homify 360°: gdańskie mieszkanie w stylu graffiti | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

homify 360°: gdańskie mieszkanie w stylu graffiti

Martyna Wieczorek Martyna Wieczorek
Wnętrze z Banksym Skandynawska kuchnia od Studio Potorska Skandynawski
Loading admin actions …

Dawno minęły czasy, kiedy graffiti postrzegano w kategoriach wandalizmu i niszczenia mienia publicznego. Street art (tłum. sztuka ulicy) jak sama nazwa wskazuje, uważany jest obecnie za sztukę i kreatywny sposób wyrazu artystycznego. Coraz więcej twórców związanych z graffiti wystawia swoje prace w galeriach i domach aukcyjnych, a kolorowe murale i pop-artowe abstrakcje zdobią dziś główne ulice miast.  Czy w związku z tym, graffiti może być także motywem przewodnim w aranżacji wnętrz? Oczywiście, że tak! Stylizacje domów i mieszkań inspirowane street artem z roku na rok robią się coraz bardziej popularne. I nic dziwnego, styl uliczny to niekonwencjonalny i nowatorski pomysł na wystrój wnętrz. Jest to też oryginalny sposób, na zaakcentowanie osobowości i zainteresowań ich mieszkańców.

Dokładnie tym zamysłem kierowała się grupa architektów ze Studio Potorska w aranżacji gdańskiego mieszkania na Wiszących Ogrodach, do którego przeniesiemy się dziś w serii homify 360°. Ten niewielki, trzypokojowy apartament jest bezapelacyjnym dowodem na to, że sztukę uliczną można z powodzeniem przenieść także do wnętrz.

Salon miłośniczki książek

Wnętrze z Banksym Skandynawski salon od Studio Potorska Skandynawski
Studio Potorska

Wnętrze z Banksym

Studio Potorska

Na niepowtarzalny charakter tego mieszkania składa się mnóstwo osobistych akcentów związanych z pasjami jego właścicieli. Mimo, że ściany w przeważającej liczbie pomieszczeń mają kolor biały, wnętrze pozostaje pełne życia i koloru. Neutralna biel stanowi jedynie bazę pod barwne dodatki i przedmioty. Przypomina czyste płótno obrazu, które tylko czeka, by namalować na nim fantazyjny wzór. Pokój widoczny na zdjęciu jest centralną częścią mieszkania i stanowi otwartą przestrzeń mieszczącą kuchnię i część wypoczynkową. Inspiracją do uczynienia regału wypełnionego książkami sercem tego pomieszczenia, było czytelnicze zamiłowanie pani domu.

Szary wypoczynek

Wnętrze z Banksym Skandynawski salon od Studio Potorska Skandynawski
Studio Potorska

Wnętrze z Banksym

Studio Potorska

W dalszej części salonu ustawiono obszerny, szary wypoczynek w geometrycznym kształcie i ciężki, betonowy stolik nawiązujący do stylu industrialnego. Całości dopełniają nowoczesne lampy o modnych i minimalistycznych kształtach. Szary kolor przełamują poduszki w żywych i ciepłych kolorach, a kuchenny blat, z drugiej strony spełnia rolę małego stolika, przy którym można spożywać szybkie posiłki.

Łazienka w rytmie hip hop-u

Wnętrze z Banksym Skandynawska łazienka od Studio Potorska Skandynawski
Studio Potorska

Wnętrze z Banksym

Studio Potorska

Jednym z najciekawszych pomieszczeń omawianego mieszkania jest jego łazienka. W związku z zainteresowaniem pana domu steet-artem i artystami takimi jak Banksy, projektanci zdecydowali się użyć glazury ze wzorem kolorowego graffiti, która zdobi teraz wnętrze kabiny prysznicowej. Tłem dla tej nietuzinkowej stylizacji są proste czarne meble i białe kafelki na ścianach.

Uwaga na jezdnię!

Wnętrze z Banksym Skandynawska kuchnia od Studio Potorska Skandynawski
Studio Potorska

Wnętrze z Banksym

Studio Potorska

Kuchnia w prezentowanym mieszkaniu ujmuje prostotą i funkcjonalnością. Zastosowano w niej połączenie czerni i bieli, które podkreśla modernistyczny i graficzny charakter całej aranżacji. Ciekawym elementem dekoracyjnym jest motywy ulicznych znaków poziomych, namalowanych na kuchennej posadzce wykonanej z betonu. Nawiązują one do elementów sztuki ulicznej i prac graffiti widocznych w innych częściach mieszkania.

Pokój dziecięcy

Wnętrze z Banksym Skandynawski pokój dziecięcy od Studio Potorska Skandynawski
Studio Potorska

Wnętrze z Banksym

Studio Potorska

W pokoju córki klimat żeglarski tworzą biało-niebieskie barwy i pasiasta tapeta.  Znajdująca się na ścianie mapa świata, to nie tylko ciekawy motyw urozmaicający wygląd wnętrza, ale także praktyczny pomysł na pomoc dziecku w nauce geografii. Funkcjonalnym rozwiązaniem jest białe łóżko, które po rozłożeniu ukazuje drugie posłanie dla gościa. Zwisająca z sufitu zabawkowa lina to z kolei świetny pomysł, który na zawsze przegoni nudę z pokoju dziecięcego.

Korytarz w zebrę

Wnętrze z Banksym Skandynawski korytarz, przedpokój i schody od Studio Potorska Skandynawski
Studio Potorska

Wnętrze z Banksym

Studio Potorska

Osią komunikacyjną mieszkania jest korytarz, w którym znajdują się duże, zabudowane szafy na ubrania. Betonowa podłoga z namalowanym przejściem dla pieszych, to kontynuacja motywu znaków ulicznych widocznego w kuchni. Ciekawym dodatkiem jest biały, metalowy wieszak, który swoim wyglądem przypomina nieco syntetyczne drzewo.

Drewniana sypialnia

Wnętrze z Banksym Skandynawska sypialnia od Studio Potorska Skandynawski
Studio Potorska

Wnętrze z Banksym

Studio Potorska

Drewniana zabudowa znajdująca się w sypialni małżeńskiej może przywodzić na myśl znaną z czasów komunistycznych tapczanopółkę. Przedstawiona propozycja, w niczym jednak nie przypomina topornego PRLowskiego mebla, wręcz przeciwnie, drewniana aranżacja widoczna na zdjęciu  jest nowoczesna, praktyczne i pomaga zaoszczędzić miejsce w małej sypialni.

Z serii homify 360° zapraszamy także do zobaczenia aranżacji krakowskiego mieszkania z użyciem niekonwencjonalnych materiałów:  homify 360°: krakowskie mieszkanie z cegłą w środku

Co sądzicie o graffiti w wystoju wnętrz?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu