Jak dobrać idealny zlewozmywak do kuchni?

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
TONO MOWO STUDIO KuchniaZlewy i krany
Loading admin actions …

Zlew stanowi nieodłączny element każdej kuchni, niezależnie od tego, czy mamy zmywarkę – potrzebny jest podczas gotowania, przy myciu produktów i sprzątaniu. Już dawno ciężkie żeliwne zlewozmywaki odeszły do lamusa i teraz może on stanowić nie tylko konieczny dodatek o określonej funkcji, ale również dobrze się prezentować, niemalże jak dekoracja. Największą bolączką już po wyborze odpowiedniej wielkości jest zdecydowanie się na konkretny materiał z którego będzie wykonany zlew. Do tego dochodzi kształt, ilość komór i odpowiedni wymiar. Czym sugerować się podczas wyboru zlewu? Przygotowaliśmy mały poradnik!

Wielkość kuchni

Wybór zlewu często rzutuje na wygodę korzystania z kuchni, dlatego powinien być dopasowany do naszych potrzeb i do wielkości pomieszczenia. W mniejszych kuchniach powinniśmy się zdecydować na zlewozmywaki jednokomorowe lub może nieco większe, o ile pozwala nam na to miejsce. Zdecydowanie wygodniejsze są te, w których mamy dwie komory, jednak nie zawsze możemy sobie na to pozwolić. W dużych kuchniach możemy zaszaleć nawet ze zlewozmywakiem dwuipółkomorowym – jednak jeżeli mamy zmywarkę, to nie będzie on niezbędny. Od wielkości kuchni może zależeć również typ zlewu, czyli to, czy będzie on nałożony na blat, czy w pasowany w specjalnie wyciętą przestrzeń – pamiętajmy, że takie zabiegi mogą podnieść koszty całej operacji. 

Wielkość gospodarstwa domowego

W mniejszych gospodarstwach domowych duży zlew wcale nie jest niezbędnym elementem. Jeżeli nie gotujemy zbyt często w domu lub są to potrawy przygotowywane tylko dla jednej osoby lub maksymalnie dwóch, wystarczy nam mały zlew, który zajmuje równie mało miejsca.  W domach rodzinnych, w których kuchnia jest używana praktycznie przez cały czas, powinniśmy pamiętać o ilości naczyń, które będą nam potrzebne każdego dnia – większość rodzin decyduje się na zmywarkę, co jest zdecydowanie łatwiejszym wyjściem. Planując zakup zlewozmywaka powinniśmy brać pod uwagę nie tylko wielkość kuchni, materiał z jakiego został wykonany i kolor, ale przede wszystkim to, ile osób będzie z niego korzystać, i czy na pewno duży zlew jest nam potrzebny.

Ile komór?

Do wyboru mamy zlewozmywaki jednokomorowe, półtorakomorowe, dwukomorowe i dwuipółkomorowe. To, jaki zlew będzie najlepiej pasował do kuchni zależy od naszych potrzeb i dostępnego miejsca. Jeżeli korzystamy ze zmywarki to wystarczająca będzie jedna komora – popularne są też zmywaki 1,5 komorowe, czyli zlew z jedną komorą i dodatkową małą komorą pomocniczą w której można wypłukać sztućce, czy owoce. W przypadku kuchni w której naczynia są zmywane ręcznie najlepiej sprawdzą się zlewy dwukomorowe z ociekaczem. Możemy również pokusić się o zlew dwukomorowy z komorą pomocniczą i dodatkowym ociekaczem - jednak takie rozwiązania sprawdzają się tylko w dużych kuchniach.

Z czego może być wykonany?

Materiał z jakiego jest wykonany zlewozmywak rzutuje na jego cenę. Do wyboru mamy zlewy ze stali szlachetnej i emaliowanej, z syntetycznych granitów, z tworzyw sztucznych i ceramiczne. Skąd wiedzieć na co powinniśmy się zdecydować? Wszystko zależy od tego, czego oczekujemy – czy zlewozmywak ma być wyjątkowo wytrzymywały, odporny na odbarwienia i uderzenia, wysoką temperaturę, pęknięcia i zarysowania. Biorąc pod uwagę trwałość zlewozmywaków, najbardziej wytrzymałe są te wykonane z syntetycznych granitów, czyli żywic syntetycznych, granitu, krzemu i kwarcu. Następnym typem są zlewozmywaki ceramiczne, które poradzą sobie z wysokimi temperaturami i zadrapaniami. Podobne właściwości mają zlewy ze stali szlachetnej, które dodatkowo bardzo łatwo można wyczyścić przy pomocy różnych detergentów – nie musimy się obawiać zniszczeń. Mniej wytrzymałe są zlewy ze stali emaliowanej, których jedyną zaletą jest niska cena. Typem zlewozmywaka, który jest oporny na zarysowania, ale nie wytrzymuje kontaktu z wysokimi temperaturami jest zlew z tworzyw sztucznych, ale za to są bardzo łatwe do utrzymania w czystości.

Ile kosztuje?

Apartament na Mokotowie inspirowany Art Deco Pracownia Projektowa Pe2 KuchniaZlewy i krany
Pracownia Projektowa Pe2

Apartament na Mokotowie inspirowany Art Deco

Pracownia Projektowa Pe2

Najtańszym typem zlewozmywaka jest ten wykonany ze stali emaliowanej, ale niestety jest on również najmniej odporny na niedogodności związane z użytkowaniem. Jeżeli chcemy coś bardziej wytrzymałego, ale w atrakcyjnej cenie, to powinnyśmy się zdecydować na stal szlachetną – będzie nas kosztować ok. 150-200zł. Najdroższe są zlewy ceramiczne i z syntetycznym granitów – musimy się liczyć z ceną nawet do 500zł. Ceny zależą również od tego z ilu komór ma się składać zlew i czy jest to standardowy rozmiar, czy stworzony dla nas na wymiar.

Ta nowoczesna aranżacja widoczna na zdjęciu została wykonana przez pracownia projektowa pe2.

Jakie rodzaje mamy do wyboru?

Najpopularniejsze zlewozmywaki są kwadratowe i prostokątne, ale znajdziemy też owalne, na planie koła, czy trapezy. Jednak ważniejszym aspektem niż kształt jest rodzaj zlewu, który bezpośrednio rzutuje na ich montaż. Do wyboru mamy zlewozmywaki nakładane, wbudowane i podwieszane.

Zlewozmywaki nakładane na szafkę świetnie odnajdą się w małych kuchniach, pasują szczególnie do tych w bloku, które niestety nie mają sporego metrażu. Tego typu zlewy są zazwyczaj dopasowane do rozmiaru szafek, więc nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem odpowiedniego. Jeżeli szukacie pomysłu na urządzenie małej kuchni, sprawdźcie w tym artykule: Mała kuchnia w bloku – jak ją urządzić?

Popularniejszym wyjściem są zlewozmywaki wbudowane – nazywane również wpuszczanymi, które nakłada się na wycięty blat od góry. Ostatnim typem są zlewy podwieszane, które montuje się w wycięciu blatu od dołu. Jeżeli chcemy, aby zlewozmywak stworzył jedność z aneksem kuchennym, to własnie ten typ będzie najlepiej pasować.

Kolory

Kolor zlewozmywaka zazwyczaj zależy od materiału z jakiego został wykonany. Do wyboru mamy kilka podstawowych możliwości, takich jak biel, beż i brąz – wykonane ze stali emaliowanej. W przypadku syntetycznych granitów do tej gamy kolorów dochodzi również szary, zielony i czarny. Paleta barw nie jest tak bogata jak w przypadku wszystkich innych urządzeń i elementów wyposażenia z jednego prostego powodu: jest on uzależniony od naturalnego koloru materiału, a jeśli jest on zmieniony to musi wytrzymać wszystkie niedogodności jakie czekają zlewozmywak podczas użytkowania, czyli wysoką temperaturę i zarysowania.

Jaki zlewozmywak jest według Was najbardziej funkcjonalny?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu