Dom pod dębem na przedmieściach Warszawy | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Dom pod dębem na przedmieściach Warszawy

Alicja Olko Alicja Olko
DOM POD DĘBEM Minimalistyczne domy od SDA - SZCZEŚNIAK DENIER ARCHITEKCI Minimalistyczny
Loading admin actions …

Jednym z głównych zadań architektów podejmujących się projektu domu jednorodzinnego na przedmieściach jest dopasowanie jego fasady do otoczenia. Klienci, decydujący się na zamieszkania poza granicami metropolii, uciekają od jej zgiełku i hałasu do miejsc, gdzie rządzi natura. Nie chcąc jej w żaden sposób zakłócić, a nawet pragnąc żyć z nią w zgodzie, wznosi się budynki, które w jak najbardziej harmonijny sposób spajają się z otoczeniem. Taki właśnie jest ten dom pod Warszawą, projektu biura SDA Szcześniak Denier Architekci, któremu przyjrzymy się z zewnątrz i od środka w dzisiejszej edycji homify 360°.

Fasada

Koncepcją, na której bazuje projekt tego domu, było wpisanie go w okoliczną architekturę, a także środowisko naturalne tej części przedmieść Warszawy. Aby elewacja była jak najbardziej naturalna, zdecydowano się wykonać ją z drewna- pionowo ułożonych desek świerka syberyjskiego o szerokości dwunastu centymetrów, a malowanych lakierobejcą. Materiał ten pięknie komponuje się z naturalnym otoczeniem i wszechobecną w tym rejonie zielenią.

Szkło

Dopełnieniem drewnianej fasady są wielkopowierzchniowe szklane tafle, tworzące z nią spójną i gładką płaszczyznę. Efekt ten osiągnięto dzięki oparciu elewacji o półstrukturowe profile aluminiowe, które nie są jednak widoczne z zewnątrz. Szklane elementy pięknie otwierają bryłę na otoczenie, zwłaszcza w odniesieniu do jej wnętrza, do którego wpuszczają naturalne światło, pozwalając mu jednocześnie oddychać. Co więcej, nadają one fasadzie nowoczesny charakter.

Detale

Tym, co wyróżnia ten budynek od innych znajdujących się w okolicy, to swoista fuzja elementów wywodzących się z różnych stylów. Jednym z nich, wpisujących się nie tylko w naturalność elewacji, ale także w architektoniczny charakter regionu, są ażurowe elementy, widoczne na zdjęciu. Przesłaniają one po części ścianę wykonaną z wielkopowierzchniowych szklanych płyt, znajdującą się na tyłach budynku. Nawiązują one do charakterystycznych dla regionu drewnianych willi, tak zwanych „świdermajerów”, cechujących się bogatymi ażurowymi zdobieniami werand i ganków.

Forma budynku

Dom ten cechuje się dynamiczną formą o ostrych krawędziach, której jednak poszczególne geometryczne części płynnie przechodzą jedna w drugą, tworząc harmonijną i architektonicznie spójną całość. Ogromna powierzchnia użytkowa- nieco ponad 430 metrów kwadratowych- umożliwia optymalne rozmieszczenie pomieszczeń, zapewniając całej rodzinie wygodną przestrzeń mieszkalno-użytkową.

Wejście

Strefa wejścia znajduje się z przodu budynku i wyznaczona została poprzez swoisty ganek, werandę, otoczoną szklanymi płytami. Wchodzi się do niego po kilku schodach wykonanych z betonu- materiał ten pojawia się już na zewnątrz, a jego użycie kontynuowane będzie w środku. Surowość tego materiału wchodzi w ciekawą interakcję z lekkością i przeźroczystością szkła. Elementem spajającym te dwa elementy są czarne drzwi wejściowe.

Przestrzeń dzienna

Wnętrze domu bazuje na użyciu ograniczonej liczby materiałów- miały one być jak najbardziej naturalne i pozostawione w surowej formie. Z tego powodu widzimy tu wiele elementów betonowych- zwłaszcza na ścianach i na sufitach, a także drewnianych, na podłogach, które zostały wyłożone postarzaną deską dębową.

Użycie surowego betonu we wnętrzach to w ostatnim czasie niezwykle modny trend- materiał ten jest nie tylko naturalny w swojej formie i metodzie pozyskiwania, ale także łatwo dostępny i stosunkowo niedrogi. Wygląda świetnie w nowoczesnych wnętrzach utrzymanych w lekko industrialnej stylistyce.

Co zwraca szczególnie uwagę w tej przestrzeni dziennej, to fakt jej otwarcia na otoczenie zewnętrzne. Dokonano tego dzięki stworzeniu ściany z wielkopowierzchniowych okien, wpuszczających naturalne światło do środka, ale także otwarciu przestrzeni w pionie, na wyższy poziom. Wnętrze to jest zatem jasne, przestronne i oddychające.

Kuchnia

Bardzo pomysłowym obszarem powierzchni dziennej jest kuchnia. Jej przestrzeń otwarto od strony salonu, czyniąc ją przestronniejszą i pozwalając jej na korzystanie z dobrodziejstw naturalnego światła, wpadającego przez wielkopowierzchniowe okna skierowane na taras i ogród. Z kolei od strony holu wejściowego kuchnia została oddzielona narożnikową ścianą, wyposażoną jednak w okno, wychodzące na przestrzeń wejściową.

Także w kuchni postawiono na naturalne materiały- szafki wykonano z drewna dębowego, a pokrywające je od góry blaty z bazaltu.

Przestrzeń prywatna

Prywatne pomieszczenia w tym domu znajdują się na piętrze. One również zostały utrzymane w naturalistycznej estetyce, widocznej w pomieszczeniach dziennych. Także tutaj dostrzegamy naturalne płyty betonowe na ścianach i suficie, a drewniane deski na podłodze. Całość uzupełniona została industrialnymi dodatkami, takimi jak lampy sufitowe, będące pokaźnymi żarówkami wiszącymi na prostych kablach.

W tym pomieszczeniu dostrzegamy jedno z ciekawszych rozwiązań zastosowanych w tym wnętrzu- glify okienne, czyli ukośne ościeża znajdujące się od wewnętrznej strony okien, wykonano tutaj z pięciocentymetrowej drewnianej sklejki. Pozwala to na lepsze oświetlenie pokoju.

Taras

Od strony przestrzeni dziennej wyjść można na taras usytuowany na tym samym poziomie, co ogród. Z niego przedostać można się na kolejny, umieszczony jednak na wyższym poziomie. Balustrada, zarówno okalająca taras, jak i prowadzące na niego schody, wykonana została z siatkowego materiału, co sprawia, że jawi się lekko i niemal przeźroczyście, nie zaburzając harmonijności fasady.

Obejrzyjcie inne wyjątkowe projekty polskich architektów i projektantów wnętrz w Katalogach Inspiracji:

homify 360°: wnętrze domu jednorodzinnego w Makowej

homify 360°: gdańskie mieszkanie w stylu graffiti

homify 360°: apartament jednorodzinny w Krakowie

homify 360°: bezpieczny dom

Co myślicie o tym projekcie? Podoba Wam się zastosowanie betonu i drewna?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu