homify 360°: designerski dom we Wrocławiu | homify

homify 360°: designerski dom we Wrocławiu

Alicja Olko Alicja Olko
Dom Czarna Kostka Kameleonlab.
Loading admin actions …

Designerski dom to taki, który wyróżnia się na tle innych w okolicy, nie tylko kształtem i formą bryły, ale także materiałami, użytymi do jej wzniesienia. Tym, co nadaje budynkowi designerskiego charakteru, to jednak przede wszystkim niestandardowy zamysł i unikatowy koncept, na którym opiera się jego projekt.

Coraz częściej wyjątkowe i niekonwencjonalne domy wznosi się także w Polsce. Jesteśmy bardziej otwarci na powierzanie projektu naszych czterech ścian profesjonalnym architektom i projektantom wnętrza, oczekując unikatowego rezultatu. Jednym z takich oryginalnych projektów jest dom czarna kostka we Wrocławiu. Budynek ten był we wcześniejszym wcieleniu typowym białym domkiem o sześciennej bryle, które wyrastały jak grzyby po deszczu w polskich miastach w latach 60-tych i 70-tych. Zobaczcie designerską transformację tego budynku, przeprowadzoną przez biuro projektowe Kameleonlab, w dom unikatowy, stylowy i nowoczesny!

Koncept

Dom Czarna Kostka Kameleonlab.
Kameleonlab.

Dom Czarna Kostka

Kameleonlab.

Dom w swoim poprzednim wcieleniu był białym sześcianem, zlokalizowanym na działce o niewielkiej powierzchni. Projekt zakładał inkorporację jego bryły w nowopowstały budynek, z tym jednak, iż możliwości jego rozbudowy były znacznie ograniczone i nie pozwalały na zwiększenie kubatury budynku w pionie. Dom był jednak zdecydowanie za mały na potrzeby klienta- rodziny z dziećmi- i z tego powodu jego rozbudowa była koniecznością. Dokonano tego w poziomie, zwiększając powierzchnię budynku w dwóch pasach- północnym i południowym.

Fasada

Dom Czarna Kostka Kameleonlab.
Kameleonlab.

Dom Czarna Kostka

Kameleonlab.

Jako że dom ten znajduje się na osiedlu gęsto naznaczonym domami jednorodzinnymi, na niewielkiej działce mocno sąsiadującej ze znajdującymi się obok budynkami, kwestią pierwszoplanową przy projektowaniu było zapewnienie mieszkańcom jak największej dozy prywatności. Z tego powodu elewacja od strony ulicy cechuje się niewielką ilością okien, zdaje się być zamknięta, niedostępna niczym twierdza.

Fasada wykonana została z najwyższej jakości materiałów, zapewniających odpowiednią wentylację i izolację. Wykończono ją przy użyciu desek z drewna świerkowego, pomalowanych czarnym lakierem kryjącym. Wybór koloru dobitnie świadczy o designerskim charakterze tego domu- czerń nie jest odcieniem popularnym, jeżeli chodzi o pokrycie elewacji, a niesłusznie, gdyż wygląda niezwykle stylowo i oryginalnie.

Więcej przykładów czarnych fasad znajdziecie w Katalogach Inspiracji homify 360°: czarny dom jednorodzinny w Berlinie oraz homify 360°: bezpieczny dom

Dobudowania

Dom Czarna Kostka Kameleonlab.
Kameleonlab.

Dom Czarna Kostka

Kameleonlab.

Od strony ogrodu rozbudowano dom w sposób pomysłowy i oryginalny. Z jednej strony mamy dobudowane na poziomie piętra nadwieszenie, w którym zlokalizowano strefę prywatną rodziców. Od niego odchodzi intrygująca ażurowa konstrukcja ze stali, płynnie spajająca dom i nadająca mu na powrót sześcienny kształt. W ciekawy sposób okala ona taras, pozostawiając go jednak całkowicie otwartym.

Jest to fascynujący zabieg stanowiący silny kontrast do zamkniętej i zabudowanej fasady od frontu- od strony ogrodu pięknie otwiera on budynek na otoczenie, nie ujmując mu jednak nic z jego designerskiej formy.

Otwarcie na ogród

Dom Czarna Kostka Kameleonlab.
Kameleonlab.

Dom Czarna Kostka

Kameleonlab.

Dzięki wyżej opisanej ażurowej konstrukcji, budynek zachowuje architektoniczną spójność, przy jednoczesnym przełamaniu zamkniętego charakteru fasady. Struktura ta pozwala także, aby ewentualnie zainstalować na niej dodatkowe elementy, takie jak drewniane listwy czy zasłony tekstylne. Może to zwiększyć poziom prywatności, odgradzając dom i jego wnętrze od sąsiadów, a także działać jako ochrona przeciwsłoneczna. Jednak dzięki takiej konstrukcji, budynek wydaje się być bardziej otwarty, pozwalając wnętrzu oddychać i korzystać z dobrodziejstw naturalnego światła.

Strefa dzienna

Dom Czarna Kostka Kameleonlab.
Kameleonlab.

Dom Czarna Kostka

Kameleonlab.

Wnętrze domu stanowi swoisty kontrast stylistyczny i estetyczny do jego fasady. Jest jasne, przestronne i eleganckie. Bazuje na prostych, ale klasycznych materiałach i stonowanej palecie kolorów. Strefa dzienna to otwarta przestrzeń, nie tylko w poziomie, ale także w pionie- obszar pełniący rolę salonu otwarto na wyższe piętro, czyniąc go jeszcze jaśniejszym i przestronniejszym. Na uwagę zwracają tutaj designerskie detale- takie jaki oryginalne lampy sufitowe, powieszone na różnych wysokościach, czy półprzeźroczysta biała żaluzja, przepuszczająca promienie słoneczne. Niezwykle ciekawe jest także przejście ze strefy salonu na inne obszary otwartej przestrzeni- dwa stopnie znaczą granicę między powierzchniami pełniącymi w tym wnętrzu różne funkcje.

Wystrój

Dom Czarna Kostka Kameleonlab.
Kameleonlab.

Dom Czarna Kostka

Kameleonlab.

Prostota i elegancja- tak określić można aranżację przestrzeni dziennej. Neutralna kolorystyka ożywiona zostaje przewijającymi się gdzieniegdzie wyrazistymi akcentami- do takich należy na przykład oryginalny czarny fotel. Także w doborze oświetlenia widoczny jest intrygujący kontrast- podwieszane pod sufitem białe lampy z jednej strony, a czarne halogeny na suficie z drugiej.

Naturalne światło

Dom Czarna Kostka Kameleonlab.
Kameleonlab.

Dom Czarna Kostka

Kameleonlab.

O jasność i przestronność we wnętrzach dbają przede wszystkim liczne otwory, zapewniające stały i intensywny dopływ naturalnego światła. Poza wielkopowierzchniowymi oknami oddzielającymi wnętrze salonu od tarasu, promienie słoneczne wpadają także prze swoisty świetlik zamontowany w suficie. Co więcej, dominacja bieli sprawia, że moc naturalnego światła zostaje spotęgowana, czyniąc wnętrza jeszcze jaśniejszymi.

Korytarz

Dom Czarna Kostka Kameleonlab.
Kameleonlab.

Dom Czarna Kostka

Kameleonlab.

Także w strefie, spełniającej rolę węzła komunikacyjnego we wnętrzu tego domu. uderza oszałamiająca jasność i świeżość. Zdaje się ona emanować światłem, odbijanym przez połyskliwe kafle na podłodze i błyszczące ściany. Również tu dostrzec możemy elementy designu- piękne i zwiewne lampy wykonane z materiału, nadającego im charakter piór, zdobioną wnętrze tego korytarza.

Schody

Dom Czarna Kostka Kameleonlab.
Kameleonlab.

Dom Czarna Kostka

Kameleonlab.

Na wyższe piętro, do strefy prywatnej rodziców i dzieci, prowadzą proste w swojej formie, ale niezwykle eleganckie schody. Wykonano je z naturalnego i bardzo modnego materiału, jakim w ostatnim czasie stał się beton architektoniczny. Schody te jawią się niezwykle delikatnie, nie zakłócając ogólnego charakteru tego unikatowego wnętrza.

Ogrodzenie

Dom Czarna Kostka Kameleonlab.
Kameleonlab.

Dom Czarna Kostka

Kameleonlab.

Powracamy na zewnątrz, aby dostrzec kolejny element tego projektu, świadczący o tym, jak ważne dla mieszkańców tego domu jest prywatność. Jest nim ogrodzenie, wykonane z blachy perforowanej, pomalowane farbą w kolorze jasnej szarości. Pomimo swojej solidnej konstrukcji, jawi się ono na swój sposób delikatnie, a to dzięki siateczkowej powłoce, które nadaje mu charakter półprzeźroczysty. Tym samym oddziela ono działkę od strony ulicy, zapewniając prywatność, a jednocześnie otwiera ją na otoczenie.

Widok w nocy

Dom Czarna Kostka Kameleonlab.
Kameleonlab.

Dom Czarna Kostka

Kameleonlab.

Po zmierzchu dostrzec możemy od zewnątrz, jak otwarte i oddychające jest wnętrze domu i jak pozytywnie na ten stan wpływa okalająca go ażurowa konstrukcja ze stali. Światło bije od wewnątrz, oświetlając pokaźnych rozmiarów taras wykonany z drewna. Z tej perspektywy dom jawi się ciepło, rodzinnie i przytulnie.

A wcześniej było tak

Dom Czarna Kostka Kameleonlab.
Kameleonlab.

Dom Czarna Kostka

Kameleonlab.

Tak wyglądał opisany i zaprezentowany przez nas na zdjęciach dom w swoim poprzednim wcieleniu. Różnica jest niesamowita, a patrząc na tę fotografię, tym bardziej doceniamy transformację, jaką przeszedł. Designerskie podejście do projektu budynku, a także do aranżacji jego wnętrza zaowocowało domem o charakterze nowoczesnym, innowacyjnym i niezwykle stylowym, odróżniającym się znacznie od innych wzniesionych w tej okolicy!

Co myślicie o tym domu? Jak podoba Wam się czarna fasada i ażurowa konstrukcja od ogrodu?
Whitton Drive GK Architects Ltd Dom szeregowy

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu