8 kolorów do dekoracji kuchni (będzie rewelacyjnie) | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

8 kolorów do dekoracji kuchni (będzie rewelacyjnie)

A.D. A.D.
Nowoczesna kuchnia od Modularis Progettazione e Arredo Nowoczesny
Loading admin actions …

Kolory w dekoracji i wyposażenia wnętrz naszego domu, mają duży wpływ na nasze samopoczucie. Każdy kolor ma określone właściwości i cechy, które mogą przyczynić się do wywołania wrażenia i efektu, który sprawia, że czujemy się lepiej. W kuchni odgrywają one bardzo ważną rolę. Nie tylko kreują wnętrze, ale także mogą poprawić apetyt, co w tym wypadku wydaje się być nie bez znaczenia.

W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się białe aranżacje, zarówno kuchnie prowansalskie, angielskie, jak i wykończone nowocześnie na wysoki połysk. Na drugim biegunie znajdują się kuchnie w intensywnych kolorach, a nawet w czerni. Dzisiaj omówimy 8 kolorów, które idealnie pasują do kuchni i ich właściwości. 

Dołączcie do nas i znajdźcie swój wymarzony kolor do kuchni, zapraszamy! 

1.Czerwony

Nowoczesna kuchnia od homify Nowoczesny

Bardzo modne są wszelkie odcienie: chiński czerwony, ciemny czerwony, bordowy – te kolory dodają mocy. Czerwień znajduje się najbliżej zmysłowych uczuć, przyjemności i radości. Ludzie, którzy wybierają ten kolor do kuchni są zadowoleni ze swojego wyboru, nawet po wielu latach. Dla młodych ludzi polecamy żywsze czerwienie, zaakcentowane ciemniejszymi wykończeniami w eleganckiej czerni i modnym połysku.

Kolor ten pobudza również obszary towarzyskie. Jego  potężna energia, stawia nas w górę i podnosi aktywność. Dzięki temu, odcień ten uważany jest za idealny dla przedsiębiorczości. Zachęca do działania, sprzyja wigorowi, zwiększa kreatywność, zapewnia siłę. 

2. Niebieski

Decydując się na zabudowę kuchenną w ciemniejszym odcieniu, ściany w kuchni warto pomalować na jasno. Dzięki temu zostanie zwiększony kontrast kolorystyczny, biel wydaje się jeszcze bielsza, a barwa szafek nabiera intensywności. 

Kolor niebieski działa uspokajająco i pobudza do twórczego myślenia. Może być też naszym sojusznikiem w walce z nadwagą, zmniejsza bowiem nadmierny apetyt. Zalecany jest dla osób, które chcą cieszyć się spokojną aurą życia, ponieważ przynosi spokój dla niespokojnych umysłów, a także koi nerwy.

3. Szary

Szare odcienie w kuchni mają swoją niewątpliwą zaletę. Jest nią uniwersalność. Będą pasować do ścian i dodatków w różnych kolorach. To dobra propozycja dla osób lubiących eksperymentować z wystrojem wnętrza a nawet często go zmieniać. Czerń, biel, szarość to kolory achromatyczne. Ogólna zasada ich łączenia polega na obligatoryjnym użyciu dodatkowej z 3 achromatycznych barw.

Czysty szary jest jedynym kolorem neutralnym psychologicznie. W zbyt dużej ilości może jednak działać depresyjnie. Intensywne stosowanie szarego wskazuje zazwyczaj na brak pewności siebie.

4. Kremowy

Kolory śmietanowe, kremowe czy ecru to idealny pomost dla połączeń z wykorzystaniem kolorów ziemi i lasu. Jeśli zrobimy kuchnię pełną takich neutralnych kolorów, możemy być pewni, że nigdy nie wyjdzie z mody. Jeśli połączymy je z drewnem wynik jest doskonały. Są alternatywą dla szarości, gdy chcemy jasną kuchnię, ale pełną ciepła i przytulnej atmosfery.

Odcienie kremowe pozwalają tworzyć spokojne, neutralne i zrównoważone środowisko. Jest to ponadczasowy kolor, który może być łączony z wieloma relaksującymi i eleganckimi formami.

5. Żółty

Kolor żółty poprawia apetyt i trawienie, dlatego to barwa, która stosowana jest w kuchni dość często. To kolor stymulujący, właściwy jego odcień poprawia nastrój i zwiększa poczucie własnej wartości. Jest kolorem pewności siebie, optymizmu, siły emocjonalnej, życzliwości i twórczości. W połączeniu z szarością, czernią lub bielą tworzy bardzo nowoczesne zestawienie. 

W dobieraniu kolorów najważniejszy jest zdrowy rozsądek. Należy uważać żeby nie przesadzić z niektórymi kolorami, np. zbyt jaskrawe kolory mogą na pierwszy rzut oka wyglądać efektywnie, natomiast w dłuższej perspektywie mogą być męczące.

6. Pomarańczowy

Będąc połączeniem czerwieni i żółci, pomarańczowy stymuluje i łączy ze sobą fizyczność i emocje. To kolor, który pobudza kreatywność, ambicje, wspomaga aktywność. Jest związany z  mądrością, towarzyskością i komunikatywnością. Pomarańcz to przede wszystkim kolor radości! 

Jest idealny do kuchni, zarówno na większych, jak i mniejszych powierzchniach. Pięknie wygląda w połączeniu z białym i czarnym, a także szarym. Jednak pamiętajcie: kolor pomarańczowy jako główny kolor ścian to zazwyczaj zagadka. Inaczej wygląda on na wąskim pasku we wzorniku, a zupełnie inaczej na całej ścianie w pokoju, kiedy to nabiera niesamowitej mocy. Czasami może okazać się naprawdę męczący.

7. Biel

Biały jest jednym z faworytów w dekoracji kuchni; Statystyki potwierdzają tę tendencję czy modę. Biel to kolor kojarzony ze światłem i jasnością. To wiąże się również z czystością i przejrzystością a pośrednio, także z higieną i sterylnością, która w kuchni jest bardzo ważna. 

Biały to kolor, który wybierają ludzie o neutralnym temperamencie, miłośnicy sprawiedliwości, pokoju, harmonii i spokoju. W kuchni, biel, powinna być połączona z innymi kolorami ale raczej nie chłodnymi. Biel jest kolorem uniwersalnym, dlatego łatwo ją łączyć z innymi barwami. Biały kolor pasuje nie tylko do kuchni nowoczesnych, urządzonych w stylu minimalistycznym, ale także do stylizowanych z białą zabudową. Jasne kuchnie wyglądają lekko, dlatego są dobrym rozwiązaniem do małych mieszkań.

8. Zielony

Zieleń to kolor spokoju i świeżości, ma działanie kojące, relaksujące. Przywraca równowagę energetyczną i poczucie bezpieczeństwa. Osoby wybierające ten kolor postrzegane są jako godne zaufania.

Zieleń kojarzy się z życiem, zdrowiem, harmonią i naturą. Kuchenna ściana w tym kolorze będzie pasowała do mebli i dodatków w naturalnych odcieniach. Jeżeli zielony jest zbyt jaskrawy, może być uciążliwy, dlatego warto go zneutralizować spokojniejszymi barwami. W wybieraniu koloru wnętrz dobrze jest kierować się zasadą: 60% powierzchni to kolor podstawowy (przeważnie kolor ścian lub mebli), 30% to kolor dodatkowy (podłoga, firanki), a 10% to elementy dekoracyjne (naczynia, różnego rodzaju dodatki). Wtedy osiągniecie harmonijne wykończenie, a jeśli nie wiecie czy poradzicie sobie z tym sami, poproście o pomoc projektanta lub dekoratora wnętrz.

Przeczytajcie także: Modne kolory ścian 2015/2016 !

Który kolor najbardziej pasuje do waszej osobowości? 
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu