7 Idealnych wzorów schodów dla małych domów

homify.Pl homify.Pl
homify Nowoczesny korytarz, przedpokój i schody Drewno O efekcie drewna
Loading admin actions …

Żyjąc w miastach, większość z nas mieszka w małych mieszkaniach i domach, a wolna przestrzeń jest na wagę złota. Biorąc to pod uwagę, niezbędnym jest maksymalne wykorzystywanie każdego zakątku mieszkania, w jak najbardziej efektywny sposób. Schody są niezbędne do połączenia dwóch poziomów w domu, ale również zajmują część dostępnej przestrzeni. Dodatkowo, jeśli nie są zaprojektowane w precyzyjny sposób, spora część metrażu będzie się marnowała, a w mieszkaniu powstanie atmosfera ścisku i tłoku. 

W dobrym projekcie należy wziąć pod uwagę wymiary, materiał i układ mieszkania. Wybraliśmy 7 przykładów klatek schodowych, które doskonale sprawdzają się w małych mieszkaniach i domach. Może znajdziecie tu inspirację do własnych nieruchomości.

​Deski i listwy

Drewniane schody zawsze wprowadzają ciepłą atmosferę do każdej przestrzeni. Jednak użycie ciemnego drewna w małym domu może sprawić, że obszar będzie wyglądał na mniejszy niż jest w rzeczywistości. Podobnie, zabudowy poręczowe i ścianki blokują naturalne światło. Zamiast tego, pomyślmy nad wykorzystaniem projektu, łączącego listwy i deski zamiast w pełni zabudowanej ścianki. Taka kompozycja pozwala przedostać się światłu, co poprawia efekt wizualny w niewielkim domu. Dodatkowo, postarajmy się wybierać jaśniejsze odcienie drewna, takie jak sosna lub drewno różane. Jasne kolory optycznie otwierają i powiększają przestrzeń.

​Szklana pokrywa

W małych pomieszczeniach, otwartość jest kluczem do tworzenia optycznie dużych i przestronnych pokoi. Jeżeli klatka schodowa łączy więcej niż jedno piętro, podobnie jak na przykład w kamienicach, decydując się na szklane tafle, zamiast drewnianych balustrad lub całkowicie zabudowanych ścian po bokach schodów, pozwalamy nie tylko zaoszczędzić przestrzeń, ale także wprowadzamy w projekt dużo światła i lekkości.

​Stan nieważkości

W maleńkich przestrzeniach, należy rozważyć zrezygnowanie z poręczy. Możemy zdecydować się na schody wspornikowe, których stopnie wydają się być zawieszone w powietrzu. Taki efekt sprawi, że będziemy mogli zachować otwartą atmosferę w malutkim mieszkaniu.

​W sieci

homify Nowoczesny korytarz, przedpokój i schody Drewno O efekcie drewna

Alternatywą do stosowania szklanych balustrad, jest wykorzystanie unikalnej konstrukcji metalowej, jak w domu na zdjęciu powyżej. Wykonany z metalu, niezwykły splot profesjonalnie zaprojektowanej balustrady dodaje wspaniały akcent artystyczny do całego obszaru. Drewniane schody na pojedynczej belce zwiększają poczucie lekkości w tej przestrzeni, a sam wzór balustrady jest wykorzystany również na przesuwnych szklanych drzwiach prowadzących do jadalni, przez co w całej nieruchomości panuje pełna harmonia.

​Minimalistyczna drabina

Konstrukcja drabiny jest doskonała do małych pomieszczeń, ponieważ zajmuje stosunkowo mało miejsca, a także dobrze komponuje się z nowoczesnym minimalistycznym stylem aranżacji wnętrz, jak na przykład w tym domu. Jest to świetne rozwiązanie dla poddaszy i loftów.

​Twist

Gdy jedynie róg pokoju jest dostępny na klatkę schodową, która łączy dwa poziomy – spirala schodów jest najlepszym rozwiązaniem. Schody spiralne wymagają zaledwie kilku metrów kwadratowych na bazę.Są to również jedne z bardziej stylowych schodów jakie napotkamy.

​Most wiszący

Residence For Anand's, New Delhi, groupDCA groupDCA Nowoczesny korytarz, przedpokój i schody

Zamiast typowej poręczy wzdłuż schodów, zastanówmy się nad innym rozwiązaniem, jakim mogą być metalowe pręty od sufitu po stopnie schodów, które działają jako barierki bezpieczeństwa, a także sprawiają, że schody wyglądają na zawieszone w powietrzu. W tym domu, ciekawe wykorzystanie wiszących lamp abażurowych na klatce schodowej dodaje przestrzeni egzotycznego akcentu.

Projektując schody w swoim małym domu, starajmy się myśleć o tym, jak zaoszczędzić miejsce i upiększyć je nie pozbawiając go naturalnego światła. Aby uzyskać więcej wskazówek na temat schodów do domu, polecamy również: Fantastyczne pomysły na schody strychowe!

Które z tych schodów chętnie zobaczylibyście u siebie w domach? 

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu