Projekty,  Korytarz, przedpokój zaprojektowane przez Aum Architects

7 Idealnych wzorów schodów dla małych domów

homify.Pl homify.Pl

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future
Loading admin actions …

Żyjąc w miastach, większość z nas mieszka w małych mieszkaniach i domach, a wolna przestrzeń jest na wagę złota. Biorąc to pod uwagę, niezbędnym jest maksymalne wykorzystywanie każdego zakątku mieszkania, w jak najbardziej efektywny sposób. Schody są niezbędne do połączenia dwóch poziomów w domu, ale również zajmują część dostępnej przestrzeni. Dodatkowo, jeśli nie są zaprojektowane w precyzyjny sposób, spora część metrażu będzie się marnowała, a w mieszkaniu powstanie atmosfera ścisku i tłoku. 

W dobrym projekcie należy wziąć pod uwagę wymiary, materiał i układ mieszkania. Wybraliśmy 7 przykładów klatek schodowych, które doskonale sprawdzają się w małych mieszkaniach i domach. Może znajdziecie tu inspirację do własnych nieruchomości.

​Deski i listwy

Projekty,  Korytarz, przedpokój zaprojektowane przez Manuj Agarwal Architects
Manuj Agarwal Architects

Manuj Agarwal Architects Residence cum Studio, Dehradun

Manuj Agarwal Architects

Drewniane schody zawsze wprowadzają ciepłą atmosferę do każdej przestrzeni. Jednak użycie ciemnego drewna w małym domu może sprawić, że obszar będzie wyglądał na mniejszy niż jest w rzeczywistości. Podobnie, zabudowy poręczowe i ścianki blokują naturalne światło. Zamiast tego, pomyślmy nad wykorzystaniem projektu, łączącego listwy i deski zamiast w pełni zabudowanej ścianki. Taka kompozycja pozwala przedostać się światłu, co poprawia efekt wizualny w niewielkim domu. Dodatkowo, postarajmy się wybierać jaśniejsze odcienie drewna, takie jak sosna lub drewno różane. Jasne kolory optycznie otwierają i powiększają przestrzeń.

​Szklana pokrywa

W małych pomieszczeniach, otwartość jest kluczem do tworzenia optycznie dużych i przestronnych pokoi. Jeżeli klatka schodowa łączy więcej niż jedno piętro, podobnie jak na przykład w kamienicach, decydując się na szklane tafle, zamiast drewnianych balustrad lub całkowicie zabudowanych ścian po bokach schodów, pozwalamy nie tylko zaoszczędzić przestrzeń, ale także wprowadzamy w projekt dużo światła i lekkości.

​Stan nieważkości

W maleńkich przestrzeniach, należy rozważyć zrezygnowanie z poręczy. Możemy zdecydować się na schody wspornikowe, których stopnie wydają się być zawieszone w powietrzu. Taki efekt sprawi, że będziemy mogli zachować otwartą atmosferę w malutkim mieszkaniu.

​W sieci

Alternatywą do stosowania szklanych balustrad, jest wykorzystanie unikalnej konstrukcji metalowej, jak w domu na zdjęciu powyżej. Wykonany z metalu, niezwykły splot profesjonalnie zaprojektowanej balustrady dodaje wspaniały akcent artystyczny do całego obszaru. Drewniane schody na pojedynczej belce zwiększają poczucie lekkości w tej przestrzeni, a sam wzór balustrady jest wykorzystany również na przesuwnych szklanych drzwiach prowadzących do jadalni, przez co w całej nieruchomości panuje pełna harmonia.

​Minimalistyczna drabina

Konstrukcja drabiny jest doskonała do małych pomieszczeń, ponieważ zajmuje stosunkowo mało miejsca, a także dobrze komponuje się z nowoczesnym minimalistycznym stylem aranżacji wnętrz, jak na przykład w tym domu. Jest to świetne rozwiązanie dla poddaszy i loftów.

​Twist

Parkiety i schody drewniane. Realizacja pod Warszawą.: styl , w kategorii  zaprojektowany przez PHU Bortnowski
PHU Bortnowski

Parkiety i schody drewniane. Realizacja pod Warszawą.

PHU Bortnowski

Gdy jedynie róg pokoju jest dostępny na klatkę schodową, która łączy dwa poziomy – spirala schodów jest najlepszym rozwiązaniem. Schody spiralne wymagają zaledwie kilku metrów kwadratowych na bazę.Są to również jedne z bardziej stylowych schodów jakie napotkamy.

​Most wiszący

Projekty,  Korytarz, przedpokój zaprojektowane przez groupDCA
groupDCA

Staircase

groupDCA

Zamiast typowej poręczy wzdłuż schodów, zastanówmy się nad innym rozwiązaniem, jakim mogą być metalowe pręty od sufitu po stopnie schodów, które działają jako barierki bezpieczeństwa, a także sprawiają, że schody wyglądają na zawieszone w powietrzu. W tym domu, ciekawe wykorzystanie wiszących lamp abażurowych na klatce schodowej dodaje przestrzeni egzotycznego akcentu.

Projektując schody w swoim małym domu, starajmy się myśleć o tym, jak zaoszczędzić miejsce i upiększyć je nie pozbawiając go naturalnego światła. Aby uzyskać więcej wskazówek na temat schodów do domu, polecamy również: Fantastyczne pomysły na schody strychowe!

Które z tych schodów chętnie zobaczylibyście u siebie w domach? 
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom? Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu