Skóra we wnętrzach - czy warto? | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Skóra we wnętrzach – czy warto?

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
od IMAGO DESIGN Industrialny
Loading admin actions …

Wraz ze stylem skandynawskim powróciła moda na skóry we wnętrzach. Mogą to być dywaniki, narzuty na kanapy, czy skórzane meble – wszystko w wersji minimalistycznej. Kiedyś kojarzone z wyposażeniem leśniczówki lub domku jednorodzinnego na obrzeżach miasta, który wystrojem nawiązuje do natury – obecnie wraca na salony i świetnie prezentuje się w nowoczesnych aranżacjach. Jak dbać o skórę i czy jest ona odpowiednia do naszego wnętrza? W których aranżacjach się nie sprawdzi? 

Różne gatunki skóry

Decydując się na dodatki lub meble ze skóry powinniśmy najpierw rozeznać się w rodzajach skór, sposobie ich pielęgnacji i konserwacji. Skóry możemy podzielić na syntetyczne, czyli sztuczne, eco-skóry, skóry ekologiczne i materiały imitujące skóry, oraz na skóry naturalne.

Oczywiście skóry naturalne są pozyskiwane ze zwierząt, garbowane i poddawane zabiegom estetycznym. Jak rozpoznać, czy dana skóra jest naturalna czy syntetyczna? Patrząc na wewnętrzną stronę skóry, sztuczna będzie podklejona materiałem tekstylnym podczas gdy naturalna jest gładka od spodu, ma delikatną teksturę przypominającą w dotyku zamsz. Różnią się nie tylko wewnętrzną stroną, ale również zapachem: skóra naturalna ma charakterystyczną woń, której nie sposób nie poczuć, zaś sztuczna skóra nie pachnie lub przyjmuje zapach barwnika. 

Poza tym podstawowym podziałem można wyróżnić różne typy skór. Pierwszym, bardzo ekskluzywnym rodzajem, który cechuje miękkość i delikatność, są skóry anilinowe. 

Najpopularniejszym typem są skóry semi-anilinowe, które są gładkie, mogą być farbowane. 

Innym rodzajem są skóry typu nubuck, czyli zamszowe. 

Do tego dochodzą dwubarwne i buffalo, ale nie są tak często wykorzystywane w aranżacji wnętrz.

Różne kolory

Chesterfield Sofa & Leather Furniture from Locus Habitat od Locus Habitat Klasyczny
Locus Habitat

Chesterfield Sofa & Leather Furniture from Locus Habitat

Locus Habitat

Meble i opicia tapicerki w przypadku skóry ekologicznej mogą występować nawet w najbardziej awangardowych kolorach, ponieważ nie ma znaczenia, jaki barwnik zostanie użyty. 

Inaczej jest w przypadku skór naturalnych, które są barwione powierzchniowo przez rozpylanie warstwy farby i lakieru wykończeniowego. Nasycenie zależy od grubości barwnika, a ten może być różny. Z reguły ciemniejsze skóry są łatwiejsze w utrzymaniu niż jasne. Jeżeli kupujemy meble pokryte skórą, musimy liczyć się z kosztem takiego luksusu – właśnie dlatego należy przemyśleć kolor, który będzie pasować do aranżacji naszego wnętrza przez długie lata, niezależnie od zmieniających się kolorów ścian i panujących trendów.

Skórzane meble

St James's Gardens, London Nowoczesna jadalnia od Nelson Design Limited Nowoczesny
Nelson Design Limited

St James's Gardens, London

Nelson Design Limited

Skórzane meble to synonim luksusu i eleganckiego wnętrza. W przypadku skór naturalnych, większość z nich jest pochodzenia bydlęcego, a czasem zdarzają się skóry owcze, czy inne nieco mniej popularne gatunki. Od tego jakie rodzaj skóry wybierzemy będzie zależeć przede wszystkim ich cena. 

Meble ze skóry zawsze tworzą wyjątkowe wnętrze i z pewnością będą nam służyć przez lata. Zazwyczaj wybierane są skórzane kanapy, fotele lub krzesła – od miękkości skóry jest uzależniony komfort ich użytkowania, ale niekoniecznie ich wytrzymałość. Decydując się na drogie, skórzane meble należy wziąć pod uwagę elastyczność i grubość skóry, a do tego sprawdzić napięcie tapicerki i jej miękkość. Wszystkie wytyczne powinny nam odpowiadać, abyśmy nie żałowali naszego zakupu, który jest całkiem sporym wydatkiem.

Jak czyścić?

Jeżeli już mamy w naszym salonie wypoczynek, który pokryty jest skórą, powinniśmy przede wszystkim wiedzieć, jaki jest to rodzaj skóry. W przypadku skór anilinowych, zamszu i nabuku możemy być pewni, że będą one wchłaniać wodę, zaś skóry pigmentowane gładkie nie mają takiej właściwości. Jeżeli już wiemy, czy skóra jest wrażliwa (wchłania wodę), powinniśmy przetestować specjalistyczny produkt do czyszczenia skór na mało widocznym miejscu – jeśli przejdzie ten test, możemy nakładać produkt od szwu do szwu, ale nie przecierać mocno skóry. 

Jak pielęgnować?

Pielęgnacja i konserwacja skóry zapewnia im dłuższą żywotność i minimalizuje ryzyko powstania przebarwień. Oprócz zwykłej pielęgnacji i czyszczenia powinniśmy zadbać również o miejsce w którym stoi mebel – nie powinien on być wystawiony na zbyt duży kontakt ze światłem słonecznym, a jeśli tak jest, powinniśmy go pokryć produktem do pielęgnacji skóry z filtrem UV.

W przypadku zbyt dużej wilgotności powietrza, która przekracza 70%, skóra może zacząć gnić, więc nie powinniśmy jej na to narażać zapewniając odpowiednią wentylację i optymalną wilgotność nie większą niż 60%. 

Meble skórzane są zazwyczaj objęte gwarancją, więc zawsze w tym okresie możemy zwrócić się o pomoc w pielęgnacji. Jeśli mamy jakiekolwiek problemy z meblem, powinniśmy zwrócić się do specjalisty. Skóra jest trwałym materiałem, ale jednocześnie wymaga odpowiedniej wiedzy w zakresie pielęgnacji.

Ile kosztuje?

our furniture collection od Englander Line Ltd Klasyczny
Englander Line Ltd

our furniture collection

Englander Line Ltd

Najwięcej zapłacimy wybierając anilinę, która wymaga użycia najlepszych gatunkowo skór, następne w kolejności są skóry gładkie, a po nich syntetycznie powlekane. Oczywiście za skóry syntetyczne zapłacimy najmniej, co wcale nie oznacza, że jest to tani zakup. 

Wybierając meble skórzane decydujemy się na jakość, ale z nią idzie w parze wysoka cena, więc nie powinniśmy być zaskoczeni, gdy zestaw wypoczynkowy, który bardzo chcielibyśmy mieć w salonie, kosztuje od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Ta kwota może wzrosnąć, jeśli będziemy chcieli, aby meble zostały zrobione dla nas na zamówienie. Czy to nie jest prawdziwa oznaka luksusu?

Jeżeli szukacie czegoś, co dopełni całą aranżację, to może Meble w stylu art deco- ponadczasowy wybór! ?

Co myślicie o skórzanych meblach i akcesoriach?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu