7 sprawdzonych sposobów na zabójczy ogród! | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

7 sprawdzonych sposobów na zabójczy ogród!

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
Dom w Bielicach Klasyczny ogród od Gzowska&Ossowska Pracownie Architektury Wnętrz Klasyczny
Loading admin actions …

Tematyka projektowania ogrodów dla laika wydaje się być bliska projektowaniu wnętrz. Planujemy kolory kwiatów, rozmieszczenie roślin, ustawienie mebli i tak dalej. Jednak jest to zupełnie inna dziedzina, w której kryje się wiele tajników. W rzeczywistości potrzeba sporej wiedzy na to, jak ogród w naszej strefie klimatycznej, na danym podłożu i dostępie do światła, powinien być odpowiednio zaplanowany oraz jak sprawić i co robić, by wyglądał świetnie o każdej porze roku. Ogrodnictwo to także logistyka. Zależności wynikające z zapotrzebowania roślin, tolerancji na różne, zmienne warunki atmosferyczne, a nawet ich preferencje sąsiedztwa sadzenia, wpływają na efekty takie jak wzrost roślin, warzyw i owoców, a także ogólny wygląd ogrodu i nasze zachowania pielęgnacyjne. Ogrodnictwo uczy ciężkiej pracy i cierpliwości. To zajęcie dla osób z intuicją, wyczuciem i wprawną ręką oraz dobrym smakiem. Ogrodnictwo począwszy od parapetowej plantacji paprotek, kończąc na dużym leśnym ogrodzie wokół domu rządzi się swoimi prawami, które chcielibyśmy w poniższych przykładach pokrótce omówić.    

Ogrodnictwo w wersji mini opisywaliśmy w Katalogu Inspiracji 6 super pomysłów do małych ogrodów! Warto sprawdzić! Zapraszamy!

Przemyśl ogrodowe zasady

Chelsea Creek - copyright St George Plc Nowoczesny ogród od Aralia Nowoczesny Szkło
Aralia

Chelsea Creek – copyright St George Plc

Aralia

Ogrodnictwo na balkonie, tarasie i w przydomowym ogrodzie na działce to zupełnie inne sprawy. Dlatego dostosuj swoje plany do własnych możliwości. A więc ogrodnictwo na balkonie i tarasie ograniczać będzie się do drzewek i kwiatów doniczkowych z płytkimi korzeniami. W tym miejscu nie wykluczamy uprawy warzyw, więc ogrodnictwo spożywcze może być w zasięgu Twojej ręki! Jak to zrobić? Sprawdź w Świetne pomysły na ogródek warzywny i ziołowy! Natomiast duże ogrody to nieograniczone pole do popisu i spełniania własnych fantazji! 

Wygodne, imponujące meble!

W upalne, letnie wieczory pragniemy cieszyć się każdą chwilą ciepła przebywając jak najczęściej na naszych większych lub mniejszych balkonach, tarasach i ogrodach. Najlepszym sposobem na pełnię relaksu w ogrodzie jest poczuć się w nim jak w najwygodniejszym pokoju w domu, czyli jak w salonie! Dlatego coraz bardziej popularne są zestawy wypoczynkowych mebli ogrodowych, które wyglądem przypominają te rozłożyste, wygodne kanapy z dużego pokoju. Sama ich konstrukcja nie musi być ciężka. Mogą to być meble, na przykład z lekkiej wikliny albo poli rattanu. Ważne, by były wystarczająco wypełnione tapicerką i udekorowane miękkimi poduszkami z przyjemnej tkaniny. Jednak powyższy przykład ogrodowego mebla to ciekawe i oryginalne połączenie altany z leżanką. Ciężka, drewniana konstrukcja zapewnia jego stabilność, na której można wypoczywać nawet w większej grupie. Przypomina nam swego rodzaju przyjemny i bezpieczny kojec w wersji dla dorosłych! Brakuje nam tu tylko lekkiej woali puszczonej na szczycie – baldachimu, który ochroni użytkowników przed namolnymi, latającymi intruzami. Ogrodnictwo to także planowanie w ogrodzie strefy relaksu. Po poradę na wybór mebli do ogrodu śmiało możemy wybrać się do doświadczonego wnętrzarza!

Oświetlenie

Azjatycki ogród od PK AID Azjatycki

Wrażenie jakie robi ogród ważne jest o każdej porze dnia! Dlatego dobór światła i jego rodzaju jest istotną kwestią jeśli chcemy stworzyć dla siebie miejsce do relaksu, w którym będziemy mogli wypoczywać po godzinach pracy, jak na długim urlopie. Ciepłe, letnie wieczory mogą być dla nas romantycznym czasem spędzonym w towarzystwie partnera lub nawet ulubionej książki. A to najczęściej zasługa odpowiedniego oświetlenia! W ogrodzie sprawdzi się najlepiej ciepłe, stłumione światło lub halogeny skierowane na fasadę domu. Ważne jest, by nie powodowały olśnienia, były dyskretne, lecz zarazem wyraziste! Nie musimy przypominać o niezawodnych w tym temacie latarenkach, czyli świetle oddawanym przez naturalny płomień ognia.

Właściwe gatunki roślin

Jak już wcześniej było wspomniane ogrodnictwo to sztuka i ogrom informacji oraz wiedzy. Jeśli nie mamy pewności i doświadczenia, wybierzmy rośliny, które popularnie występują w ogrodach naszych sąsiadów. A jeśli chcemy zaprojektować coś spektakularnego to może w celu uporządkowania myśli i oczekiwań, warto zwrócić się po pomoc do projektanta zieleni i krajobrazu? 

Elementy dekoracyjne

Dekoracje w tradycyjnych ogrodach kojarzą nam się czasami z ogrodowymi krasnalami, z fontanną lub nieestetycznym, plastikowym oczkiem wodnym. Zawsze będziemy to powtarzać, że przede wszystkim najlepszą dekoracją ogrodu mogą być nawet najprostsze, lecz czyste, przystrzyżone i odchwaszczone trawniki, zadbane, wypielone rośliny i kwiaty. Potem możemy zastanawiać się nad projektem podestów, altan i doborem estetycznych dodatków, takich jak, na przykład ta stylowa, drewniana beczka. Odradzamy ogrodnictwo prowizoryczne, nieprzemyślane, bez spójnego zamysłu! Tyczy się to zarówno urządzania funkcjonalnego, jak i dekoracyjnego przestrzeni wokół domu. Najlepsze dodatki do ogrodu są wykonane z naturalnych materiałów, które harmonijnie i w łatwy sposób połączą się z otoczeniem.

Utrzymanie i pielęgnacja ogrodu

Nowoczesny ogród od homify Nowoczesny

Ogrodnictwo to także porządki, konserwacja, zabezpieczanie roślin, czyli prawie całoroczne zajęcie na niemal każdą porę roku. Porządki wiosenne i jesienne są obowiązkowe. Pielęgnowanie drzewek, na przykład tych owocowych, przycinanie ich, albo spryskiwanie ochronnymi środkami, to pożądane zachowanie, jeśli długo chcemy mieć zdrowe drzewa i owoce.  Ogrodnictwo wymaga zaangażowania, więc postarajmy się włączyć w te prace całą rodzinę.

Kilka słów o zabezpieczaniu roślin znajdziecie w Katalogu Inspiracji Jak przygotować balkon na zimę?

Ogrodnictwo przy niedużym budżecie

To punkt, który w znaczący sposób determinuje wszystkie nasze życiowe decyzje. Ogrodnictwo może być jednak tą częścią planowania wystroju naszego domu, która nie pochłonie dużej ilości środków! Wszystko zależy od wkładu własnego: pracy naszych rąk, poświęconego czasu, staranności i oczywiście zaskakującego, mądrego pomysłu. Ogrodnictwo może być zainteresowaniem i hobby, które bardzo zbliża ludzi, a dokładniej… sąsiadów. Dlatego warto pogłębiać takie znajomości, koleżeńsko wymieniać się sadzonkami roślin i wiedzą w tym temacie. Z kolei meble można stworzyć z materiału pozyskanego z recyklingu, a cały olśniewający efekt może być skutkiem naszych oryginalnych, niedrogich pomysłów! Spójrzcie tylko na tę soczystą, różową ścianę w niewielkim ogrodzie na powyższej fotografii! Taki mocny, kolorowy, acz prosty akcent w ogrodzie, oprócz zadbanej zieleni, sprawia, że jest niepowtarzalny, zachwycający i pobudzający do działania! Oto nowoczesne ogrodnictwo za niewielkie pieniądze!

Czy ogrodnictwo to zajęcie, które przychodzi Wam z łatwością?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu