Najnowszy trend – minimalizm we wnętrzach!

Justyna Dziesińska Justyna Dziesińska
dom pełen betonu, Projekt Kolektyw Sp. z o.o. Projekt Kolektyw Sp. z o.o. Minimalistyczna łazienka
Loading admin actions …

Styl minimalistyczny wychodzi z założenia, że im mniej tym lepiej. Takie też jest główne założenie tego nurtu. Definicja słownika języka polskiego wyjaśnia, że minimalizm to ograniczenie do minimum wymagań, potrzeb, dążeń. Zatem styl minimalistyczny to całkowite ograniczenie wszelkiego rodzaju ozdób, elementów dekoracyjnych, które w nowoczesnych bądź skandynawskich wnętrzach są nieodzowną częścią danego stylu. 

W stylu minimalistycznym chodzi głównie o surowy, prosty wygląd i ascetyczne formy. Charakteryzują go trzy podstawowe cechy: prostota, perfekcja i wyciszenie. Posiadanie wszelkiego rodzaju dobra powinno być przede wszystkim praktyczne i nie może zagracać otoczenia. Każdy przedmiot powinien mieć swoje przeznaczenie i konkretną funkcję. Mieszkania urządzone zgodnie z założeniami tego stylu prezentują się wyjątkowo elegancko, przestronnie i wyrafinowanie. W zależności od wykorzystanych materiałów pomieszczenie może przypominać starą, pofabryczną, przestronną przestrzeń bądź proste w formach, ciepłe mieszkanie. Bardzo ważnym czynnikiem jest przestronność. Pamiętajmy, że prawdziwie minimalistyczne wnętrza to te otwarte, gdzie jedno pomieszczenie płynnie przechodzi w drugie, bez konieczności oddzielania ich drzwiami. 

Minimalistyczne wnętrza to również takie, w których panuje prostota dotycząca doboru kolorów. Myśląc minimalizm na myśli głównie przychodzi nam biel. Słusznie, jednak nie jest to jedyne wyjście. Minimalizm dopuszcza wiele tonacji kolorystycznych jednak muszą być one utrzymane w delikatnym, stonowanym odcieniu oraz łączone z umiarem. Minimalistyczne wnętrza są doskonałym tłem dla wyeksponowania np. dużego, oryginalnego obrazu czy interesującego mebla o prostym designie. Styl ten można śmiało przypisać osobom zdecydowanym, perfekcyjnym, doskonale zorganizowanym. 

Poniżej przedstawiamy Wam nasze propozycje minimalistycznych przestrzeni. Począwszy od pokoju dziennego skończywszy na pokoju dziecięcym. Chcemy Wam pokazać, że minimalizm nie wiążę się tylko i wyłącznie z nudnymi, surowymi przestrzeniami. To również ciepłe, przestronne wnętrza, które tętnią życiem i współczesnym wyglądem. 

Kuchnia

Jak już wcześniej wspomnieliśmy minimalizm w przestrzeni użytkowej odznacza się niezwykłą funkcjonalnością oraz dbałością o szczegóły. Dlatego każda szafka, każdy kąt w tej kuchni został tak rozplanowany, aby maksymalnie funkcjonalnie móc go wykorzystać. Kuchnia w stylu minimalistycznym widoczna na zdjęciu to projekt architekta Michała Głuszaka. Zabudowa kuchni została tak dobrana, aby stanowić jednolita całość ze ścianą obok. Lakierowane fronty szafek nie posiadają żadnych uchwytów, a mają zainstalowany specjalny mechanizm, który pozwala otwierać je za pomocą nacisku na nawierzchnię. Dzięki temu w pomieszczeniu został zachowany minimalistyczny klimat. Centralnym punktem tej kompozycji kuchennej jest oryginalna lampa, która znajduje się nad wyspą. Interesująca, niebanalna forma przyciąga oraz skupia na sobie wzrok. 

Pokój dzienny

Piękne, otwarte mieszkanie utrzymane w jasnej kolorystyce z dużymi oknami, z których rozpościera się widok na okolicę. Całość sprawia wrażenie niezwykle przestronnej, pokaźnych rozmiarów przestrzeni, a wszystko dzięki wykorzystaniu jasnych kolorów oraz delikatnych, zwiewnych tkanin. Ciekawym dodatkiem do przestrzeni okazał się kryształowy żyrandol, który dodaje szyku i elegancji do przestrzeni, a tym samym nadaje lekkiego, delikatnego wyglądu. Cała przestrzeń dziennego użytku została utrzymana w białej oraz błękitnej kolorystyce. W tym pokoju nie brakuje oryginalnych elementów jednak każdy z nich utrzymany jest w minimalistycznym, prostym stylu stanowiąc dopełnienie dla tej ascetycznej, aczkolwiek ciepłej i domowej przestrzeni.

Sypialnia

Apartamento São Caetano, VSS ARQ VSS ARQ Minimalistyczna sypialnia

Sypialnia to takie miejsce, w którym potrzebujemy się wyciszyć, ukoić skołatane nerwy, zrelaksować i zregenerować siły przed kolejnym dniem pełnym wyzwań. Kolorystyka sypialni powinna być stonowana, jednolita by swym wyglądem i barwą uspokajać, nie nerwowo nastrajać. Odcienie szarości, bieli i beży to idealne zestawienie kolorystyczne dla pomieszczenia jakim jest sypialnia. Styl minimalistyczny w pomieszczeniu sypialnianym to propozycja dla tych osób, które szukają wyciszenia i spokoju w swojej prywatnej strefie. W takiej przestrzeni nie ma zbędnych dekoracyjnych przedmiotów, które mogłyby rozproszyć naszą uwagę od tego co najważniejsze, czyli relaksu i snu. Mimo surowej aranżacji tego wnętrza prezentuje się ono wyjątkowo przytulnie, ciepło. Wszystko za sprawą poduszek oraz drewnianej podłogi. Drewno jest tworzywem, które potrafi odmienić wizerunek każdego wnętrza, nawet tego chłodnego, surowego. Ciekawą alternatywą dla białego sufitu są ozdobne sztukateria, które stanowią mocny akcent dekoracyjny, a zarazem nadają eleganckiego, luksusowego charakteru tej aranżacji sypialni. 

Łazienka

Łazienka w stylu minimalistycznym to pomieszczenie, w którym nie ujrzymy kolorowych paneli ściennych, wzorzystych tapet czy ozdobnych płytek ceramicznych. Założenie jest proste, ma być prosto i funkcjonalnie. Szare, betonowe płytki są świetnym rozwiązaniem dla łazienek w dowolnym stylu. Dzięki ciemnej barwie koloru szarego nie znać zanieczyszczeń na podłodze oraz kłębów włosów, które są zmorą każdej łazienki. W przestrzeni łazienki wyróżnić można cztery główne kolory, które przodują w tej aranżacji łazienki. Jest to kolor szary, biały, czarny oraz jasnobrązowy. Dla ocieplenia wizerunku surowego, chłodnego betonu zestawiono go z drewnianą szafką na umywalkę. Wnętrze dzięki temu zyskało bardziej przytulnego charakteru, który jest niezwykle ważny, ponieważ tu również codziennie staramy się zrelaksować i wyciszyć. Kameralna, intymna atmosfera w pomieszczeniu sprzyja długim, relaksującym kąpielom. Dlatego zdecydowano się zainstalować subtelne oświetlenie sufitowe w postaci halogenów. Ciepła barwa światła jest w stanie wiele zdziałać!

Pracownia

homify Minimalistyczne domowe biuro i gabinet Drewno O efekcie drewna

Stworzenie minimalistycznej, funkcjonalnej pracowni może nam się wydawać niewykonalne, bowiem w jaki sposób ukryć sterty papierów, książek, segregatorów, które są nam niezbędne do pracy? Rozwiązaniem jest zaprojektowanie oryginalnego regału, który będzie prosty i jednocześnie intrygujący w formie. Wydzielenie jednej ściany na regał z książkami stwarza nam poczucie ładu i porządku. Wszystkie najpotrzebniejsze papiery, dokumenty znajdują się w jednym miejscu, tym samym nie zagracając całej przestrzeni naszej pracowni. Do tego białe, jasne ściany, bez jakichkolwiek obrazów, napisów oraz drewniane panele podłogowe, które kolorem odbiegają nieco od drewna wykorzystanego do aranżacji regału oraz biurka. Dzięki temu podłoga stanowi odrębny element minimalistycznej aranżacji podkreślając tym samym prostą, drewnianą półkę z dokumentami, książkami. 

Pokój dziecięcy

Wbrew pozorom pokój dla dziecka wcale nie musi wyglądać jak nieskładna, pełna chaosu paleta barw, form i wzorów. Pokój dla dziecka powinien być przede wszystkim zaaranżowany w stylu, który odpowiada naszemu dziecku. Nie powinniśmy kierować się własnymi wymogami estetycznymi, ponieważ to prywatna przestrzeń naszej pociechy, w której powinno czuć się bezpiecznie i komfortowo. Przestrzeń dziecięca utrzymana w stylu minimalistycznym wcale nie jest nudna i zachowawcza. To poukładane, wesołe miejsce, w którym królują proste formy oraz stylowe dodatki. Styl minimalistyczny w aranżacji tego pokoju dziecięcego przejawia się głównie w prostocie i surowości kształtów wyposażenia. Proste biurko oraz łóżko, a także półka na ścianie są najlepszym przykładem na to jak przemycić trochę minimalizmu do przestrzeni dziennej naszej pociechy. 

Czy podobają Wam się wnętrza utrzymane w minimalistycznej stylistyce? 

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu