Zbudowali taras: efekty są wspaniałe!

homify.Pl homify.Pl
Taras drewniany w Cigacicach wykonany z drewna Bangkirai., PHU Bortnowski PHU Bortnowski
Loading admin actions …

Masz wspaniały dom, a jedyną rzeczą, której brakuje jest taras. Nie martw się, w tym Katalogu Inspiracji pokażemy Wam jak zaprojektować i zbudować wspaniały taras. Zdajemy sobie jednak sprawę z trudności wiążących się z tym projektem i nie proponujemy podejmować się go na własną rękę. Kroki, które tu pokażemy mogą posłużyć Wam jako plan, którego profesjonalni stolarze i monterzy powinni się trzymać wykonując Wasze zlecenie. Nie śmielibyśmy przecież proponować Wam pracy na taką skalę bez odpowiedniej informacji i przygotowania. To co chcemy zrobić, to dać Wam wystarczająco dużo wskazówek, abyście wiedzieli na czym polega praca eksperta.

​1. Projekt, wymiary i usytuowanie tarasu

Weźmiemy za przykład taras, który został zaprojektowany, aby otoczyć dom. Zdecydowano na wykonanie tarasu w drewnie, większość jego powierzchni postanowiono podnieść na kilka centymetrów nad ziemię. Zobaczycie, że zaplanowano różne przestrzenie, a każda z tego samego materiału. Bardzo ważną rzeczą przy projektowaniu jest to, by wziąć pod uwagę budżet, bo prace mogą w łatwy sposób wymknąć się spod kontroli.

​2. Przygotowanie terenu

Przed rozpoczęciem pracy, konieczne jest dostosowanie gleby i oczyszczenie jej z chwastów, kamieni i resztek korzeni, aby ułatwić dalsze prace.

​3. Przygotowanie podstawy

Po oczyszczeniu i wygładzeniu gleby, przechodzimy do wykopywania. W tej fazie,  usuwamy ziemię do pożądanego poziomu, a następnie zagęszczamy glebę i wypełniamy powstałe miejsce cementem.

​4. Izolacja za pomocą plastiku i wyrównanie pod cement

Mata z tworzywa sztucznego służy jako izolacja pomiędzy ziemią i cienką warstwą tłucznia. Drewniane prowadnice ułatwiają wyrównywanie podłoża.

​5. Tłuczeń jako podstawa

Na kamienie wyleje się cement, który w ten sposób znacznie lepiej będzie się trzymał.

​6. Warstwa cementu

Na tłoczeń wylano cement, który po wyschnięciu będzie służył jako baza do instalacji drewnianego tarasu.

​7. Schody i rośliny

Uformowano kilka schodków ułatwiających przejście z najwyższego punktu tarasu i poziomem gruntu. Zadbano również o takie szczegóły, jak niewielka przestrzeń na kwiaty w rogu tarasu.

​8. Nośnik, na którym stanie drewniana podłoga

Na bazie cementu mocujemy drewniane nośniki, które będą wspierać drewnianą podłogę tarasu. Umocowano je prostopadle do kierunku układania desek podłogi, aby drewno swobodnie mogło na nich spoczywać, a także żeby uniknąć osiadania podłogi. Wszystko jednak zależy od rodzaju drewna wybranego na podłogi.

​9. Umieszczenie podłogi

Na tym zdjęciu widzimy układ desek w odniesieniu do nośników. Zwróćmy też uwagę na fakt, że deski wystają za nośniki, do których przytwierdzono je za pomocą gwoździ.

​10. Określenie szerokości tarasu

Za pomocą nici nylonowej zaznaczamy linię cięcia drewna w celu wyznaczenia ostatecznej szerokości tarasu

​11. Cięcie drewna

Za pomocą specjalnej piły do drewna przystępujemy do cięcia desek. Taka piła działa z ogromną precyzją. Jest stabilna, przez co nie ma mowy o żadnych nierównościach. Naszym celem jest osiągnięcie czystej linii.

​12. Wyrównanie linii cięcia

Po ustaleniu linii cięcia za pomocą linki nylonowej, piła tnie z absolutną precyzją zupełnie jakby drewno nie stawiało oporu. Precyzja jest tu nie do podważenia.

​13. Idealne wykończenie krawędzi tarasu

Po przycięciu desek podłogowych, instalujemy drewnianą listwę tuż pod krawędzią podłogi, która zapewnia bardziej eleganckie krawędzi po brzegach tarasu.

​14. Praca nad stopniami

Te dwa stopnie, które pozwalają zwalczyć nierówności poziomów między tarasem a glebą będą również pokryte drewnem. Zobaczmy, w jaki sposób wykonywana jest praca.

​15. Drewno na podłodze ganku

Przed rozpoczęciem prac nad stopniami, należy zakończyć etap instalacji drewna na podłodze ganku. Na schodach, w międzyczasie, ustawiono drewniane nośniki do mocowania listew, które pokryją schody.

​16. Umieszczenie drewna na schodach

Używając tej samej techniki, którą opisaliśmy wcześniej, mocujemy deski podłogowe na schodach. Wystające fragmenty desek obcina się z ogromną precyzją.

​17. Boczny taras jest gotowy

Kiedy już położono całą podłogę i zainstalowano wszystkie deski, przechodzimy do szlifowania powierzchni i malowania jej pierwszą warstwą lakieru. Po wyschnięciu lakieru można podejść do drugiego szlifowania. W każdym razie, obróbka zależy od instrukcji producenta.

​18. Ostateczna obróbka drewna na podłodze tarasu

Zarówno preparaty ochronne, jak i lakiery i ostateczna obróbka drewna zostały już zastosowane na podłodze tego tarasu. Wykończono schody, a cała podłoga ma takie samo wykończenie na wszystkich poziomach.

​19. Zintegrowana donica

W tym samym czasie gdy wykończono schody, przystąpiono również do obijania deskami donicy, na którą zostawiono miejsce już w pierwszych fazach projektowania tarasu.

​20. Z innej perspektywy

Z tej perpektywy widać powierzchnię ganka i tarasu z boczną donicą jako punkt łączący obie strefy.

​21. Kamienna ścieżka

Na drugim końcu bocznego tarasu stworzono kamienne schody, po których schodzimy na kamienną ścieżkę po ogrodzie. Oto jedyny element tarasu wykonany z innego materiału niż drewno. W piękny sposób połączono taras z kamieniem, przez co całość jest spójna i harmonijna.

A może zamiast drewna wolelibyście widzieć na swoim tarasie płytki? Jeżeli tak, to dobrze się składa, bo przygotowaliśmy dla Was 13 inspiracji!

Umielibyście pokierować pracami nad Waszym drewnianym tarasem?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu