7 sprawdzonych sposobów na zabójczy ogród!

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

7 sprawdzonych sposobów na zabójczy ogród!

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
Dom w Bielicach: styl , w kategorii Ogród zaprojektowany przez Gzowska&Ossowska Pracownie Architektury Wnętrz,Klasyczny
Loading admin actions …

Tematyka projektowania ogrodów dla laika wydaje się być bliska projektowaniu wnętrz. Planujemy kolory kwiatów, rozmieszczenie roślin, ustawienie mebli i tak dalej. Jednak jest to zupełnie inna dziedzina, w której kryje się wiele tajników. W rzeczywistości potrzeba sporej wiedzy na to, jak ogród w naszej strefie klimatycznej, na danym podłożu i dostępie do światła, powinien być odpowiednio zaplanowany oraz jak sprawić i co robić, by wyglądał świetnie o każdej porze roku. Ogrodnictwo to także logistyka. Zależności wynikające z zapotrzebowania roślin, tolerancji na różne, zmienne warunki atmosferyczne, a nawet ich preferencje sąsiedztwa sadzenia, wpływają na efekty takie jak wzrost roślin, warzyw i owoców, a także ogólny wygląd ogrodu i nasze zachowania pielęgnacyjne. Ogrodnictwo uczy ciężkiej pracy i cierpliwości. To zajęcie dla osób z intuicją, wyczuciem i wprawną ręką oraz dobrym smakiem. Ogrodnictwo począwszy od parapetowej plantacji paprotek, kończąc na dużym leśnym ogrodzie wokół domu rządzi się swoimi prawami, które chcielibyśmy w poniższych przykładach pokrótce omówić.    

Ogrodnictwo w wersji mini opisywaliśmy w Katalogu Inspiracji 6 super pomysłów do małych ogrodów! Warto sprawdzić! Zapraszamy!

Przemyśl ogrodowe zasady

Projekty,  Ogród zaprojektowane przez Aralia, Nowoczesny Szkło
Aralia

Chelsea Creek – copyright St George Plc

Aralia

Ogrodnictwo na balkonie, tarasie i w przydomowym ogrodzie na działce to zupełnie inne sprawy. Dlatego dostosuj swoje plany do własnych możliwości. A więc ogrodnictwo na balkonie i tarasie ograniczać będzie się do drzewek i kwiatów doniczkowych z płytkimi korzeniami. W tym miejscu nie wykluczamy uprawy warzyw, więc ogrodnictwo spożywcze może być w zasięgu Twojej ręki! Jak to zrobić? Sprawdź w Świetne pomysły na ogródek warzywny i ziołowy! Natomiast duże ogrody to nieograniczone pole do popisu i spełniania własnych fantazji! 

Wygodne, imponujące meble!

W upalne, letnie wieczory pragniemy cieszyć się każdą chwilą ciepła przebywając jak najczęściej na naszych większych lub mniejszych balkonach, tarasach i ogrodach. Najlepszym sposobem na pełnię relaksu w ogrodzie jest poczuć się w nim jak w najwygodniejszym pokoju w domu, czyli jak w salonie! Dlatego coraz bardziej popularne są zestawy wypoczynkowych mebli ogrodowych, które wyglądem przypominają te rozłożyste, wygodne kanapy z dużego pokoju. Sama ich konstrukcja nie musi być ciężka. Mogą to być meble, na przykład z lekkiej wikliny albo poli rattanu. Ważne, by były wystarczająco wypełnione tapicerką i udekorowane miękkimi poduszkami z przyjemnej tkaniny. Jednak powyższy przykład ogrodowego mebla to ciekawe i oryginalne połączenie altany z leżanką. Ciężka, drewniana konstrukcja zapewnia jego stabilność, na której można wypoczywać nawet w większej grupie. Przypomina nam swego rodzaju przyjemny i bezpieczny kojec w wersji dla dorosłych! Brakuje nam tu tylko lekkiej woali puszczonej na szczycie – baldachimu, który ochroni użytkowników przed namolnymi, latającymi intruzami. Ogrodnictwo to także planowanie w ogrodzie strefy relaksu. Po poradę na wybór mebli do ogrodu śmiało możemy wybrać się do doświadczonego wnętrzarza!

Oświetlenie

Projekty,  Ogród zaprojektowane przez PK AID, Azjatycki

Wrażenie jakie robi ogród ważne jest o każdej porze dnia! Dlatego dobór światła i jego rodzaju jest istotną kwestią jeśli chcemy stworzyć dla siebie miejsce do relaksu, w którym będziemy mogli wypoczywać po godzinach pracy, jak na długim urlopie. Ciepłe, letnie wieczory mogą być dla nas romantycznym czasem spędzonym w towarzystwie partnera lub nawet ulubionej książki. A to najczęściej zasługa odpowiedniego oświetlenia! W ogrodzie sprawdzi się najlepiej ciepłe, stłumione światło lub halogeny skierowane na fasadę domu. Ważne jest, by nie powodowały olśnienia, były dyskretne, lecz zarazem wyraziste! Nie musimy przypominać o niezawodnych w tym temacie latarenkach, czyli świetle oddawanym przez naturalny płomień ognia.

Właściwe gatunki roślin

Jak już wcześniej było wspomniane ogrodnictwo to sztuka i ogrom informacji oraz wiedzy. Jeśli nie mamy pewności i doświadczenia, wybierzmy rośliny, które popularnie występują w ogrodach naszych sąsiadów. A jeśli chcemy zaprojektować coś spektakularnego to może w celu uporządkowania myśli i oczekiwań, warto zwrócić się po pomoc do projektanta zieleni i krajobrazu? 

Elementy dekoracyjne

Dekoracje w tradycyjnych ogrodach kojarzą nam się czasami z ogrodowymi krasnalami, z fontanną lub nieestetycznym, plastikowym oczkiem wodnym. Zawsze będziemy to powtarzać, że przede wszystkim najlepszą dekoracją ogrodu mogą być nawet najprostsze, lecz czyste, przystrzyżone i odchwaszczone trawniki, zadbane, wypielone rośliny i kwiaty. Potem możemy zastanawiać się nad projektem podestów, altan i doborem estetycznych dodatków, takich jak, na przykład ta stylowa, drewniana beczka. Odradzamy ogrodnictwo prowizoryczne, nieprzemyślane, bez spójnego zamysłu! Tyczy się to zarówno urządzania funkcjonalnego, jak i dekoracyjnego przestrzeni wokół domu. Najlepsze dodatki do ogrodu są wykonane z naturalnych materiałów, które harmonijnie i w łatwy sposób połączą się z otoczeniem.

Utrzymanie i pielęgnacja ogrodu

Projekty,  Ogród zaprojektowane przez homify, Nowoczesny

Ogrodnictwo to także porządki, konserwacja, zabezpieczanie roślin, czyli prawie całoroczne zajęcie na niemal każdą porę roku. Porządki wiosenne i jesienne są obowiązkowe. Pielęgnowanie drzewek, na przykład tych owocowych, przycinanie ich, albo spryskiwanie ochronnymi środkami, to pożądane zachowanie, jeśli długo chcemy mieć zdrowe drzewa i owoce.  Ogrodnictwo wymaga zaangażowania, więc postarajmy się włączyć w te prace całą rodzinę.

Kilka słów o zabezpieczaniu roślin znajdziecie w Katalogu Inspiracji Jak przygotować balkon na zimę?

Ogrodnictwo przy niedużym budżecie

To punkt, który w znaczący sposób determinuje wszystkie nasze życiowe decyzje. Ogrodnictwo może być jednak tą częścią planowania wystroju naszego domu, która nie pochłonie dużej ilości środków! Wszystko zależy od wkładu własnego: pracy naszych rąk, poświęconego czasu, staranności i oczywiście zaskakującego, mądrego pomysłu. Ogrodnictwo może być zainteresowaniem i hobby, które bardzo zbliża ludzi, a dokładniej… sąsiadów. Dlatego warto pogłębiać takie znajomości, koleżeńsko wymieniać się sadzonkami roślin i wiedzą w tym temacie. Z kolei meble można stworzyć z materiału pozyskanego z recyklingu, a cały olśniewający efekt może być skutkiem naszych oryginalnych, niedrogich pomysłów! Spójrzcie tylko na tę soczystą, różową ścianę w niewielkim ogrodzie na powyższej fotografii! Taki mocny, kolorowy, acz prosty akcent w ogrodzie, oprócz zadbanej zieleni, sprawia, że jest niepowtarzalny, zachwycający i pobudzający do działania! Oto nowoczesne ogrodnictwo za niewielkie pieniądze!

Czy ogrodnictwo to zajęcie, które przychodzi Wam z łatwością?
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd, Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu