homify 360°: dom w stylu Bauhaus pod Warszawą | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

homify 360°: dom w stylu Bauhaus pod Warszawą

Alicja Olko Alicja Olko
DOM W KLAUDYNIE Nowoczesne domy od PAWEL LIS ARCHITEKCI Nowoczesny
Loading admin actions …

Słyszysz „Bauhaus”, myślisz: ikona współczesnej architektury. Nie tylko w sensie namacalnym, w odniesieniu do historycznych budynków szkoły Bauhaus w niemieckim Dessau, ale także pod względem stylu architektonicznego i nurtu designu, które w jej murach się narodził.

Ci bardziej zorientowani w temacie z pewnością wybaczą nam krótkie wprowadzenie do Bauhausu dla tych, którzy wcześniej nie mieli z nim styczności. Szkoła Bauhaus powstała w 1919 roku, a przeświecała jej idea kolektywnej pracy artystów z różnych dziedzin- architektów, projektantów mebli i przedmiotów użytkowych, grafików czy malarzy- skierowanej na ukształtowanie harmonijnego, jednolitego i silnie modernistycznego stylu. Oparty on miał być na funkcjonalizmie, integralności oraz spójności, co zaowocować miało prostotą i jednolitością w architekturze i designie. Styl Bauhaus opiera się silnie na geometrycznych formach i kształtach, minimalizmie dekoracyjnym, dużej dozie funkcjonalności i integracji elementów przemysłowych. Zakłada on także silne współgranie bryły budynku i jej wnętrza z otoczeniem.

Do tego właśnie kierunku w architekturze nawiązuje dom w Klaudynie pod Warszawą, stworzony dla klienta, który sam należy do zagorzałych miłośników Bauhausu. Architekci z biura projektowego Paweł Lis + Architekci stworzyli dom jednorodzinny, który zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz emanuje estetyką Bauhausu.

Fasada od strony ogrodu

ELEWACJA OGRODOWA Nowoczesne domy od PAWEL LIS ARCHITEKCI Nowoczesny
PAWEL LIS ARCHITEKCI

ELEWACJA OGRODOWA

PAWEL LIS ARCHITEKCI

Działka, na której wzniesiono ten dom jednorodzinny, ma całkowitą powierzchnię o wielkości 1100 metrów kwadratowych. Sam budynek to z kolei 230 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Zatem metraż, zarówno działki, jak i bryły, dawał duże pole do popisu i pozwalał na projektowanie nastawione na przestronność i funkcjonalność.

Ogród i skierowana na niego fasada zwrócone są w kierunku północnym, czyli w głąb działki, która jest strefą cichą i spokojną, oddaloną od zgiełku i hałasu ulicy. To właśnie po tej stronie budynku znajduje się przestrzeń dzienna.

Bryła budynku to klasyczne odwołanie się do estetyki Bauhausu- geometryczny kształt o jednolitych płaszczyznach kontrastuje z wielkopowierzchniowymi przeszkleniami, tworząc jednak harmonijną całość.

Fasada od strony ulicy

ELEWACJA WEJŚCIOWA Nowoczesne domy od PAWEL LIS ARCHITEKCI Nowoczesny
PAWEL LIS ARCHITEKCI

ELEWACJA WEJŚCIOWA

PAWEL LIS ARCHITEKCI

Strefa wejściowa zlokalizowana została od strony ulicy. Także z tej strony fasadę charakteryzuje spójność, zwłaszcza w odniesieniu do geometrycznych kształtów. Prostokątne elementy elewacji z tej strony wykonano z różnych materiałów o zróżnicowanych odcieniach, utrzymując jednak ich spójność pod względem tekstury i kolorystyki. Uwagę zwraca tak zwany tubus- czyli biały element fasady o cylindrycznym kształcie, znajdujący się obok łazienki. Jest to kolejne odwołanie się do stylistyki Bauhaus, bazującej na zróżnicowanych geometrycznych kształtach.

Z tej perspektywy budynek jawi się jako nieco bardziej zamknięty, odizolowany. Niewielka ilość przeszkleń gwarantuje prywatność jego mieszkańcom od strony ulicy.

Genialna prostota

Jednym z głównych założeń nurtu Bauhaus w architekturze było swoiste oczyszczenie brył budynków ze zbędnych elementów- fantazyjnych załamań, skomplikowanych kształtów, czy krzykliwych dekoracji i zdobień. Dlatego odwoływano się głównie do form prostych, geometrycznych i jednolitych. Nadrzędną rolą budynku miała być jego funkcjonalność.

Ażurowy strop, którego prostokątne otwory widzimy z bliska na zdjęciu, oparty został na prostych filarach, będących integralną częścią zewnętrznej fasady budynku. Przepuszczają one naturalne światło i ułatwiają mu dostęp do wnętrza, nie zakłócając przy tym konstrukcji bryły.

Otwarta przestrzeń

POKOJ DZIENNY/JADALNIA Nowoczesny salon od PAWEL LIS ARCHITEKCI Nowoczesny
PAWEL LIS ARCHITEKCI

POKOJ DZIENNY/JADALNIA

PAWEL LIS ARCHITEKCI

Wnętrze domu bazuje na koncepcji otwartej przestrzeni. Część dzienna, znajdująca się od strony ogrodu, otwarta została nie tylko przestrzennie w środku, ale także w pionie. Jedną z jej ścian stanowią wielkopowierzchniowe, wysokie na sześć i pół metra przeszklenia. Zapewniają one swobodny dostęp dla naturalnego światła, czyniąc wnętrze domu jasnym i oddychającym. Dzięki tak transparentnej granicy między wnętrzem domy, a jego otoczeniem zewnętrznym, spełniono kolejne z założeń stylu Bauhaus- integracja architektury i wystroju wnętrz ze środowiskiem zewnętrznym.

Materiały

POKOJ DZIENNY/JADALNIA Nowoczesny salon od PAWEL LIS ARCHITEKCI Nowoczesny
PAWEL LIS ARCHITEKCI

POKOJ DZIENNY/JADALNIA

PAWEL LIS ARCHITEKCI

Kreując wnętrze zainspirowane estetyką Bauhaus, należy opierać się na naturalnych materiałach, takich jak drewno, kamień czy beton. Ich stonowaną kolorystykę, odpowiadającą za charakteryzującą styl Bauhausu uniwersalność i spójność, wynagrodzić można sobie poprzez zróżnicowane tekstury- na przykład zestawianie powierzchni matowych z połyskującymi, lub chropowatych z gładkimi.

W strefie dziennej tego domu dostrzegamy te właśnie elementy. Szary beton na suficie, białe ściany, a także drewniana podłoga tworzą jedną harmonijną całość, pomimo tego, iż są to materiały o zróżnicowanej kolorystyce i fakturze. W całość wystroju doskonale wkomponowuje się kominek z miejscem do przechowywania drewno w kształcie litery L. Funkcjonalność ponad wszystko!

Schody

Motto wykreowane przez szkołę Bauhaus brzmi „forma wynika z funkcji”. Wskazuje to po raz kolejny na funkcjonalność jako nadrzędną wartość tego nurtu w architekturze. Dostrzec to można w wielu elementach tego domu, także w projekcie schodów. Są one pozornie prostokątnymi stopniami z drewna, które zdają się unosić w powietrzu. Sprawiają one takie wrażenie, gdyż z jednej strony przytwierdzono je do wolnostojącej, betonowej ściany.

Funkcja ściany

Ściana, o której mowa przy okazji schodów, nie jest bynajmniej jedynie wymysłem architekta. W myśl zasad Bauhausu, na takowe nie ma w architekturze miejsca. Pełni ona dwojaką funkcję- z jednej strony odpowiada za podpieranie konstrukcji schodów, a z drugiej odpowiedzialna jest za optyczne wydzielenie przestrzeni strefy dziennej na obszary pełniące różne role: salon, jadalnię, kuchnię czy też korytarz.

Kuchnia

Przestrzeń kuchni to swoisty manifest minimalizmu. Opiera się ona na interakcji pomiędzy czernią i bielą, jest hojnie oświetlona przez naturalne światło wpadające przez okno zlokalizowane przy zlewie, a jasność potęgują dodatkowo połyskujące powierzchnie robocze. Choć jest to kuchnia otwarta, jej obszar został wizualnie oddzielony od przestrzeni salonu i jadalni dzięki zastosowaniu innego materiału na posadzkę.

Meble w salonie

Sposób umeblowania salonu wpisuje się w estetykę Bauhaus. Cechuje go minimalizm elementów wystroju wnętrza, a te w nim się znajdujące są utrzymane w stonowanej kolorystyce, komponującej się z paletą barw dominującą we wnętrzu. Meble mają proste kształty, w swojej formie nawiązujące do geometrycznych brył. Są jednak wygodne, a ich układ funkcjonalny.

Łazienka

LAZIENKA PIĘTRO Nowoczesna łazienka od PAWEL LIS ARCHITEKCI Nowoczesny
PAWEL LIS ARCHITEKCI

LAZIENKA PIĘTRO

PAWEL LIS ARCHITEKCI

Również w tym pomieszczeniu dostrzegamy stylistyczną spójność z zasadami Bauhausu, ale także z pozostałymi wnętrzami w domu. W łazience dominuje zatem drewno, beton i szkło. Meble są masywne, a ich kształt- geometryczny. Wszystkie elementy jej wystroju spełniają konkretną funkcję, nie ma tu miejsca na zbędne dekoracje i ozdoby. Lustro o pokaźnym kształcie sprawia, że przestrzeń nabiera tu głębi.

Nurt architektoniczny, wywodzący się ze szkoły Bauhaus, miał wielki wpływ na rozwój współczesnej architektury i designu. Jego harmonijność, spójność stylistyczna i funkcjonalność uczyniły go uniwersalnym, a on sam zyskał sobie miano stylu globalnego.

Inne przykłady wyjątkowych domów z Polski i świata znajdziecie w naszym magazynie!

Jak podoba Wam się ten dom? Jesteście zwolennikami stylu Bauhaus?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu