5 zasad, których należy przestrzegać, urządzając na otwartej przestrzeni | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

5 zasad, których należy przestrzegać, urządzając na otwartej przestrzeni

Alicja Olko Alicja Olko
MIESZKANIE W KAMIENICY W CENTRUM SZCZECINA Skandynawski salon od studio projektowe KODA design Dawid Kotuła Skandynawski
Loading admin actions …

Czasy, kiedy wnętrze naszego domu składało się z odseparowanych od siebie, pełniących zróżnicowane funkcje pomieszczeń, odeszły już dawno do lamusa. Współczesna aranżacja i urządzanie opierają się na koncepcie otwartej przestrzeni, gdzie na pokaźnej powierzchni znajduje się ogólne pomieszczenie dzienne, będące połączeniem salonu, kuchni i jadalni.

Kombinacja obszarów o różnych funkcjach na wspólnej powierzchni sprawia, że przestrzeń optycznie zdaje się być większa, a do tego gwarantuje swobodną komunikację i łatwość przemieszczania się oraz większą funkcjonalność w jej użytkowaniu. Otwarta przestrzeń sprzyja także większej integracji domowników, pozwalając im wspólnie spędzać czas, nawet w przypadku, gdy każdy robi co innego.

Urządzając na otwartej przestrzeni, na której połączymy obszary spełniające różne funkcje, należy pamiętać o pięciu ważnych zasadach, które pomogą nam stworzyć wnętrze stylowe, wygodne i w pełni funkcjonalne. Przestrzegając ich możemy być pewni aranżacyjnego sukcesu!

1. Postaw na spójną i harmonijną stylistykę

Największym wyzwaniem przy urządzaniu otwartej przestrzeni jest zachowanie spójnej i harmonijnej estetyki. Łączenie pomieszczeń o tak odrębnym charakterze, jak kuchnia czy salon, może nastręczać pewnych trudności. Pod tym względem można postawić na kilka rozwiązań:

jednolity kolor ścian- przyczyni się on do spójnego charakteru wnętrza, sprawi, że jeden obszar płynnie przechodzić będzie w drugi, bez sztucznych podziałów.

jednakowy materiał na podłodze-kolejnym elementem spajającym otwartą przestrzeń jest zachowanie tego samego materiału na podłodze. Choć może się to wydawać niepraktyczne, zwłaszcza pod względem odporności na zniszczenia w kuchni, to jednak rozwiązanie to w znacznym stopniu przyczynia się do utrzymania harmonii we wnętrzu.

przewijający się motyw- istotna jest także spójność dekoracyjna, przejawiająca się na przykład w wyborze ozdób i dodatków w tym samym stylu lub też utrzymanych w jednakowej palecie kolorów.

2. Oddzielaj w sposób naturalny

I_003 Minimalistyczna kuchnia od SNCE Studio Minimalistyczny

Na otwartej przestrzeni nie ma masywnym podziałów, ścian czy drzwi, jednak, zwłaszcza obszary kuchni i salonu, oddziela się ze względu na zupełnie odmienne funkcje, które pełnią. Ważne jest, aby wznieść granice niewidoczne, odseparowujące od siebie te strefy w sposób jak najbardziej naturalnym. Dobrym rozwiązaniem jest zabudowa kuchenna z blatem, której tył jest w takim samym kolorze, jak meble w salonie. Można z niej także uczynić swego rodzaju stół z miejscami do siedzenia- stołkami barowymi ustawionymi właściwie w salonie, ale zwróconymi w stronę kuchni.

Jeżeli decydujemy się na oddzielenie obszarów kuchni i salonu za pomocą innego materiału użytego na podłogę, to warto zadbać o to, aby materiał w kuchni komponował się w pewien sposób z salonem- czy to kolorystycznie, czy też pod względem faktury.

3. Unikaj kuchennego charakteru

Dużym wyzwaniem przy urządzaniu przestrzeni dziennej jest uniknięcie wrażenia, że zdominowane jest ono przez kuchnię. Nie tylko jej zabudowa, czyli meble i urządzenia AGD, ale także przenikające z niej zapachy mogą przepełniać wnętrze. Warto zatem postawić na meble kuchenne, które w sposób elegancki i stylowy komponują się z całością wystroju salonu i z jego stylem. Jeżeli jest on urządzony w sposób minimalistyczny, takie same powinny być meble w znajdującej się obok kuchni. Co więcej, warto zainwestować w odpowiedni system wentylacyjny, który pomoże rozwiązać kwestię przykrych zapachów. Świetnym rozwiązaniem dyskretnego oddzielenia salonu od kuchni jest to zaprezentowane na zdjęciu- obszary te odseparowuje swego rodzaju kurtyna, która jednak, dzięki swojej kolorystyce i zwiewności, świetnie wpasowuje się w generalny styl aranżacji tego wnętrza.

4. Zadbaj o funkcjonalny rozkład

Mieszkanie studenckie Industrialny salon od PB/STUDIO Industrialny
PB/STUDIO

Mieszkanie studenckie

PB/STUDIO

Chcąc zmieścić obszary pełniące rolę kuchni, salonu i jadalni na jednej powierzchni, należy przede wszystkim zadbać o funkcjonalny rozkład mebli. W ten sposób stworzymy przestrzeń o wygodnym charakterze, w której przebywanie będzie prawdziwą przyjemnością, a nie udręką. Zwłaszcza w sytuacji, gdy dysponujemy wnętrzem o niewielkim metrażu, rozmiar mebli i ich układ odgrywają niezwykle ważną rolę. Doskonałym pomysłem jest wtedy segment kuchenny, którego blat pełni jednocześnie rolę stołu. Z kolei obszar salonu umieścić można w rogu pomieszczenia, tworząc przytulny kącik.

5. Dobierz odpowiednie meble

Zwłaszcza w mieszkaniach w blokach i kamienicach otwarta przestrzeń, jeżeli w ogóle taka jest dostępna, jest niezwykle ograniczona pod względem metrażu. Nie stanowi to jednak przeszkody, aby stylowo i wygodnie połączyć obszary kuchni, salonu i jadalni. Ważne są wtedy odpowiednie meble, najlepiej takie, które spełniają wiele funkcji, nie zajmując przy tym dużo miejsca. Niewielki stół i kilka krzeseł, które można pod niego wsunąć, wystarczą do stworzenia małej i przytulnej jadalni. Stoliki do salonu, które można schować jeden pod drugi, zapewnią odpowiednie miejsce na spotkanie przy kawie.

Ważną rolę pełni także oświetlenie, znaczące poszczególne obszary na otwartej przestrzeni. Lampy sufitowe, których promień światła nakierowany jest na konkretną przestrzeń, pozwolą manewrować wrażeniem, jakie sprawia nasza otwarta przestrzeń- gdy przebywamy na kanapie, zapalamy światło tylko nad nią się znajdujące; gdy spożywamy posiłek, włączamy lampę wiszącą nad stołem. Odpowiednie oświetlenie to kolejny sposób na wytworzenie niewidzialnych granic w otwartym wnętrzu.

Jeżeli borykacie się z problematycznymi pomieszczeniami, zapoznajcie się z artykułami nakierowanymi na pomoc w rozwiązywaniu aranżacyjnych problemów:

Jak urządzić mieszkanie na poddaszu?

Jak urządzić mały i wąski przedpokój?

Jak urządzić mały salon?

Czy Wy także macie mieszkanie o otwartej przestrzeni? W jaki sposób ją urządziliście?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu