6 mebli z drewnianych palet, które możesz stworzyć już dziś! | homify

6 mebli z drewnianych palet, które możesz stworzyć już dziś!

Alicja Olko Alicja Olko
BARASONA Diseño y Comunicacion Sypialnia
Loading admin actions …

Upcykling, czyli jeden z najnowszych trendów w aranżacji i urządzaniu wnętrz, powoli wkracza także na nasze rodzime podwórko. Polega on na przetworzeniu produktów wtórnych, postrzeganych jako odpady, na przedmioty, meble i dodatki o wartości znacznie przekraczającej tę cechującą materiał bazowy. Upcykling to forma recyklingu, której owoce są wyjątkowe, zachwycające i niezwykle wartościowe. A co stanowi największą zaletę tego trendu? Fakt, że w większości przypadków produkty te możemy wykonać samodzielnie i po kosztach!

Jednym z najbardziej popularnych i wdzięcznych materiałów do samodzielnego tworzenia mebli są drewniane palety. Kojarzone z magazynami przemysłowymi i fabrykami, gdzie tradycyjnie używa się ich do składowania i transportu towarów, palety szturmem wkraczają na salony! Zobacz przykłady niesamowitych transformacji, jakie przeszedł ten materiał, przeistaczając się w meble stylowe i z charakterem. W tym artykule dowiesz się także, jak samodzielnie stworzyć produkty z drewnianych palet- zapraszamy!

Zrób to sam- łóżko z palet

Dla tych, którzy poszukują do swoich wnętrz mebli i dodatków o oryginalnym i unikatowym charakterze, a także tych, pragnących zaoszczędzić nieco na aranżacji, drewniane palety to doskonałe rozwiązanie! Można je nierzadko znaleźć na ulicach miast lub też odkupić od magazynów lub w internecie. Konstrukcja mebli z palet jest także stosunkowo prosta, choć, jak w przypadku wszystkich mebli robionych własnoręcznie, wymaga nieco czasu i cierpliwości. Oto krótka instrukcja krok po kroku:

Szlifowanie

Jeżeli konstruujemy mebel z używanych palet, należy je najpierw oszlifować. Poleca się użycie szlifierki, gdyż jest to sposób najszybszy i najwygodniejszy. Tym, którzy jej nie posiadają, pozostaje zwykły papier ścierny- choć w tym wypadku szlifowanie zajmie dość dużo czasu.

Malowanie

Proces szlifowania kończymy dokładnym usunięciem pyłu. Dopiero wtedy przystąpić można do malowania. Jeżeli chcemy zachować oryginalny charakter palet, wystarczy jedynie pokryć je impregnatem do drewna. Do innych popularnych rozwiązań należy pokrycie ich białą farbą, którą następnie wyciera się w niektórych miejscach. Ci odważniejsi decydują się nawet na kolory takie jak turkusowy czy pomarańczowy!

Łączenie

Tworząc większe konstrukcje, palety należy ze sobą w sposób trwały połączyć. Wykorzystać do tego można proste łączniki do drewna, które montuje się przy pomocy wiertarko-wkrętarki.

Mobilna kanapa

Meble skonstruowane z palet są nie tylko niedrogie w wykonaniu, ale także stylowe i praktyczne. Świetnie komponować będą się zwłaszcza z wnętrzami utrzymanymi w estetyce industrialnej, gdyż jak dobrze wiemy, drewno jest ich stałym elementem. Materiał ten doskonale łączy się z innymi wykorzystanymi do kreowania wnętrz o przemysłowej stylistyce- z betonem, stalą czy miedzią. W tym przypadku stworzono wyjątkową kanapę, która jest nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale także funkcjonalna- dzięki przymocowaniu do niej kółek, uczyniono ją mobilną. Meble, które można łatwo przemieszczać, nadają się szczególnie do małych, ciężkich do zaaranżowania pomieszczeń.

Porady i wskazówki dotyczące urządzenia małego salonu znajdziesz w Katalogu Inspiracji Jak urządzić mały salon?

Do przechowywania

Palety drewniane występują w różnych kształtach, formach i kolorach. Niektóre z nich są głębsze, przypominając bardziej skrzynie na owoce, niż te do transportu produktów. Są one wtedy bardziej praktyczne i przy odpowiedniej obróbce stanowić mogą stylowy mebel sam w sobie. W tym przypadku do drewnianej palety o sześciennym kształcie przymocowano kółka, czyniąc z niej praktyczne miejsce do przechowywania. Mebel taki stanowi doskonałe dopełnienie niewielkiego salonu, utrzymanego w stylu industrialnym lub rustykalnym.

O fantazyjnym kształcie

Do stworzenia mebli o bardziej oryginalnym charakterze można użyć palet o różnych wielkościach i kształtach. Dobrym pomysłem jest także usunięcie niektórych desek, aby osiągnąć odmienny rezultat. Doskonały przykład na efekt takiego zabiegu widzimy na zdjęciu- regał ten wykonano z palet, które w swoim oryginalnym wcieleniu różniły się od siebie, jednak po transformacji stworzyły spójną i ciekawą całość. Niektóre deski wyłamano, tworząc wrażenie otwartej przestrzeni. Co dodatkowo czyni ten mebel unikatowym, to jego kolor- palety pomalowano na śnieżną biel, co sprawia, że regał nabiera silnego charakteru shabby chic.

Paleta klasy deluxe

Paleta drewniana została także chętnie wykorzystana przez jedno z polskich biur projektowych- Kvadrat Meble- do stworzenia designerskiego mebla o stylowym i eleganckim charakterze. W zwyczajną tapetę tchnięto nowe życie dzięki pewnym udoskonaleniom- wkomponowaniu w jedną z jej szczelin praktycznej szufladki, a także podparciu jej o stylowe nogi z drewna w kolorze białym i czarnym. Taki stolik kawowy to doskonały pomysł dla wszystkich, ceniących sobie oryginalny design, lubujących się w niekonwencjonalnych materiałach i popierających ideę recyklingu!

Wnętrze z palet

Niektórzy tak bardzo ukochali sobie drewniane palety jako materiał do konstrukcji mebli, że wykorzystali je do aranżacji całego wnętrza. Tak też stało się tym wyjątkowym barze we Włoszech- wystrój Bire Bar opiera się w całości na drewnianych paletach, z których stworzono nie tylko meble do siedzenia, ale także stoły, półki na trunki, czy sam bar. Efekt jest fenomenalny i pokazuje, że dla kreatywności nie ma żadnych granic!

Podobają Wam się meble z palet? Macie już jakieś w swoich wnętrzach?
Whitton Drive GK Architects Ltd Dom szeregowy

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu