Najmodniejsze kolory 2015 w Twoim salonie!

Alicja Olko Alicja Olko
New concept natural marble flooring "NEW EASYSTONE", (주)이지테크(EASYTECH Inc.) (주)이지테크(EASYTECH Inc.) Klasyczny salon
Loading admin actions …

Zastanawiacie się, kto decyduje o tym, jakie kolory będą modne w nadchodzącym sezonie, zarówno w modzie, jak i w wystroju wnętrz? Ciekawi Was skąd biorą się kolorystyczne trendy, które kaskadowo spływają od pracowni projektowych najznakomitszych projektantów wnętrz, poprzez słynne domy mody, aż do naszej garderoby? Otóż wszystko to zaczyna się od Pantone.

Pantone jest amerykańską firmą, która od ponad pięćdziesięciu lat jest światowym autorytetem w dziedzinie kolorów, będąc prekursorem technologicznego systemu kombinacji i zestawiania ze sobą różnorakich barw. Firma ta oferuje nie tylko specjalistyczny system kolorystyczny dla przedstawicieli różnych branży- projektantów mody, architektów wnętrz, dekoratorów, grafików i wielu innych- ale także służy profesjonalną wiedzą w dziedzinie kolorów.

To właśnie Pantone ustala kolorystyczne trendy na nadchodzące sezony, które następnie przenikają do wszystkich sfer naszego życia. W tym Katalogu Inspiracji pokażemy Wam najmodniejsze kolory 2015 roku i pomysły na to, jak użyć ich w aranżacji salonu!

Kolorystyczny eklektyzm

Zarówno sezon wiosenno-letni, jak i jesienno-zimowy 2015 roku cechować będzie kolorystyczny eklektyzm. Dominujące barwy pochodzą z różnych palet kolorów, tworząc razem spójny i harmonijny misz-masz. Klasyczne połączenie czerni i bieli, które nigdy nie wychodzi z mody i jest ponadczasowo stylowe i eleganckie, uzupełnione zostało akcentami w ciekawych i oryginalnych kolorach- truskawkowy sorbet, limonkowa zieleń, czy też malonowy pocałunek. Bardziej stonowane odcienie, takie jak brąz i kremowy, łączą się z intensywnymi i wyrazistymi barwami, prezentując się jako całość świeżo i energetycznie.

Szmaragdowy

Paleta pełna naturalnych i neutralnych kolorów nadaje ton tegorocznym trendom. Barwy ziemi, odcienie eteryczne, delikatne, ożywione zostają wyrazistymi kolorami o naturalnym pochodzeniu. Jednym z nich jest szmaragdowa zieleń, którą wykorzystano w tym salonie jako dobitny akcent na jednej ze ścian. Nie tylko sam kolor jest niezwykle oryginalny, zachwycając swoja głębią i intensywnością, ale także wykorzystanie go jako pokrycie dla ceglanej ściany jest bardzo pomysłowe. Stanowi świetny kontrast dla całość wystroju utrzymanego w beżowo-brązowej palecie kolorów.

Biel

Dom WB, PB/STUDIO PB/STUDIO Skandynawski salon

Biel ma to do siebie, że nigdy nie wychodzi z mody. W tym roku będzie bardzo popularna, zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim. W aranżacji wnętrz stanowi najlepsze rozwiązanie kolorystyczne w pomieszczeniach niewielkich, ciasnych i pozbawionych dostępu naturalnego światła. Ale także w tych przestronniejszych sprawdza się znakomicie, dodatkowo powiększając przestrzeń, rozjaśniając ją i umożliwiając jej oddychanie. Biel jest także kolorem wysoce elastycznym, co oznacza, iż pasuje do praktycznie wszystkich innych odcieni, zazwyczaj stanowiąc neutralne tło dla kolorystycznych wariacji, czego doskonałym przykładem jest salon na zdjęciu.

Pastelowa mięta

Pastelowe kolory definiować będą zwłaszcza świat mody w sezonie wiosenno-letnim, ale także ukradkiem pojawią się w naszej aranżacji wnętrz, głównie pod postacią akcesoriów i dodatków. Odcieniem, który już od jakiegoś czasu zachwyca, jest miętowa zieleń. Ten niezwykle delikatny kolor wprowadza do wnętrz szczyptę romantyzmu, pięknie komponując się z innymi pastelami, a także z bielą. Zestawiony z naturalnymi materiałami, takimi jak jasne drewno czy marmur, jawi się elegancko i wyrafinowanie. Wprowadza do wnętrz stonowany i wyciszony klimat, stanowiąc doskonały pomysł na kolor do salonu.

Więcej pastelowych inspiracji znajdziecie w artykule Trendy: pastele w aranżacji wnętrz.

Kolory ziemi

Sprawdzając raport Pantone dotyczący trendów na sezon jesienno-zimowy 2015 roku znaleźć można wiele kolorów, które nawet w nazwach bezpośrednio odnoszą się do natury. Odcienie takie jak suszone zioła, szałwia czy wypolerowany dąb działają na naszą wyobraźnię, dając nam przedsmak tego, co będzie modne i na czasie. Kolory ziemi to przede wszystkim różne odcienie brązu, zieleni i żółci, matowe, o głębokiej i intensywnej barwie.

Grecki błękit

Inspiracją dla tego wyjątkowego koloru jest grecka wyspa Santorini, którą znamy przede wszystkim ze zapierających dech w piersiach zdjęć, na których widzimy cudownie błękitne Morze Śródziemne, stanowiące tło dla idealnie białej zabudowy. Kolor ten jest niezwykle głęboki, jednak występuje na różnych poziomach intensywności- tak samo, jak morska tafla mieni się różnorakimi odcieniami błękitu w zależności od siły i kierunku padania promieni słonecznych. Grecki błękit to doskonały pomysł na kolor do salonu, w którym chcemy zaprowadzić wakacyjny klimat, dodając mu morskiej świeżości. Pięknie komponuje się z bielą, ale także z innymi intensywnymi kolorami, jak cukierkowy róż.

Kolory lat 60tych

Moda powraca- także, jeżeli chodzi o kolorystykę. Salon na zdjęciu jest doskonałym przykładem palety kolorów z lat 60tych. Cechował ją eklektyczny miks wyrazistych barw i kontrastowych odcieni, dopełniany dodatkowo szaleństwem wzorów i motywów. Oddawała ona także zmiany zachodzące w społeczeństwie i kulturze- turbulencję tamtych czasów, rewolucję seksualną, przewrót w tradycyjnym myśleniu o rolach męskich i kobiecych, przemiany polityczne dla tle rasowym, czy w końcu rewolucyjną kulturę hippisowską. Różne odcienie żółci i pomarańczy, przekrój przez wszystkie barwy błękitu, akcenty intensywnie czerwone czy limonkowe- te barwy dominowały w latach 60tych i z wielkim hukiem powracają do naszych współczesnych salonów.

Marsala

Natural marble flooring "NEW EASYSTONE" (주)이지테크(EASYTECH Inc.) Klasyczny salon
(주)이지테크(EASYTECH Inc.)

Natural marble flooring NEW EASYSTONE

(주)이지테크(EASYTECH Inc.)

I na koniec, oficjalny kolor roku 2015- marsala. Barwa, o której niezwykle głośno jest już od jakiegoś czasu- przyciąga ona uwagę nie tylko egzotyczną nazwę, ale przede wszystkim głębokim i intensywnym odcieniem. Stanowi wyrazistą kombinację pomiędzy czerwienią a brązem, przywodzi na myśl barwę wykwintnego czerwonego wina. Jest to kolor dojrzały, o wyrafinowanym charakterze. Jego intensywność sprawia, że użyty w aranżacji wnętrz, staje się ich centralnym elementem. Z tego powodu najlepiej wygląda na neutralnym tle. Wszystkiego o kolorze roku 2015 dowiecie się w Katalogu Inspiracji Kolor roku 2015- Marsala.

Ciekawią Was trendy w modzie i aranżacji wnętrz w 2015 roku? Koniecznie przeczytajcie artykuł Modowe trendy 2015- z wybiegu do aranżacji wnętrz.

Co myślicie o kolorystycznych trendach 2015 roku?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu