Schludny dom i jak go utrzymać: 7 pomysłów | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Schludny dom i jak go utrzymać: 7 pomysłów

Aśka Warchał Aśka Warchał
Nowoczesny korytarz, przedpokój i schody od Gunneweg & Burg Nowoczesny
Loading admin actions …

Dom powinien być schludny i czysty. Może w okresie dziecięcym to stwierdzenie brzmiało jak przykra zapowiedź popołudnia pełnego sprzątania, teraz jest ono dla nas po prostu stwierdzeniem faktu. W uporządkowanej przestrzeni lepiej się żyje. Chociaż teoretycznie wszyscy o tym wiemy, wcale nie jest łatwo zabrać się do porządków po wyczerpujących dniach w pracy. Dlatego też już urządzając czy nawet projektując nasz dom powinniśmy pomyśleć, w jaki sposób zamierzamy panować nad tą przestrzenią. 

Czy utrzymanie schludnego domu to wysiłek ponad nasze siły? Nie, jeśli wprowadzimy w życie te kilka porad!

1. Ogranicz wystrój

Im mniej rzeczy, tym mniej śmieci. Jeden truizm, a tyle może zmienić! Ograniczenie elementów wystroju, to klucz do sukcesu w utrzymywaniu schludnego domu. Wcale nie chcemy sugerować, że jedynym wyjściem będzie wybór minimalistycznego stylu aranżacji! Chodzi po prostu o jej nieprzeładowywanie oraz o okresowe oczyszczanie przestrzeni z niepotrzebnych przedmiotów. Gazeta sprzed dwóch tygodni naprawdę może już opuścić nasz stolik kawowy… Wszystko powinno mieć swoje miejsce, wtedy sprzątanie okaże się o wiele łatwiejsze!

2. Zadbaj o rośliny

Lifestyle picture - Hands of Time Industrialny salon od Wisse Trooster - qoowl Industrialny
Wisse Trooster – qoowl

Lifestyle picture – Hands of Time

Wisse Trooster - qoowl

Wprowadzenie roślin do wnętrza wydawać się może zagwarantowaniem sobie kolejnego obowiązku związanego z utrzymaniem schludnego domu. To prawda! A jednak dbając o nie możemy nauczyć się systematyczności. Zieleń oraz biel są kolorami, na które patrzenie daje umysłowi największy odpoczynek. Rośliny w domu to dodatkowa porcja tlenu i budowanie poczucia harmonii z naturą.

3. Nie zapomnij o odpowiednim oświetleniu

Schludny dom, to funkcjonalny dom. Nie może być tu ani za ciemno, ani za jasno. Każda ze stref powinna otrzymać odpowiednie dla siebie oświetlenie. Kącik do lektury punktowe światło, jadalnia wiszącą nad stołem lampę bądź żyrandol… zaś naturalne światło będzie wszędzie mile widziane. Oczywiście nie możemy tutaj zapomnieć o tym, że jasne pomieszczenie łatwiej się sprząta. Zadbajmy o to, by nawet w klimatycznych pomieszczeniach była możliwość doświetlenia wszystkich kątów.

4. Pomyśl o miejscu do przechowywania

Miejscem, w którym w szczególny sposób powinno zależeć nam na schludności, jest kuchnia. Jak zapewnić sobie porządek w kuchni? Zawczasu zadbać o odpowiednio wiele miejsca do przechowywania. Wydaje się to być banałem, jednak kiedy urządzamy nowy dom często kusi nas pozostawienie jak najwięcej wolnej przestrzeni. A w kuchni nie może zabraknąć szafek, szuflad, półek… dodatkowym utrudnieniem jest to, że wszystko musi być pod ręką! Dlatego funkcjonalny projekt będzie tak ważny.

5. Wymyśl szybkie sposoby na sprzątanie

Skandynawskie inspiracje w pokoju dziecięcym Skandynawski pokój dziecięcy od JedyneTakieWnętrza Skandynawski
JedyneTakieWnętrza

Skandynawskie inspiracje w pokoju dziecięcym

JedyneTakieWnętrza

Jak utrzymać czystość? To wysiłek codzienny, robiąc wielkie, cotygodniowe sprzątanie nie zapewnimy sobie schludnego domu. Codziennie, drobnym wysiłkiem, powinniśmy dbać o porządek. Z resztą nie tylko my, ale wszyscy członkowie rodziny, nawet Ci najmłodsi. Niech też mają swoje obowiązki: wrzucanie rozrzuconych zabawek do skrzyni na kółkach samo w sobie może być atrakcją! Takie rozwiązania pomogą nam w szybkim, codziennym ogarnianiu domu.

Czy sprzątnie rzeczywiście może być zabawą? Jeśli jeszcze nie jesteście przekonani, to zachęcamy do lektury: Sposoby na przyjemne… sprzątanie.

6. Miej obuwie pod kontrolą

Full House Renovation with Crittall Extension, London Nowoczesna garderoba od HollandGreen Nowoczesny
HollandGreen

Full House Renovation with Crittall Extension, London

HollandGreen

Czas na bardziej konkretną radę: trzymajmy obuwie pod kontrolą. Nie będzie mogło być mowy o schludnym domu, jeśli naszych gości w przedpokoju witał będzie widok rozrzuconych wszędzie butów. Najgorzej jest podczas okresów przejściowej pogody, kiedy nadzwyczajnie wiele par musi być na wierzchu. Dobrze zaprojektowana półka na buty ułatwi sprawę. Możemy też sprawić sobie taką w garderobie.

7. Wykorzystaj dostępną przestrzeń

Na koniec niesamowite wnętrze stworzone przez architektów z Amsterdamu. W minimalistycznym, betonowym wnętrzu wprowadzili oni białe akcenty. Współczesne schody otwierają się w suficie niczym wyjście ze statku kosmicznego. Ląduje się tu na stopniach-półkach. Nawet w tak przestronnym pomieszczeniu w duchu minimalizmu wykorzystano dostępną przestrzeń do przechowywania. Może być nietypowo, ważne, żeby było funkcjonalnie!

Jakie są Wasze sposoby na utrzymanie schludności?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu