8 pomysłów na wprowadzenie zieleni do domu | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

8 pomysłów na wprowadzenie zieleni do domu

A.D. A.D.
Nowoczesny ogród zimowy od VISMARACORSI ARQUITECTOS Nowoczesny
Loading admin actions …

Wszyscy chcą mieć rośliny w domu, ale nie zawsze umieją utrzymać je piękne i zdrowe. Niestety często są one wyschnięte i zamiast zdobić tylko pogarszają wizerunek naszego domu. A żywa roślinność tylko wtedy jest piękna, gdy cieszy oko i koi wzrok soczystą zielenią swoich liści. Na szczęście istnieją pewne wskazówki, które zespół homify przygotował dla Was dzisiaj, właśnie po to żebyście mogli zadbać o wystrój wnętrz i ozdobić mieszkanie taką żywą dekoracją.

Skorzystajcie z okazji, aby wykorzystać naturę na Waszą korzyść, oczyścić środowisko i pozyskać dobrą energię dla siebie i swojej rodziny. Przeczytajcie!

1. Z pomocą sztucznego oświetlenia

Każda roślina potrzebuje innego natężenia światła: tropikalne odmiany, na przykład, potrzebują intensywnego światła. A kiedy nie można stworzyć roślinie dostępu do światła, można zastąpić go świetlówkami o mocy do 150 watów. Żarówki powinny być zawieszone pod sufitem, rzadziej niż co 25 cm ale w odstępach nie większych niż metr od siebie. 

Możecie zawsze skorzystać z pomocy projektantów zieleni wnętrz. Dzięki ich wiedzy idealnie dobierzecie parametry oświetleniowe dla Waszych roślin.

2. Dobre światło

Appleby Oak Double Wardrobe with Mirrors od The Cotswold Company Wiejski
The Cotswold Company

Appleby Oak Double Wardrobe with Mirrors

The Cotswold Company

Jeśli roślina nie otrzymuje wystarczającej ilości światła ma ograniczony wzrost i nie jest w stanie prawidłowo odżywiać się. Powoduje to, że nie produkuje ona nowych liści i kwiatów. Jeśli to możliwe, umieśćcie zieleń w pobliżu okna, zabezpieczając jednocześnie przed przeciągami. Nie powinny być także narażone na silne światło słoneczne padające bezpośrednio na liście.  Bezpośrednie źródła ciepła sprawia że liście są wysuszane. 

3. Pozbywanie się kurzu

Liście rośliny rosnącej w pomieszczeniu powinny być wolne od kurzu, dzięki czemu mogą lepiej oddychać. Aby utrzymać je w czystości i stworzyć im optymalne warunki, należy, raz w tygodniu, przetrzeć liście wilgotną ściereczką. Jest to zadanie dla cierpliwych ale gorąco je polecamy. Zwłaszcza w przypadku roślin liściastych, które mają tendencję do gromadzenia na sobie dużej ilości kurzu.

4. Podłoże

Podłoże jest bardzo ważnym elementem w uprawie kwiatów doniczkowych, wpływa ono bowiem na wzrost i rozwój naszych roślin. Dobra ziemia do kwiatów doniczkowych musi zapewniać prawidłowy drenaż, dobre krążenie powietrza i składniki pokarmowe. Powinna mieć w sowim składzie torf, ewentualnie keramzyt czy glinkę. Niekiedy ziemia zawiera także nawozy długodziałające, które bardzo powoli się rozpuszczają, dostarczając roślinie składniki odżywcze przez wiele miesięcy po posadzeniu.

5. Sukulenty: nie wymagają wiele troski

Podstawową zasadą dotyczącą uprawy sukulentów jest to, że należy je trzymać na najbardziej nasłonecznionym parapecie, balkonie lub w szklarni. W cieniu rośliny nigdy nie zakwitną, ich ciernie będą krótkie, słabo wybarwione, a liście bladozielone. Łatwo dopadną je różnego typu choroby i szkodniki. Podlewać należy bardzo ostrożnie. Najwięcej wiosną w okresie intensywnego wzrostu, latem już dużo mniej, zwłaszcza podczas upałów (tak!).Sadzimy je w suchym lub tylko lekko wilgotnym podłożu. Po przesadzeniu podlewamy dopiero po kilku dniach.

6. Kaktus – wytrzymuje długotrwałą suszę

Kaktusy są bardzo dekoracyjne, a także eleganckie i nie wymagają dużo opieki. To kwiaty doniczkowe idealne wprost dla tych, którzy notorycznie zapominają o podlewaniu roślin w mieszkaniu. Wszystkie kaktusy muszą przejść okres spoczynku w okresie zimowym. W tym czasie należy zapewnić roślinom niższą temperaturę oraz, co najważniejsze, zaprzestać podlewania. Po okresie spoczynku, podlewanie należy wznowić ale niezbyt często, wystarczy raz w tygodniu. 

7. Kokedama – urocza kula

Kokedama są bardzo popularne w Japonii i są kulkami ziemi pokrytymi mchem z rosnącą w środku rośliną. Są łatwe w uprawie i utrzymaniu, nawet dla tych, którzy mają mało czasu i przestrzeni. Czasami są wieszane na sznurkach jednak zwykle leżą na tackach lub talerzach. Gdy powietrze jest bardzo gorące i suche, należy spryskać liście wodą. A jeżeli kula mchu jest sucha, trzeba zanurzyć ją na chwilę w wodzie.

8. Pamiętaj o odżywianiu

Nawożenie roślin doniczkowych jest ważnym zabiegiem w pielęgnacyjnym, wpływającym na obfitość kwitnienia, zabarwienie liści oraz tempo wzrostu roślin. Aby ułatwić sobie to zadanie można stosować gotowe nawozy, zawierające odpowiednio dobrane proporcje substancji odżywczych, odpowiednie dla poszczególnych grup roślin, albo nawet przygotowane specjalnie dla określonych gatunków. Warto także sięgnąć po naturalne receptury prosto z kuchni, przydatne będą: woda mineralna, fusy z herbaty, skorupki jaj, drożdże. 

Koniecznie przeczytajcie także ten katalog inspiracji: Kwiaty, które najlepiej sprawdzą się w sypialni

A Wy lubicie naturalną zieleń? 
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu