homify 360°: dom w stylu Bauhaus pod Warszawą

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

homify 360°: dom w stylu Bauhaus pod Warszawą

Alicja Olko Alicja Olko
DOM W KLAUDYNIE: styl , w kategorii Domy zaprojektowany przez PAWEL LIS ARCHITEKCI,Nowoczesny
Loading admin actions …

Słyszysz „Bauhaus”, myślisz: ikona współczesnej architektury. Nie tylko w sensie namacalnym, w odniesieniu do historycznych budynków szkoły Bauhaus w niemieckim Dessau, ale także pod względem stylu architektonicznego i nurtu designu, które w jej murach się narodził.

Ci bardziej zorientowani w temacie z pewnością wybaczą nam krótkie wprowadzenie do Bauhausu dla tych, którzy wcześniej nie mieli z nim styczności. Szkoła Bauhaus powstała w 1919 roku, a przeświecała jej idea kolektywnej pracy artystów z różnych dziedzin- architektów, projektantów mebli i przedmiotów użytkowych, grafików czy malarzy- skierowanej na ukształtowanie harmonijnego, jednolitego i silnie modernistycznego stylu. Oparty on miał być na funkcjonalizmie, integralności oraz spójności, co zaowocować miało prostotą i jednolitością w architekturze i designie. Styl Bauhaus opiera się silnie na geometrycznych formach i kształtach, minimalizmie dekoracyjnym, dużej dozie funkcjonalności i integracji elementów przemysłowych. Zakłada on także silne współgranie bryły budynku i jej wnętrza z otoczeniem.

Do tego właśnie kierunku w architekturze nawiązuje dom w Klaudynie pod Warszawą, stworzony dla klienta, który sam należy do zagorzałych miłośników Bauhausu. Architekci z biura projektowego Paweł Lis + Architekci stworzyli dom jednorodzinny, który zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz emanuje estetyką Bauhausu.

Fasada od strony ogrodu

ELEWACJA OGRODOWA: styl , w kategorii Domy zaprojektowany przez PAWEL LIS ARCHITEKCI,Nowoczesny
PAWEL LIS ARCHITEKCI

ELEWACJA OGRODOWA

PAWEL LIS ARCHITEKCI

Działka, na której wzniesiono ten dom jednorodzinny, ma całkowitą powierzchnię o wielkości 1100 metrów kwadratowych. Sam budynek to z kolei 230 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Zatem metraż, zarówno działki, jak i bryły, dawał duże pole do popisu i pozwalał na projektowanie nastawione na przestronność i funkcjonalność.

Ogród i skierowana na niego fasada zwrócone są w kierunku północnym, czyli w głąb działki, która jest strefą cichą i spokojną, oddaloną od zgiełku i hałasu ulicy. To właśnie po tej stronie budynku znajduje się przestrzeń dzienna.

Bryła budynku to klasyczne odwołanie się do estetyki Bauhausu- geometryczny kształt o jednolitych płaszczyznach kontrastuje z wielkopowierzchniowymi przeszkleniami, tworząc jednak harmonijną całość.

Fasada od strony ulicy

ELEWACJA WEJŚCIOWA: styl , w kategorii Domy zaprojektowany przez PAWEL LIS ARCHITEKCI,Nowoczesny
PAWEL LIS ARCHITEKCI

ELEWACJA WEJŚCIOWA

PAWEL LIS ARCHITEKCI

Strefa wejściowa zlokalizowana została od strony ulicy. Także z tej strony fasadę charakteryzuje spójność, zwłaszcza w odniesieniu do geometrycznych kształtów. Prostokątne elementy elewacji z tej strony wykonano z różnych materiałów o zróżnicowanych odcieniach, utrzymując jednak ich spójność pod względem tekstury i kolorystyki. Uwagę zwraca tak zwany tubus- czyli biały element fasady o cylindrycznym kształcie, znajdujący się obok łazienki. Jest to kolejne odwołanie się do stylistyki Bauhaus, bazującej na zróżnicowanych geometrycznych kształtach.

Z tej perspektywy budynek jawi się jako nieco bardziej zamknięty, odizolowany. Niewielka ilość przeszkleń gwarantuje prywatność jego mieszkańcom od strony ulicy.

Genialna prostota

Jednym z głównych założeń nurtu Bauhaus w architekturze było swoiste oczyszczenie brył budynków ze zbędnych elementów- fantazyjnych załamań, skomplikowanych kształtów, czy krzykliwych dekoracji i zdobień. Dlatego odwoływano się głównie do form prostych, geometrycznych i jednolitych. Nadrzędną rolą budynku miała być jego funkcjonalność.

Ażurowy strop, którego prostokątne otwory widzimy z bliska na zdjęciu, oparty został na prostych filarach, będących integralną częścią zewnętrznej fasady budynku. Przepuszczają one naturalne światło i ułatwiają mu dostęp do wnętrza, nie zakłócając przy tym konstrukcji bryły.

Otwarta przestrzeń

POKOJ DZIENNY/JADALNIA: styl , w kategorii Salon zaprojektowany przez PAWEL LIS ARCHITEKCI,Nowoczesny
PAWEL LIS ARCHITEKCI

POKOJ DZIENNY/JADALNIA

PAWEL LIS ARCHITEKCI

Wnętrze domu bazuje na koncepcji otwartej przestrzeni. Część dzienna, znajdująca się od strony ogrodu, otwarta została nie tylko przestrzennie w środku, ale także w pionie. Jedną z jej ścian stanowią wielkopowierzchniowe, wysokie na sześć i pół metra przeszklenia. Zapewniają one swobodny dostęp dla naturalnego światła, czyniąc wnętrze domu jasnym i oddychającym. Dzięki tak transparentnej granicy między wnętrzem domy, a jego otoczeniem zewnętrznym, spełniono kolejne z założeń stylu Bauhaus- integracja architektury i wystroju wnętrz ze środowiskiem zewnętrznym.

Materiały

POKOJ DZIENNY/JADALNIA: styl , w kategorii Salon zaprojektowany przez PAWEL LIS ARCHITEKCI,Nowoczesny
PAWEL LIS ARCHITEKCI

POKOJ DZIENNY/JADALNIA

PAWEL LIS ARCHITEKCI

Kreując wnętrze zainspirowane estetyką Bauhaus, należy opierać się na naturalnych materiałach, takich jak drewno, kamień czy beton. Ich stonowaną kolorystykę, odpowiadającą za charakteryzującą styl Bauhausu uniwersalność i spójność, wynagrodzić można sobie poprzez zróżnicowane tekstury- na przykład zestawianie powierzchni matowych z połyskującymi, lub chropowatych z gładkimi.

W strefie dziennej tego domu dostrzegamy te właśnie elementy. Szary beton na suficie, białe ściany, a także drewniana podłoga tworzą jedną harmonijną całość, pomimo tego, iż są to materiały o zróżnicowanej kolorystyce i fakturze. W całość wystroju doskonale wkomponowuje się kominek z miejscem do przechowywania drewno w kształcie litery L. Funkcjonalność ponad wszystko!

Schody

Motto wykreowane przez szkołę Bauhaus brzmi „forma wynika z funkcji”. Wskazuje to po raz kolejny na funkcjonalność jako nadrzędną wartość tego nurtu w architekturze. Dostrzec to można w wielu elementach tego domu, także w projekcie schodów. Są one pozornie prostokątnymi stopniami z drewna, które zdają się unosić w powietrzu. Sprawiają one takie wrażenie, gdyż z jednej strony przytwierdzono je do wolnostojącej, betonowej ściany.

Funkcja ściany

Ściana, o której mowa przy okazji schodów, nie jest bynajmniej jedynie wymysłem architekta. W myśl zasad Bauhausu, na takowe nie ma w architekturze miejsca. Pełni ona dwojaką funkcję- z jednej strony odpowiada za podpieranie konstrukcji schodów, a z drugiej odpowiedzialna jest za optyczne wydzielenie przestrzeni strefy dziennej na obszary pełniące różne role: salon, jadalnię, kuchnię czy też korytarz.

Kuchnia

Przestrzeń kuchni to swoisty manifest minimalizmu. Opiera się ona na interakcji pomiędzy czernią i bielą, jest hojnie oświetlona przez naturalne światło wpadające przez okno zlokalizowane przy zlewie, a jasność potęgują dodatkowo połyskujące powierzchnie robocze. Choć jest to kuchnia otwarta, jej obszar został wizualnie oddzielony od przestrzeni salonu i jadalni dzięki zastosowaniu innego materiału na posadzkę.

Meble w salonie

Sposób umeblowania salonu wpisuje się w estetykę Bauhaus. Cechuje go minimalizm elementów wystroju wnętrza, a te w nim się znajdujące są utrzymane w stonowanej kolorystyce, komponującej się z paletą barw dominującą we wnętrzu. Meble mają proste kształty, w swojej formie nawiązujące do geometrycznych brył. Są jednak wygodne, a ich układ funkcjonalny.

Łazienka

LAZIENKA  PIĘTRO: styl , w kategorii Łazienka zaprojektowany przez PAWEL LIS ARCHITEKCI,Nowoczesny
PAWEL LIS ARCHITEKCI

LAZIENKA PIĘTRO

PAWEL LIS ARCHITEKCI

Również w tym pomieszczeniu dostrzegamy stylistyczną spójność z zasadami Bauhausu, ale także z pozostałymi wnętrzami w domu. W łazience dominuje zatem drewno, beton i szkło. Meble są masywne, a ich kształt- geometryczny. Wszystkie elementy jej wystroju spełniają konkretną funkcję, nie ma tu miejsca na zbędne dekoracje i ozdoby. Lustro o pokaźnym kształcie sprawia, że przestrzeń nabiera tu głębi.

Nurt architektoniczny, wywodzący się ze szkoły Bauhaus, miał wielki wpływ na rozwój współczesnej architektury i designu. Jego harmonijność, spójność stylistyczna i funkcjonalność uczyniły go uniwersalnym, a on sam zyskał sobie miano stylu globalnego.

Inne przykłady wyjątkowych domów z Polski i świata znajdziecie w naszym magazynie!

Jak podoba Wam się ten dom? Jesteście zwolennikami stylu Bauhaus?
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd, Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu