Największe lotnisko na świecie w Pekinie- projekt Zaha Hadid Architects | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Największe lotnisko na świecie w Pekinie- projekt Zaha Hadid Architects

Alicja Olko Alicja Olko
Beijing Daxing International Airport od Zaha Hadid Architects Azjatycki
Loading admin actions …

Właśnie zaprezentowano pierwsze zdjęcia projektu, który w przyszłości stanie się największym lotniskiem na świecie- międzynarodowy terminal pasażerski w Daxing, w Pekinie będzie w stanie obsłużyć na początku działania 45 milionów pasażerów, a po krótkim czasie liczba ta wzroskie nawet do 100 milionów pasażerów rocznie!

Biorąc pod uwagę stały wzrost demograficzny w Chinach, a także zwiększającą się skłonność chińskiej klasy średniej do podróży, nie jest zaskoczeniem fakt, iż dotychczasowe lotnisko w stolicy Chin nie nadąża z obsługą pasażerów i ich ilością. Z tego powodu powzięto plany budowy nowego obiektu, którego międzynarodowy terminal po ukończeniu będzie powierzchniowo większy niż całe lotnisko Heathrow w Londynie!

Międzynarodowy konkurs na projekt tego przełomowego budynku użyteczności publicznej wygrało biuro architektoniczne Zaha Hadid Architects pod przewodnictwem samej Zahy Hadid- najbardziej znanej kobiety w świecie współczesnej architektury, której projekty każdorazowo wzbudzają podziw w branży w skali globalnej. Jej projekty są bardzo charakterystyczne i rozpoznać można w nich pewne elementy, będące jej znakami firmowymi- faliste kształty, łagodnie zakrzywione rogi, przenikające się warstwy i nachodzące na siebie kształty.

Wszystko to znaleźć można w tym robiącym niesamowite wrażenie projekcie największego na świecie lotniska- zobaczcie sami!

Przyszłe lotnisko z lotu ptaka

Beijing Daxing International Airport od Zaha Hadid Architects Azjatycki
Zaha Hadid Architects

Beijing Daxing International Airport

Zaha Hadid Architects

Największe lotnisko na świecie zostanie zlokalizowane po drugiej stronie Pekinu, z dala od jego dotychczas głównego lotniska. Choć to ostatnie jest ogromne i należy do jednych z największych obiektów tego typu na świecie, to jednak ruch pasażerski na obecną skalę przekracza jego możliwości. Nowy terminal, o niewyobrażalnym rozmiarze, ma zostać ukończony już w 2017 roku! Będzie pełnił rolę katalizatora powiązań lotniczych pomiędzy Pekinem a największymi światowymi centrami polityki, ekonomii i kultury, zwiększając tym samym rolę stolicy Chin w globalnej gospodarce.

Węzeł komunikacyjny

Beijing Daxing International Airport od Zaha Hadid Architects Azjatycki
Zaha Hadid Architects

Beijing Daxing International Airport

Zaha Hadid Architects

Międzynarodowy Terminal Lotniczy w Daxing będzie nie tylko największym węzłem komunikacji lotniczej na świecie, ale także w skali lokalnej służyć będzie jako ośrodek krzyżujących się ze sobą połączeń samochodowych, autobusowych i kolejowych. Stanowić będzie centrum transportu multimodalnego w regionie, łącząc lokalne i krajowe linie kolejowe, włączając w to szybką kolej Gaotie, a także autostrady i drogi regionalne. Tym samym lotnisko to będzie katalizatorem wzrostu gospodarczego, nie tylko w skali mikro, ale także na poziomie całego kraju.

Nowoczesny obiekt użyteczności publicznej

Beijing Daxing International Airport od Zaha Hadid Architects Azjatycki
Zaha Hadid Architects

Beijing Daxing International Airport

Zaha Hadid Architects

Koncepcją, na której oparty został projekt Zaha Hadid Architects, jest stworzenie obiektu o najwyższej jakości użyteczności publicznej, co oznacza, iż priorytetem w jego kreacji było skupienie się na doświadczeniu użytkowników i stworzeniu funkcjonalnej przestrzeni publicznej. Postawiono na rozwiązania, które uczynią użytkowanie lotniska wygodnym, praktycznym i przyjemnym, a sam jego budynek służyć będzie wielu przyszłym pokoleniom, zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju.

Samo wnętrze terminala to swoista sygnatura Zahy Hadid- sklepienia oparte na falistych łukach, obłe kształty ścian, przenikające się przestrzenie i subtelna gra światłem.

Już nie możemy doczekać się na realizację tego niesamowitego projektu i jego efekty! Zdjęcia innego dzieła Zaha Hadid Architects znajdziecie tutaj.

Co myślicie o tym projekcie? Czy robi na Was takie wrażenie, jak na nas?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu