Jak zaaranżować doskonałe kino domowe! | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Jak zaaranżować doskonałe kino domowe!

A.D. A.D.
Projekt w Poznaniu Minimalistyczny pokój multimedialny od Dessi Minimalistyczny
Loading admin actions …

Oglądanie filmów na kiepskim telewizorze i przy kiepskim nagłośnieniu szybko może stać się udręką. Nowoczesny sprzęt elektroniczny pozwala uzyskać w domu lepsze warunki oglądania filmów niż w niejednym kinie. Wieczorny seans szybko urośnie do rangi wielkiej rozrywki, odskoczni od spraw codziennych i dużej dozy odprężenia. Ale żeby się tak stało musicie najpierw zadbać o aranżacje pokoju multimedialnego a jeśli nie macie aż tak dużej przestrzeni stwórzcie swój własny kącik kinomaniaka w salonie. Zanim przystąpicie do zakupów zastanówcie się jaką kwotę jesteście w stanie przeznaczyć na sprzęt i co musicie kupić a co już macie. Pamiętajcie o zastosowaniu dobrej izolacji akustycznej aby nie uprzykrzać swoją rozrywką życia sąsiadom. Kilka porad jak to zrobić w łatwy sposób znajdziecie w poniższym artykule. 

Rodzaje kina domowego

Dom w Magdalence Nowoczesny pokój multimedialny od 3deko Nowoczesny
3deko

Dom w Magdalence

3deko

Decydując się na wyposażenie swojego salonu w kino domowe, masz dwie opcje do wyboru. Możesz kupić gotowy zestaw, zintegrowany lub oddzielnie poszczególne komponenty. Gotowe zestawy są skierowane do odbiorców, którzy nie chcą bawić się w samodzielne składanie kina domowego. Najczęściej jednak są to produkty masowe, które jakością wykonania oraz oferowanego dźwięku nie dorastają nawet w połowie do urządzeń sprzedawanych osobno. W skład takiego zestawu wchodzi odtwarzacz DVD lub Blu-Ray z wbudowanym wzmacniaczem i dekoderami poszczególnych formatów dźwięku oraz zestawem głośników w systemie 2.1, 5.0, 5.1 lub 7.1. Mają jedną zaletę, która może decydować o wyborze przez konsumentów – są znacznie tańsze. Często w cenie jednego segmentu kina domowego dobrej marki można kupić kilka gotowych zestawów.

Jeśli zdecydujesz się na druga opcję, przygotuj się na większe wydatki. Lista Twoich zakupów to:
odtwarzacz, amplituner, głośnik i kable. Podstawowy wybór to odtwarzacz DVD lub Blu-Ray. Alternatywą są tzw. odtwarzacze sieciowe, które służą do oglądania filmów i seriali zakupionych przez internet i zapisanych na twardym dysku. 

Rozmiar kina domowego

Wybierając kino domowe musimy dostosować jego rozmiar i parametry do pomieszczenia, w którym będzie ono stało. Są to parametry niezwykle ważne ze względu na fale dźwiękowe, odbicia i rezonans, mogące wpływać negatywnie na jakość dźwięku dochodzącego do uszu widza. Jeśli chodzi o wielkość, zaleca się, aby sala kinowa miała wymiary minimum 4 x 5 m, czyli 20 m2. 

Im większy pokój, tym większy telewizor, choć współczesne telewizory cyfrowe nie wymuszają już zachowywania tak dużej odległości od ekranu, jak tradycyjne kineskopy. Mimo to przed zakupem warto obliczyć sobie, jaki telewizor będzie najodpowiedniejszy w konkretnym pomieszczeniu albo kąciku kinowym. Odległość siedziska od telewizora powinna mieścić się w przedziale wyznaczanym przez szerokość ekranu telewizora. Minimum to szerokość x 2, maksimum to szerokość x 5. Aby precyzyjniej wyznaczyć te odległości, można skorzystać z kalkulatorów internetowych.

Prawidłowe ustawienie kina domowego

Jeśli już ustalicie prawidłową odległość siedziska od ekranu musicie skupić się na głośnikach. W przypadku głośników frontowych: centralnego, lewego i prawego, ideałem jest umieszczenie głośników wysokotonowych na tej samej wysokości, najlepiej na wysokości uszu, co jednak nie zawsze jest możliwe. Należy przestrzegać zasady, aby głośniki były ustawione w jednakowej odległości od widza, tak aby centralny był cofnięty w stosunku do lewego i prawego.

Na półce czy na ścianie?

ART. – SPORT – RELAX Warszawa - mieszkanie 90 m2 Nowoczesny pokój multimedialny od TG STUDIO Nowoczesny
TG STUDIO

ART. – SPORT – RELAX Warszawa – mieszkanie 90 m2

TG STUDIO

Ustawiają kino domowe pamiętajcie, żeby wcześniej wyciszyć pomieszczenie. Jest na to  kilka tanich sposobów. Zasłoń okna długimi, ciężkimi zasłonami. Możesz też tymi samymi kotarami przysłonić ściany. . Ważny jest też dywan – pamiętaj, żeby podłoga była wyłożona wykładziną lub dywanem przynajmniej w 25 procentach. A teraz zastanówcie się czy wolicie aby telewizor stał na półce czy lepiej aby był przykręcony bezpośrednio do ściany. Niewątpliwą zaletą półek jest możliwość ukrycia części sprzętu w jej wnętrzu. Z kolei przykręcając telewizor do ściany możemy ustalić dowolną wysokość, na której będzie wisieć a co za tym idzie zwiększamy komfort użytkowania naszego kina domowego. Połączeniem idealnym jest wariant taki jak na zdjęciu. Eksperci z TG STUDIO stworzyli piękną i nowoczesną kompozycję z wykorzystaniem szafki pod TV oraz ekranu zamontowanego bezpośrednio do ściany.

Ekran wbudowany w szafę

Apartament Waterlane Gdańsk Nowoczesny pokój multimedialny od Ostańska design Nowoczesny
Ostańska design

Apartament Waterlane Gdańsk

Ostańska design

Od kilku sezonów zaczęły pojawiać się zabudowy telewizorów. Sposobów na obudowanie jest wiele. Mogą to być jedynie przesuwne drzwi, które w razie konieczności zamykają ekran lub cały komplet szaf, który zamyka nie tylko sam ekran kina domowego ale także cały osprzęt. Jest to rozwiązanie, które powstało niejako zaprzeczeniem centralizacji telewizora w przestrzeni mieszkalnej. Taka obudowa może być ciekawym meblem lub tak jak na zdjęciu obrazem, zdjęciem lub plakatem.

Kino domowe jako ozdoba pomieszczenia

Projekt w Poznaniu Minimalistyczny pokój multimedialny od Dessi Minimalistyczny
Dessi

Projekt w Poznaniu

Dessi

Kino domowe, oprócz swojej oczywistej funkcji, może spełniać również funkcję estetyczną. Sposobów aranżacji jest wiele. W zależności od stylu Waszej przestrzeni możecie zaaranżować również miejsce na ekran. Odpowiednie oświetlenie przystroi i uwidoczni tą strefę. Będzie również robić nastrój, atmosferę i klimat miejsca. Punkt, w którym znajduje się ekran można podkreślić innym kolorem ściany, tapetą, drewnem lub panelem ściennym innym niż na reszcie elewacji. Ważne aby nie był to wzór odciągający uwagę, krzykliwy i zbytnio wyrazisty. Możecie również pokusić się o stworzenie ramy dla ekranu telewizyjnego.

Jak wyglądają Wasze kąciki multimedialne?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu