Nowoczesny ogród- pomysły i inspiracje | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Nowoczesny ogród- pomysły i inspiracje

Alicja Olko Alicja Olko
ogrody pełne magii od STYLOWE OGRODY
Loading admin actions …

Piękny ogród to niestety nie dzieło przypadku i efekt szczęśliwych zbiegów okoliczności, ale owoc ciężkiej pracy, która rozpoczyna się od odpowiedniego projektu. Koncepcja naszego przyszłego ogrodu musi opierać się na dobrze przemyślanym planie, który weźmie pod uwagę nie tylko stan teraźniejszy, ale zwłaszcza to, w jaki sposób rozwijać się będzie roślinność na przestrzeni lat.

Nowoczesny ogród to kombinacja kilka składników- po pierwsze, króluje to minimalizm i przekonanie, że „mniej to więcej”. Po drugie, ogród taki powinien być kompozycyjnie harmonijny i spójny z głównym budynkiem mieszkalnym- chodzi tu głównie o użyte materiały i kształty. Co więcej, duży nacisk kładzie się na funkcjonalność- nowoczesny ogród powinien być nie tylko piękny, ale także spełniać wszystkie wymagania w odniesieniu do wygody i komfortu.

W tym Katalogu Inspiracji przedstawimy Wam kilka pomysłów na nowocześnie zaprojektowany ogród od naszych polskich architektów krajobrazu. Mamy nadzieję, że zainspirują Was w sam raz na czas wiosennych porządków.

Ogród a pierwsze wrażenie

Reprezentacyjne wejście na posesję. od STYLOWE OGRODY
STYLOWE OGRODY

Reprezentacyjne wejście na posesję.

STYLOWE OGRODY

Czasy, kiedy ogród był po prostu obszerną połacią trawy, obsadzonej z różnych stron drzewami, krzewami i kwiatami, odeszły już do lamusa. Teraz ogród jest wizytówką każdego domu, pierwszym elementem, który zwraca uwagę na naszej posesji, dając przedsmak tego, co znajdzie się dalej. Nowoczesne projekty ogrodów biorą pod uwagę współczesne aspekty życia w domach jednorodzinnych- głównie fakt, iż dojeżdża się do nich samochodami, co oznacza, iż wymagany jest szeroki podjazd oraz odpowiednie oświetlenie. Podjazd staje się spójnym elementem nowoczesnych ogrodów, spełniając nie tylko praktyczną funkcję, ale stanowiąc także jego dekorację.

Proste, geometryczne kształty

Ogród pełen prostych kształtów. od STYLOWE OGRODY
STYLOWE OGRODY

Ogród pełen prostych kształtów.

STYLOWE OGRODY

Jedną z cech nowoczesnych ogrodów jest wykorzystanie w nich prostych form i kształtów. Dominują te geometryczne, wprowadzające do ogrodów harmonię, ład i porządek. Widoczne jest to zwłaszcza w układzie ścieżek, które przecinają się pod kątami prostymi, a prowadzą zazwyczaj do elementów malej architektury- altany, huśtawki, miejsca na grill. Także jeżeli chodzi o obsadzanie ogrodu roślinami, to ma to miejsce w sposób logiczny i zorganizowany- roślinność posadzona jest wzdłuż prostych linii, obramowując trawnik. Tym sposobem nowoczesny ogród staje się spójną całością, zachwycając idealnością rozplanowania.

Materiały

Ciekawa aranżacja ściany- z nutą nowoczesności od STYLOWE OGRODY
STYLOWE OGRODY

Ciekawa aranżacja ściany- z nutą nowoczesności

STYLOWE OGRODY

Nowoczesne ogrody charakteryzują się spójnością i harmonią pomiędzy materiałami w nich użytymi, a tymi wykorzystanymi do wzniesienia głównego budynku mieszkalnego. Pozwala to stworzyć z posesji logiczną i przemyślaną całość. Modne jest używanie prostych, zazwyczaj kwadratowych płyt z naturalnego kamienia, które wyglądają bardzo modnie i stylowo, a także elegancko. Zawsze popularne i niezmiennie klasyczne jest drewno, które pięknie połączyć można z tarasem. Inne innowacyjne materiały to płyty z surowego betonu architektonicznego lub metalowe kraty wypełnione żwirem, czyli tak zwane gabiony.

Także ogrodzenie pełni ważną rolę w ogrodzie, nie tylko ze względu na swoją praktyczną funkcję, ale także jako element dekoracyjny. Geometryczny kształt, a także naturalny materiał czynią z niego idealny przykład elementu nowoczesnego ogrodu.

Rozmieszczenie roślinności

Zgodnie z zasadą „im mniej, tym więcej”, nowoczesne ogrody nie powinny być zanadto przepełnione bujną roślinnością. Ważne jest jej rozmieszczenie, zwłaszcza w perspektywie pierwszych pięciu lat. Wtedy to zasadzone przez nas drzewa i krzewy są małych rozmiarów i nie zajmują dużo miejsca, jednak wraz z upływem lat rozrastają się i ich zbyt gęste posadzenie może spowodować przepełnienie, a w przyszłości wywołać konieczność ich przesadzenia. Rośliny zatem należy sadzić w odpowiedniej odległości od siebie, tak, aby swobodnie pozwolić im rosnąć.

Współczesnym trendem jest także wydzielanie osobnych obszarów o geometrycznych kształtach, gdzie sadzi się konkretne drzewa i krzewy. Stają się one wtedy centralnym elementem ogrodu, przyciągają wzrok, a rozmieszczone gdzieniegdzie pięknie go ozdabiają, ale nie przepełniają.

Kolory

Projektując ogród o nowoczesnym charakterze, stawia się częściej na roślinność o monochromatycznych charakterze, jednolitej i stonowanej kolorystyce. Kolory stosuje się do stworzenia akcentów pośród zieleni, kolorystycznych plam utrzymanych w tej samej palecie barw. Zazwyczaj rośliny o kolorowych kwiatach grupuje się w jednym miejscu, tworząc z nich konkretne formy i kształty. Sadzenie zielonych drzewek i krzewów wynika także z aspektów praktycznych- nie wymagają one tak intensywnej pielęgnacji, jak rośliny kwitnące, a ozdobę ogrodu stanowić mogą przez cały rok.

Aspekt ekologiczny

Zwiewna rabata z delikatnych miskantów chińskich "Morning Light" od Garden Idea - Projektowanie Ogrodów Nowoczesny
Garden Idea – Projektowanie Ogrodów

Zwiewna rabata z delikatnych miskantów chińskich Morning Light

Garden Idea - Projektowanie Ogrodów

Coraz częściej nowoczesne ogrody to oaza roślinności samowystarczalnej, czyli takiej, które nie wymaga ciągłego podlewania i nawożenia. Ma to związek z rosnącą popularnością trendu ekologicznego we wszystkich aspektach naszego życia- oszczędności zasobów i egzystowaniu w zgodzie z rytmem natury. Rośliny trwałe i odporne stanowią bazę nowoczesnego ogrodu. Jedną z takich właśnie jest trawa ozdobna, wcześniej postrzegana jako element drugoplanowy w projektowaniu ogrodu, a dziś używana jako jeden z jego najistotniejszych dekoracyjnych elementów. Jest ona niewymagająca, dobrze znosi suszę, przez co nie wymaga częstego podlewania, przyczyniając się do oszczędzania wody. Jest to także roślina rzadko atakowana przez choroby i szkodniki, co sprawia, że nie trzeba jej często sztucznie nawozić.

Mały ogród, wielkie plany? To nie problem! Zapoznajcie się z Katalogiem Inspiracji Jak urządzić mały ogród?

Podobają Wam się nowoczesne ogrody o minimalistycznym charakterze czy wolicie raczej kolorowe i bujne?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu