Przed i po: portugalska casa | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Przed i po: portugalska casa

Alicja Olko Alicja Olko
od Nuno Ladeiro, Arquitetura e Design
Loading admin actions …

Dzisiejszy projekt niesamowitej renowacji, który chcemy Wam zaprezentować, został wykonany przez portugalskiego architekta Nuno Ladeiro. Jego firma specjalizuje się właśnie w przebudowach, ale także projektach użyteczności prywatnej i publicznej, zarówno w Portugalii, jak i w innych krajach Europy. Dużą wagę przykłada się w jjego projektach do kreatywnego wykonania, przy jednoczesnym zachowaniu kulturowego dziedzictwa budynku. Widoczne to będzie bardzo dobitnie w tym projekcie renowacyjnym, którego obiektem stała się Casa do Chapéu Virado.

Budynek przed renowacją

Casa do Chapéu Virado znajduje się w Cascais, miejscowości w okolicy Lizbony. Budynek ten przynależy do bogatego okresu rozwoju portugalskiej architektury- właśnie z powodu jego walorów historycznych zdecydowano się na jego renowację, a nie rozbiórkę. Wyraża sobą balans pomiędzy tradycją a nowoczesnością i co za tym idzie- architektoniczną ponadczasowość.

Dom ten popadł w ruinę i został wystawiony na sprzedaż. Na szczęście nowy właściciel dostrzegł jego wartość i postanowił przeprowadzić jego renowację, przy zachowaniu fasady i bazowej konstrukcji budynku. Rozpoczęto zatem proces dostosowywania go do współczesnych wymagań mieszkaniowych.

Zaniedbany ogród

Także ogród wymagał gruntownej renowacji, gdyż wraz z popadającym w ruinę budynkiem także i on stał się przestrzenią zaniedbaną, zarośniętą chwastami i krzakami. Jednakże, projektanci dostrzegli jego ogromny potencjał i postanowili nadać mu kompletnie nowy i przyjemny wygląd.

Budynek po renowacji

Fasada tego domu jaśnieje teraz w promieniach portugalskiego słońca, przyciągając wzrok i wzbudzając uczucie zazdrości. Choć jawi się w kompletnie nowym świetle, to jednak zachowano jej główne linie i elementy, takie jak duże okiennice czy ozdobna balustrada. Pięknie odmalowany na biało, dom ten przyciąga promienie słoneczne, wprawiając nas w wakacyjny nastój.

Ogród

Odnowiony ogród otacza piękny budynek intensywną zielenią oraz kwitnącą roślinnością. Ciekawym jego elementem, płynnie łączącym go z fasadą, jest kamienny mur, znoszący się od trawnika aż do balkonu pierwszego piętra. Umożliwia on obsadzenie go pnącymi kwiatami, wprowadzając prawdziwie południowy klimat.

Rustykalny czar

Chcąc utrzymać wyjątkowy czar unoszący się wokół tego budynku, zdecydowano się zachować jego tradycyjne elementy, które nadają mu współcześnie rustykalny charakter. Ta ściana z naturalnego kamienia jest tego najlepszym przykładem. Co więcej, uwidacznia ona kontrast pomiędzy tym, co tradycyjne, a aspektami nowoczesnymi.

Wnętrze

Przed renowacją wnętrze domu było podzielone na dwa pomieszczenia. Po remoncie połączono jest w jedną jasną i przestronną otwartą przestrzeń. Jadalnia połączona jest z kuchnią, a oba obszary utrzymane są w bieli. Tę stonowaną paletę kolorów dopełniono czarnymi i czerwonymi elementami. Ciepła i przytulności dodaje temu wnętrzu drewniana podłoga w kolorze miodu.

Na piętrze

Pierwsze piętro to przestrzeń prywatna domu, z pomieszczeniami takimi jak sypialnia czy łazienka. Dostać się można do nich z korytarza, który pełni także rolę przytulnego kącika do czytania, Wyposażony w wygodny fotel oraz lampę podłogową, ustawione tuz pod oknem, gwarantuje doskonałe miejsce do relaksu.

Schody prowadzące na piętro zostały niejako odbite w designie sufitu, który tuż nad nimi jest nieco wyższy, niż jego pozostała część. Jest to przestrzeń wypełniona naturalnym światłem, potęgowanym bielą ścian i połyskliwym, drewnianym parkietem.

Łazienka

Pomieszczenie to, dzięki użytej do jego aranżacji palecie kolorów, jawi się jako ciepłe i przytulne. Piękne płytki w kolorze czekolady doskonale komponują się z głębokim brązem drewnianych mebli łazienkowych. Lampa umieszczona w rogu lustra koncentruje światło w konkretnym miejscu, nadając przestrzeni dodatkowej głębi.

Podobała Wam się ta renowacją? Zobaczcie inne wyjątkowe przykłady w naszym magazynie!

Co myślicie o efekcie po? Bardziej podoba się Wam z zewnątrz czy wewnątrz?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu