Inspiracja Ida- biało-czarne, oskarowe stylizacje we wnętrzach | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Inspiracja Ida- biało-czarne, oskarowe stylizacje we wnętrzach

Alicja Olko Alicja Olko
Mieszkanie prywatne 4 pokoje - Nowe Orłowo - Invest Komfort - Gdynia Orłowo Minimalistyczny korytarz, przedpokój i schody od Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrz Minimalistyczny
Loading admin actions …

Po raz pierwszy w historii polskiej kinematografii produkcja z naszego kraju zdobył prestiżową statuetkę Oskara za najlepszy film nieanglojęzyczny! Ida w reżyserii Pawła Pawlikowskiego to opowieść o wyjątkowej relacji dwóch kobiet, które wspólnie wyruszają w symboliczną podróż, by zmierzyć się ze swoją zawiłą przeszłością. Poszukiwanie własnej tożsamości, mierzenie się z historią, oraz złożoną rzeczywistością Polski lat 60-tych- wszystko to przedstawione w sposób subtelny, wyciszony, ale i z największą dozą aktorskiego i reżyserskiego kunsztu. Polski obraz zachwycił krytyków i publiczność z całego świata, co zaowocowało tegorocznym Oskarem!

Co tym bardziej zachwyca w Idzie, to fakt, iż jest to film czarno-biały- dość niespotykana forma kinematograficzna w kolorowej i wielowymiarowej współczesności. Ta właśnie stonowana kolorystyka inspiruje nas dzisiaj do zaprezentowania Wam wyjątkowych czarno-białych stylizacji wnętrz- w duchu dumy z polskich osiągnięć, pozostajemy w ojczyźnie i prezentujemy tylko rodzime produkty i aranżacje.

Dajcie się zainspirować w tym wyjątkowym dla Polski dniu!

Biało-czarna mozaika

Coraz chętniej wprowadzamy do swoich wnętrz elementy prawdziwej sztuki, czyniąc z nich często jedyną, ale i najbardziej wyrazistą dekorację w naszych czterech ścianach. Tak też ma to miejsce w apartamencie, którego wnętrze zaprojektowane zostało przez Pracownię Projektową Dragon Art. Korytarzowi, będącemu główną osią komunikacyjną tego mieszkania, nadano wyjątkowy charakter dzięki pokryciu jednej z jego ścian wielkopowierzchniową mozaiką, utrzymaną w tonacji biało-czarnej. Lustro, umieszczone na drugiej ścianie, odbija to wyjątkowe dzieło sztuki, pogłębiając jego efekt, a także tworząc wrażenie idealnej symetrii. Fascynujące wnętrze, które tak jak i Ida- pomimo czarno-białej kolorystyki robi niesamowite wrażenie!

Biało-czarny stolik

Pomimo swojej ciężkiej tematyki, poruszania problematycznych kwestii leżących u podstaw narodowej tożsamości Polaków po II Wojnie Światowej, Ida to film „o potrzebie spokoju, wycofania się ze świata i kontemplacji”- jak mówił po otrzymaniu Oskara reżyser Paweł Pawlikowski. Ta wyjątkowa sprzeczność przyniosła niesamowity efekt! Na niej opiera się także design tego stolika- masywna, czarna bryła jawi się w pewien sposób delikatnie i subtelnie- dzięki eleganckiemu przeszkleniu na środku oraz fantazyjnym, białym prętom. Projekt designerów z This Is Minimal zdołał osiągnąć elegancję i wyrafinowanie, pomimo tego, że opiera się niemal wyłącznie na czerni. Po raz kolejny udowadnia nam to, iż minimalizm form i barw często przynosi najbardziej spektakularne efekty!

Biało-czarna atrapa kominka

realizacje artkafle Klasyczny salon od artkafle Klasyczny
artkafle

realizacje artkafle

artkafle

Często przedsięwzięcia, po których niczego się nie spodziewano, zaskakują po czasie fenomenalnym sukcesem. Ida początkowo nie była filmem, który wzbudzał jakiekolwiek zainteresowanie w świecie kinematografii. Dopiero po docenieniu jej na festiwalu filmowym w Gdyni w 2013 roku, zdarzenia prowadzące do Oskara potoczyły się iście lawinowo.

Także w aranżacji wnętrz, rozwiązania niespodziewane i niekonwencjonalne przynoszą piękne rezultaty. Zagospodarowanie atrapy kominka jest zawsze kwestią problematyczną, na którą mało kto znajduje piękne i wyjątkowe remedium. W tym przypadku zabudowanie wnętrza urokliwej, zabytkowej białej atrapy i pokrycie ściany czarnymi heksagonalnymi kaflami daje wyjątkowy efekt, bazujący na prostocie i elegancji.

Biała lampa na czarnym tle

Fit Mama ICEBERG od Natural Born Design Skandynawski
Natural Born Design

Fit Mama ICEBERG

Natural Born Design

Prosta, ale efektowna. Delikatna, ale wytrzymała i solidna. Niepozorna, ale funkcjonalna i z pomysłem. Tak można określić w kilku słowach lampę projektu Delfina Petkowa z Natural Born Design. Światło emanujące przez klosz wykonany z Tyveku- materiału podobnego do papieru, ale o wiele bardziej odpornego- zwłaszcza na czarnym tle jawi się niczym światełko w tunelu, przyciągając swoją siłą, a zarazem delikatnością.

Takim światełkiem w tunelu dla twórców Idy stała się Agata Trzebuchowska, którą dostrzeżono w jednej z warszawskich kawiarni w momencie, kiedy rola tytułowej Idy była bardzo daleka od odsadzenia. Jej naturalność, delikatność, ale i siła bijąca z jej spojrzenia zachwyciły reżysera, do tego stopnia, że powierzył jej główną rolę, pomimo braku jakiegokolwiek aktorskiego doświadczenia. Dziś już wiemy- ryzyko w zupełności było tego warte!

Biało- czarna jadalnia

Skandynawska jadalnia od homify Skandynawski

Surowe kształty i takowa kolorystyka- jadalnia ta zaaranżowana została przez Hakka Studio na modłę industrialną. Czarny stół i krzesła kontrastują z białą lampą sufitową, tworząc jednak harmonijną całość dzięki oparciu designu o załamane linie i geometryczne kształty. 

Surowa w Idzie była prezentowana rzeczywistość- lata 60-te, szara codzienność komunistycznej Polski, okres bolesnego rozliczania się z II wojną światową. Czarno-biała kolorystyka na ekranie z pewnością spotęgowała to zamierzone przez twórców wrażanie.

Biało-czarna łazienka

I_003 Minimalistyczna kuchnia od SNCE Studio Minimalistyczny

Ida to jednak przede wszystkim film o wyjątkowej relacji dwóch kobiet, które nie mogłyby się bardziej od siebie różnić. Jak czerń i biel, tak i dwie głównie postacie stanowią w stosunku do siebie osobowościowy kontrast- jeżeli chodzi o charakter, przeszłość, wiek, czy typ urody. Jednak tak jak czerń i biel, tak i one tworzą wyjątkowo zgrany ekranowy duet.

Kobiety, nie tylko na ekranie, ale i w aranżacji wnętrz są coraz silniejsze i bardziej widoczne. W projekcie tej łazienki biuro projektowe SNCE STUDIO zdecydowało się na stworzenie ściany pokrytej mozaiką, która układa się w postać kultowej Audrey Hepburn. Wyjątkowa dekoracja ścienna wprowadza automatycznie niezwykły klimat do tego wnętrza, nie wymagając stosowania w nim jakichkolwiek innych dekoracji. Biało-czarna kolorystyka przewija się w tym pomieszczeniu- od armatury po meble- a jej efekt spotęgowany został klimatycznym oświetleniem. Kobiety górą!

Biało-czarna kuchnia

DOM NA KASZUBACH Klasyczna kuchnia od GRUPA MALAGA Klasyczny
GRUPA MALAGA

DOM NA KASZUBACH

GRUPA MALAGA

Pomieszczenie to robi niesamowite wrażenie, właśnie dzięki temu, że bazuje na palecie kolorów opartej na interakcji czerni i bieli. Proste białe meble pokryto połyskującymi czarnymi blatami, na śnieżnobiałych sufitach powieszono czarne industrialne lampy, a całość ozdobiono ceramicznymi akcentami w różnorakie czarne, białe i szare wzory. Projektanci z Grupy Malaga doskonale zdawali sobie sprawę, iż nie trzeba wiele, aby wywołać fantastyczny efekt.

Świetnie wiedzieli o tym także twórcy Idy, choć zapewne ogarniały ich wątpliwości co do sukcesu filmu, zwłaszcza po jego trudnych początkach. Jednakże po docenieniu filmu na kilku międzynarodowych festiwalach, jego popularność wzrosła w oszałamiającym tempie, zwłaszcza poza granicami Polski. Bliska publiczności w wielu zakątkach świata tematyka, intrygująca historia, a także powrót do klasycznego, czarno-białego kina- wszystko to sprawiło, że Ida to polski produkt eksportowy, z którego możemy być dumni! A dla nas na homify Ida stanowi nie lada inspirację!

Co myślicie o czarno-białej aranżacji wnętrz? Podoba się Wam ta kombinacja?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu