homify 360°: mobilny dom jednorodzinny

Alicja Olko Alicja Olko
Google+
Loading admin actions …

Czy Wy także znacie to uczucie? Kochanie swoje przytulne cztery ściany, ale czasami chcielibyście wszystko rzucić, odwrócić się od codziennej rzeczywistości i wyruszyć w nieznane, codziennie czyniąc swoim domem inne miejsce? Jak cudownie byłoby na przykład przenieść się na świeżo skoszone pola kukurydziane w Hiszpanii? Albo w jakiekolwiek inne miejsce, w zgodzie z indywidualnymi preferencjami. Przeprowadzka bez stresu i konieczności ciągłego pakowania się jest perspektywą niezwykle kuszącą. Mamy doskonale pasujące do tego rozwiązanie, a wszystko to za mniej niż 43.000 euro.

Hiszpańskie biuro architektoniczne ABATON Arquitectura wyszło naprzeciw wymaganiom współczesnego koczowniczego trybu życia i stworzyło dom, który można przetransportować i umieścić w dowolnym miejscu. 

Obejrzyjcie z nami wyjątkową obrazkową historię tego mobilnego domu!

Koncept

Hiszpańscy architekci stworzyli serię modułów, mających spełniać rolę idealnego domu dla dwóch osób, który można łatwo przetransportować i ustawić w dowolnie wybranym miejscu. Każdy z nich, o wielkości 27 metrów kwadratowych, można ze sobą połączyć, tworząc w mgnieniu oka przestronniejszą powierzchnię. Tym samym, już na poziomie koncepcyjnym przyjęto zasadę pełnej elastyczności, na pierwszym miejscu stawiając indywidualne potrzeby użytkowników.

Struktura

Projekt oparto o pryncypialne zasady ekologicznego podejścia do architektury i zaskakująco prosty design. Struktura domu opiera się na ekologicznym cemencie, który charakteryzuje się specjalną mieszanką, ograniczającą wydzielanie dwutlenku węgla do atmosfery. Fasada wyposażona została w specjalny system wentylacyjny i dwunastocentymetrową warstwę izolacyjną. Pale, na których opiera się cała struktura, zostały wykonane z litego drewna. Stanowi ono także materiał, którym wyłożono wewnętrzne ściany budynku, używając do tego maszyny CNC. Jej wykorzystanie zagwarantowało szybkie i precyzyjne wykonanie struktury domu.

Design i kształt

Proporcje tego budynku ustalono po dogłębnych badaniach przeprowadzonych przez grupę architektów. Należało zagwarantować mieszkańcom osobne pomieszczenia, spełniające różnorakie funkcje i zapewniające odpowiedni poziom prywatności, przy jednoczesnym zachowaniu harmonii i spójności. Owocem stała się konstrukcja prosto, ale solidna, której poszczególne części balansują się wzajemnie i dopełniają.

Wymiary i powierzchnia

Model APH80, prezentowany na zdjęciach, zawiera w sobie trzy osobne pomieszczenia- salon z kuchnią, w pełni wyposażoną łazienkę, a także sypialnię. Jego długość wynosi dziewięć metrów, a szerokość trzy metry, co daje razem powierzchnię 27 metrów kwadratowych. Od poziomu podłoża aż do czubka dachu budynek ten ma wysokość 3,5 metra.

Współgranie z otoczeniem

Model APH80 został wykonany z materiałów pozyskanych z recyklingu, co sprawia, że jego projekt wpisuje się w ogólny ekologiczny kierunek architektoniczny, w którym podąża biuro ABATON Arquitectura.. Płynne zintegrowanie z naturą ma miejsce dzięki zastosowaniu wielkopowierzchniowych, szklanych okien i drzwi, które otwierają wnętrze domu na jego otoczenie zewnętrzne. Prostolinijne kontury domu przynoszą jego mieszkańcom wiele korzyści, jeżeli chodzi o użytkowanie przestrzeni, a wykorzystanie drewna w jego wnętrzu wprowadza do środka naturalność, ciepło i przytulność.

Strefa dzienna

Salon stanowi doskonały przykład pomieszczenia, w którym zaznać można błogiego spokoju. Wszystkie meble, jak i dekoracje są dziełem firmy Batavia. Zostały rozmieszczone w sposób, który tworzy przyjemną i domową atmosferę. Całość zdaje się być spójna i harmonijnie ze sobą współgrać. Wnętrze zostało utrzymane w neutralnej palecie kolorów, a rozmieszczone gdzieniegdzie kolorowe akcenty ożywiają je. Niewielka kuchnia znajduje się na samym końcu pomieszczanie, a meble, w które została wyposażona, doskonale komponują się z estetyką salonu.

Sypialnia

Pokój ten zapewnia wszystko, czego potrzeba do błogiego i spokojnego snu- wygodne, podwójne łóżko, niewielki nocny stolik, jak i okno zapewniające dostęp naturalnego światła i gwarantujące widok na otoczenie zewnętrzne. Ściany i sufit wyłożony hiszpańską jodłą wprowadza element wyciszenia, a neutralna kolorystyka wnętrza przyczynia się do niezakłóconego odpoczynku.

Łazienka

Kto by pomyślał, że jest to łazienka w przenośnym domu? Tu na zdjęciu jawi się niezwykle elegancko, utrzymana w różnych odcieniach brązu i bieli. Prysznic, którego niestety na tej fotografii nie widać, doskonale sprawdza się we współczesnym koczowniczym trybie życia i zajmuje bardzo mało miejsca na tej, i tak już ograniczonej, przestrzeni.

Na koniec kilka najważniejszych informacji dotyczących tego projektu:

Projekt i wykonanie: ABATON Arquitectura 

Powierzchnia: 27 metrów kwadratowych

Meble i dekoracje: BATAVIA 

Czas wykonania: 2 miesiące

Czas instalacji: jeden dzień

Cena: od 21900 Euro

Zdjęcia: Juan Baraja

Inne wyjątkowe projekty domów i mieszkań z całego świata znajdziecie w naszym magazynie.

Co myślicie o tym domu? Chcielibyście przenosić się z nim z miejsca na miejsce?
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom? Skontaktuj się z nami!

Darmowa konsultacja

Znajdź inspirację do Twojego domu