efekt: budynek o unikatowym charakterze

Jak pięknie prezentuje się ten dworek z zewnątrz! Zdołano zachować jego autentyczność, dzięki odnowieniu ceglanych ścian i restauracji drewnianych dobudowań. Nowe dachówki połyskują w słońcu, a majestatyczna wieża przenosi nas do innej epoki. Całość jawi się niezwykle klimatycznie i romantycznie!

Krok 2: kompleksowe prace remontowe

Kolaż tych zdjęć pokazuje nam, jak kompleksowa była ta renowacja. Odnowione nie tylko fasadę zewnętrzną, wszystkie powierzchnie wnętrza domu oraz łączniki komunikacyjne, jak schody i klatki schodowe, ale także same podstawy budynku uległy transformacji. Usunięto pokaźne masy ziemi, aby nadać mu większą stabilność i wytrzymałość.

Krok 3: całkowity remont wnętrza

Zniszczone i zagracone, ciemne i źle rozplanowane, a ponadto niebezpieczne- wnętrza tego dworku wymagały gruntownego remontu. Rozkład pomieszczeń musiał rozstać zmieniony, aby umożliwić rodzinie będącej w posiadaniu tego budynku wygodne życie w zgodzie ze współczesnymi normami. Także wnętrze jakże charakterystycznej wieży musiało zostać odrestaurowane, aby umożliwić jej wykorzystanie.

Efekt: pokój o klasycznym charakterze

Pomieszczenie to jest praktycznie nie do poznania, gdy porówna się jego zdjęcie z tym zamieszczonym powyżej. Nowe, ciemne okiennice pięknie kontrastują się z białą ścianą o ciekawe, chropowatej teksturze. Lawendowe zasłony ocieplają wnętrze, nadając im jednocześnie charakteru niczym z francuskiej Prowansji. Oryginalna lampa sprawia, że pokój ten nabiera nieco nowoczesnego charakteru.

Krok 4: prace na opuszczonym strychu

Strych był przestrzenią nie do życia. Zniszczony, zaniedbany, obdrapany, nie nadawał się do tego, aby zagospodarować go w jakikolwiek sposób. Ściany pokryte były pleśnią, a drewno stropu było spróchniałe. Chciano jednak zachować charakter tego wnętrza i utrzymać jego rustykalny klimat.

Efekt: przytulna i romantyczna sypialnia

Kontrast w stosunku do tego, jak strych ten wyglądał w swoim poprzednim wcieleniu, jest niesamowity! Jedynie zachowane belki stropu świadczą o tym, że jest to tak naprawdę to samo pomieszczenie. Widzimy tu efekt ciężkiej pracy, która zaowocowała powstaniem pomieszczenia o charakterze ciepłym i przytulnym. Ściany pomalowano na delikatny kolor écru, który staje się doskonałym tłem dla ciemnego, drewnianego stropu. Koresponduje on z podłogą w podobnym odcieniu oraz ramami łóżek. Wyjątkowy klimat spotęgowany jest przez klimatyczne oświetlenie.

Efekt końcowy: wystrój na zamówienie

Wszystkie elementy wystroju tego wnętrza zrobione były na zamówienie, ze specjalnym uwzględnieniem specyfiki tego historycznego dworku. Chcąc zachować jego rustykalny charakter niczym z poprzednich epok, zdecydowano się wyposażyć go w meble, które nawiązywałyby do dawnej stylistyki, ale cechowałaby je nowoczesna funkcjonalność. Ramę łóżka wykonano na przykład z tego samego drewna, które widzieliśmy już wcześniej w innych pomieszczeniach domu. Tym samym wnętrze dworku, jak i jego fasada zewnętrzna, cechują się ponadczasową klasą i elegancją!

Więcej projektów z serii przed i po znajdziecie w naszym magazynie!

Co myślicie o renowacji takich starych budynków?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu