Co musisz wiedzieć przed zakupem akwarium? | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Co musisz wiedzieć przed zakupem akwarium?

A.D. A.D.
Aquarium in the city Egzotyczny salon od Aquarium Architecture Egzotyczny
Loading admin actions …

Wieczorne seanse przed akwarium rozładowują napięcie. To już nawet nie puste hasła – wpływ prowadzenia akwarium na samopoczucie jego właściciela, a niekiedy także osób, pozostających pod wpływem piękna podwodnego świata, został udowodniony naukowo kilka lat temu przez amerykańskich naukowców. Badania przeprowadzone na grupie kilkudziesięciu osób, udowodniły, że w biurach pracowników, które zostały wyposażone w akwaria, rzadziej dochodziło do nieporozumień i nerwowych konfliktów. Piękne, duże, kolorowe, odpowiednio pielęgnowane akwarium będzie ozdobą każdego mieszkania lub domu. Spełni funkcję nie tylko estetyczną, nastrojową ale również relaksacyjną a z czasem jego prowadzenie może stać się długoletnią pasją. Akwarystyka to może być hobby na całe życie a nawet zajęcie kultywowane przez kolejne pokolenia. Domowa hodowla rybek akwariowych to cała kultura i aktywność , od której po kilku miesiącach ciężko się oderwać. Rybki akwariowe, chociaż nie utrzymują bliższego kontaktu z hodowcą są zwierzętami i nie mogą być traktowane przedmiotowo. O ile większość z nas przeczuwa nastroje i potrzeby np. pasa lub kota, tak z rybkami jest nieco trudniej. Możemy spróbować nauczyć się tego wraz z całą rodziną i wciągnąć w to również najmłodszych członków ucząc ich w ten sposób odpowiedzialności. Podmiana wody, niedopuszczanie do nadmiernego rozwoju glonów oraz czyszczenie sprzętu akwarystycznego to najlepsze sposoby na wdrożenie dziecka w jego pierwsze obowiązki. Poradników na temat tego, jak założyć akwarium, gdzie kupić sprzęt do niego oraz skąd czerpać inspiracje na projektowanie wnętrza, w samej sieci jest całe mnóstwo. Czasy, w których jedyne informacje na temat prowadzenia rybek znajdywaliśmy w sklepie zoologicznym są już dawno za nami. Warto sięgnąć po nową literaturę, której jest pełno na rynku. W naszym artykule znajdziecie inspiracje i porady jak się zabrać do planowania pierwszego akwarium.

Czy wasza umowa najmu pozwala na założenie akwarium?

Aquarium in the city Egzotyczny salon od Aquarium Architecture Egzotyczny
Aquarium Architecture

Aquarium in the city

Aquarium Architecture

To pytanie jest istotne dla tych, którzy wynajmują swoje mieszkania i w ich umowie nie było wzmianki na temat akwarystyki i zwierząt domowych. Ogólna zasada jest taka, że im wyższy standard mieszkania, tym wynajmujący mniej chętnie widziałby w nim zwierzaka. Wiadomo, głównym powodem tego stanu rzeczy najczęściej jest obawa o stan lokalu, chociaż czasem przyczyny odmowy upatrywać można w tym, że po prostu nie każdy lubi zwierzęta. Jeżeli planujecie założenie akwarium warto do umowy najmu wpisać także wszystkie ustne ustalenia dotyczące niestandardowych zagadnień. Unikniecie dzięki temu nieporozumień.

Koszt

Floating Aquarium London Nowoczesny salon od Aquarium Architecture Nowoczesny
Aquarium Architecture

Floating Aquarium London

Aquarium Architecture

Kupując akwarium musimy uwzględnić również taki sprzęt: filtry, oświetlenie, grzałka, termometr, siatka do odłowu ryb, podłoże do akwarium, ozdoby oraz ewentualnie tło. I co najważniejsze – organizmy żywe. Zliczając poszczególne elementy wychodzi, że koszt zakupu akwarium (małego 25 Litrów), to około 250-300 zł. Oczywiście możemy kupić samo akwarium, a potem cały osprzęt, lecz możemy również zaopatrzyć się w pełny zestaw, który oferuje każdy sklep zoologiczny. Cena wyjdzie podobna, lecz po jakimś czasie kiedy nabierzemy doświadczenia szybko zorientujemy się, że byłoby lepiej jednak gdybyśmy kupili wszystkie sprzęty osobno. Niestety często okazuje się, że zestawy albo mają nieodpowiednie oświetlenie albo filtr jest zbyt mały i będziemy musieli czyścić go znacznie częściej. O aranżację oświetlenia w Waszym akwarium może zadbać Visual Design.

Wielkość akwarium

Zanim pomyślimy o doborze wielkości akwarium ustalmy miejsce, w którym będzie ono stało. Nie może on stać przed oknem ani koło grzejnika! Nie sprawdzi się również w przedpokoju. Zbiornik typu kula nie jest polecany przez hodowców. W akwarium tego typu żadne żywe stworzenie nie powinno mieszkać  ze względu na wielkość i kształt, ale i też na brak możliwości zamontowania odpowiedniego sprzętu. W dodatku taka kula ma cieniutkie szkło a co za tym idzie nie jest bezpieczna. 

Jeśli już wiecie gdzie będzie stało Wasze akwarium pomyślcie ile rybek chcielibyście mieć w środku. 25 litrowy zbiornik nie jest polecany początkującym, ze względu na małą ilość wody, co powoduje, iż zmiany w parametrach zachodzą szybko. W takim akwarium może być maksymalnie 10 małych ryb. Dla początkujących bardziej odpowiednie będą akwaria powyżej 40 l, w których można mieć np. harem bojowników. 60 l – ten litraż jest idealny dla początkujących. W nim możemy już hodować np. neony czarne oraz czerwone a także stada neonów innesa. 100 l – na początek może być ciut za duże, tym bardziej, że do akwariów powyżej 100 litrów najlepiej używać filtrów zewnętrznych. Jeszcze większe zbiorniki są bardzo kosztowne i nie polecane początkującym akwarystą chyba, że zdecydujecie się na wybór firmy, która zajmie się jego montażem i pielęgnacją.

Rybki

Freshwater Modern Aquarium Nowoczesny salon od Aquarium Architecture Nowoczesny
Aquarium Architecture

Freshwater Modern Aquarium

Aquarium Architecture

Wybierając ryby do naszego akwarium zawsze kierujemy się ich wymaganiami , sposobem rozmnażania i zachowania. Twardość, pH, temperatura, rodzaj wody będą istotne przy wyborze gatunków. Właściwe urządzenie akwarium, odpowiedni dobór roślin i ryb to dopiero pierwszy krok. Następnym jest właściwe zadbanie, aby nasz świat podwodny prawidłowo się rozwijał. Opieki wymagają nie tylko ryby i rośliny, ale również sprzęt i urządzenia akwarystyczne. Dobrze jest na początek wybierać takie gatunki, które nie mają dużych wymagań i są stosunkowo łatwe w hodowli. Należą do nich: Gupik – Pawie Oczko, Drobniczka, Zmienniak, Mieczyk.

Nie przesadzamy z zakupem ryb, żeby nie „przerybić” naszego akwarium – ryby powinny w nim swobodnie pływać, powinny mieć też odpowiednią ilość kryjówek. Ogólnie przyjmuje się, że na jedną dorosłą, średniej wielkości rybę powinno przypadać sześć litrów wody. Lub inaczej – na 1 centymetr długości ryby 1 litr wody. Musimy pamiętać że elementy dekoracyjne zajmują sporo miejsca w akwarium dlatego przy tych kalkulacjach trzeba odjąć litraż zajmowany przez te elementy. 

Roślinność

Akwarium Led od Visual Design Nowoczesny
Visual Design

Akwarium Led

Visual Design

Żywe rośliny w akwarium pełnią rozmaite funkcje, zarówno te estetyczne, jak i pożyteczne: stabilizują środowisko wodne, produkują tlen, pożytkują produkty odpadowe, są konkurentami pokarmowymi dla glonów – pośrednio hamują ich rozwój, służą jako pożywienie oraz tworzą mikroklimat dla rozwoju różnych pożytecznych organizmów żywych. Nabywając rośliny akwariowe należy zwrócić uwagę na ich kondycje – żeby nie były połamane, ich wymagania co do wody i oświetlenia oraz sposobu pielęgnacji i sadzenia. Możemy również nabyć roślinność ze środowiska naturalnego ale trzeba uważać, żeby wraz z nimi nie wprowadzić do środowiska pasożytów i zanieczyszczeń. 

Dobre i mało wymagające gatunki na początek to: Tatarak Trawiasty Karłowaty, Nadwódka Szerokolistna, Nurzaniec Śrubowy.

Pielęgnacja

Aquarium in the city Egzotyczny salon od Aquarium Architecture Egzotyczny
Aquarium Architecture

Aquarium in the city

Aquarium Architecture

Do codziennych obowiązków akwarysty będzie należało karmienie ryb, kontrola temperatury wody oraz filtra. Raz w tygodniu należy oczyścić dno, filtr i zrobić podmianę wody o 10-20% Ważne jest aby woda, którą wlewamy do akwarium nie była bieżącą wodą pobraną prosto z kranu. W takiej wodzie jest mnóstwo chloru i innych środków, które niekorzystnie wpływają na ryby. Raz na jakiś czas trzeba również oczyścić zbiornik z glonów ale łatwiej jest zapobiegać niż leczyć więc kupujcie takie gatunki ryb, które pomagają w pozbyciu się tego problemu.

A czy Wy też marzycie o takim pięknym, kolorowym akwarium?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu