6 prostych sposobów na pozbycie się plam z mebli! | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

6 prostych sposobów na pozbycie się plam z mebli!

Anna Stachurka Anna Stachurka
od Givensa Nowoczesny
Loading admin actions …

Plamy w domu to klasyczny przykład sytuacji awaryjnej wymagającej natychmiastowej interwencji. Próba ratowania ulubionego obrusu, sukienki czy obicia najważniejszego w domu fotela to zadanie, które wymaga sprytnych rozwiązań i pomysłów. W artykule postaramy się podpowiedzieć jak domowymi sposobami możemy szybko zareagować i wyeliminować plamy w domu. Wszystko, bowiem będzie zależało od szybkości reakcji – im wcześniej, tym lepiej – tym większe szanse powodzenia i przywrócenia stanu sprzed chwili nieuwagi. 

Plamy w domu z kawy

od Givensa Nowoczesny

Plamy w domu możemy usuwać domowymi sposobami, które oszczędzą nam korzystania z środków chemicznych. Ponieważ te ostatnie są nie tylko niezdrowe, ale także często mniej skuteczne niż sprytne rozwiązania znane naszym mamom i babciom. 

Runda pierwsza. Plamy w domu z kawy. 

Przede wszystkim reagujemy najszybciej jak to możliwe. Nie dopuśćmy do wchłonięcia kawy w tkaninę. Możemy użyć białych chusteczek lub białego ręcznika papierowego do osuszania powierzchni – ważne jest to, aby faktycznie były białe, w szczególności, gdy walczymy o przetrwanie jasnej lub białej tkaniny, w przeciwnym razie – wzory lub kolorowe elementy mogą pozostawić ślad. Gdy walczymy z kawą najlepiej zastosować produkty, które często znajdujemy w domu. Po naszej stronie staną dzielnie: ocet oraz soda oczyszczona. 

Ocet – jedną łyżkę octu należy wymieszać z jednym litrem wody. Taki roztwór najlepiej jest zastosować bezpośrednio na szalejące plamy w domu – delikatnie wetrzeć go w materiał. Następnie papierowymi ręcznikami należy delikatnie osuszyć materiał. Ocet spożywczy w połączeniu ze spirytusem denaturowanym oraz białym, wytrawnym winem doskonale sprawdzi się także w przypadku usuwania plam kawy z dywanu z naturalnej wełny. 

Soda oczyszczona – z dywanu wykonanego z innych tworzyw, kawę można usunąć przy pomocy sody oczyszczonej. Sposób ten sprawdzi się także w przypadku innych tkanin wrażliwych na kawowe plamy w domu. W jaki sposób? Należy stworzyć pastę o gęstej konsystencji z sody oczyszczonej i kilkoma łyżkami wody. Taki roztwór możemy zastosować bezpośrednio na plamę, pozostawiając go na niej przez kilka minut. Po tym czasie należy usunąć sodę i osuszyć miejsce ręcznikami papierowymi. 

Każda z tych domowych metod jest warta przetestowania na jakimś niewidocznym fragmencie tkaniny, tak, aby mieć pewność, że faktycznie ją ratujemy. 

Plamy w domu z gumy balonowej

Runda druga. Plamy w domu z gumy balonowej. 

Wyzwanie – nie runda. Plamy w domu z gumy balonowej to wyzwanie, które ma szansę powodzenia dopiero wtedy, gdy uzbroimy się w cierpliwość. Przede wszystkim gumę do żucia należy usunąć w jak największej ilości z powierzchni mechanicznie – zdrapując. Następnym krokiem jest zamrażanie. Dokładnie. Najlepszym sposobem na usunięcie plamy w domu opanowanym przez gumę balonową jest zamrożenie tkaniny. Łatwe, ale nie wrzucimy do zamrażalnika wszystkiego. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest, nie zakup nowej zamrażarki, lecz obłożenie lodem miejsca obarczonego dodatkową plamą. Dla przykładu – dywan możemy wyłożyć, lodem włożonym do woreczka. Po krótkim czasie zamrażania, guma będzie gotowa do usunięcia. Guma tak, plama – nie. Kolejnym, więc krokiem jest zastosowanie acetonu, benzyny ekstrakcyjnej lub perfum. Brzmi dziwnie, ale jest całkiem skuteczne. Warunkiem jest oczywiście wcześniejsze przetestowanie tkaniny pod względem odporności na takie substancje. Cały proces należy przeprowadzać delikatnie i nie wcierać na siłę zmywacza, który może odbarwić tkaninę. Cierpliwość i wyczucie gwarantują sukces. Plamy w domu są zdecydowanie do pokonania. 

Trawa i zieleń

Runda trzecia. Plamy w domu i koło domu na skutek bliskości trawnika i roślinności. 

Jak walczyć? Z całym szeregiem sprzymierzeńców.

Sprzymierzeniec numer jeden – alkohol, co najmniej 70% lub rozcieńczony amoniak. W pierwszym kroku nanosimy płyn na plamy, pozostawiamy na kilka chwil na tkaninie, a następnie spłukujemy zimną wodą. 

Sprzymierzeniec numer dwa – woda utleniona, która świetnie sprawdzi się w przypadku ubrań i materiałów bawełnianych. Należy namoczoną w wodzie utlenionej szmatką przetrzeć dokładnie ubrudzoną powierzchnię. 

Sprzymierzeniec numer trzy – kwasek cytrynowy, którym pocieramy plamy, aż do ostatecznego jej usunięcia. Alternatywą dla kwasku cytrynowego jest zwykły sok z cytryny, z którym postępujemy dokładnie tak samo.

Oraz ostatni nasz sprzymierzeniec w postaci roztworu – połączenia alkoholu, wody oraz soli. 

Należy, tak jak w przypadku każdej innej plamy w domu, przetestować wcześniej a niewidocznym miejscu fragment tkaniny. Plamy z trawy dodatkowo pod żadnym pozorem nie wolno traktować gorącą wodą, w przeciwnym razie plama zostanie dodatkowo utrwalona i o wiele trudniej będzie ją usunąć. 

Plamy w domu z tłuszczu

Wspaniały wieczór przy grillu to także niebezpieczeństwo plam. Tłuste plamy w domu to jeden z najtrudniejszych przeciwników. Lekko przeraża, ale zaraz udowodnimy, że nie powinien. Istnieje kilka sprawdzonych metod na usuwanie tłustej plamy w domu – metodą podręcznych środków. 

Pierwszy sposób wykorzystuje popularną w naszej kuchni mąkę ziemniaczaną. Należy ją posypać na powierzchni plamy oraz pozostawić w takiej formie na kilka minut. W następnym kroku, najlepiej szczoteczką, wykruszyć pozostałości z tkaniny i wypłukać ciepłą wodą. Mniej popularnymi alternatywami dla mąki ziemniaczanej są talk i sproszkowana kreda. Rozwiązanie to z powodzeniem usunie plamy z każdego rodzaju tkanin – od tych najdelikatniejszych po te bardziej wytrzymałe, a więc bawełniane oraz sztuczne. Jednak zarówno jedwab jak i wełna, na pewno szczególnie docenią spryt tego delikatnego rozwiązania. 

Niemniej skutecznym sposobem numer dwa na tłuste plamy w domu jest zastosowanie benzyny. Rozwiązanie to jest wyjątkowo efektywne w przypadku wełniany tkanin. Pod fragment tkaniny należy podłożyć kawałek innej, starej, niepotrzebnej tkaniny i delikatnie ściereczką namoczoną w benzynie usuwać tłuste plamy. Na koniec – ciepła woda. 

Oprócz tych metod, z pomocą nadciąga rozpuszczalnik (należy uważać przy stosowaniu na kolorowych tkaninach), alkohol, a także roztwór spirytusu z paroma kroplami octu – nadają się do tych najbardziej znienawidzonych, starych, zaschniętych plam. Tłuste plamy w domu wydają się znacznie mniej okrutne.

Plamy w domu z wina czerwonego

Królowe wśród plam – plamy w domu z wina czerwonego. 

Runda piąta. Najgorsze z możliwych o najsroższej sławie, czyniącej z nich plamy nieusuwalne. Do momentu, gdy nie otworzymy drzwi swojej… kuchni. Mamy do czynienia z dwoma, podstawowymi rodzajami plam z czerwonego wina – plamy świeże i plamy nieświeże – stare. Im wcześniej zaczniemy swoje działania, tym dla nas lepiej. W pierwszych sekundach najlepiej łap za sól i syp tak grubo i tak długo, aby ciecz wchłonęła w jej strukturę. Gdy na sól będzie lekko za późno, to warto złapać za białe wino lub szampana. Przy czym należy uważać, aby zmywając jedną plamę nie zrobić zrobić drugiej – białe wino niezwykle precyzyjnie rozlać na czerwonym.  Następnie uprać w chłodnej wodzie. Alternatywa – woda utleniona 2% lub, w przypadku delikatnych tkanin, jej wodny roztwór. 

Plamy w domu z wina czerwonego z dobrym rocznikiem. Oczywiście chodzi o dobry rocznik plam, których już zdecydowanie ciężej się pozbyć. Stare plamy najlepiej namoczyć w roztworze spirytusu lub wody utlenionej 10%. Kolorową odzież  warto potraktować w tym przypadku wodą z odrobiną amoniaku lub plamę polać kroplami soku z cytryny. Kolorowa bawełna natomiast przeżyje i doceni przelanie wrzątkiem lub gorącym mlekiem, zakończoną kąpielą w pralce. 

Lodowe plamy w domu

Runda szósta i ostatnia – plamy w domu z lodów. Zadanie najłatwiejsze ze wszystkich dotychczasowych. Choć zasada jest wciąż jedna, podstawowa – wspólna dla wszystkim. Im szybciej działamy tym krócej sprzątamy. Z tkanin lody najlepiej usunąć korzystając z wody mydlanej – wody z odrobiną rozpuszczonego mydła. Gdy natomiast mamy do czynienia z tkaninami niesyntetycznymi, lody warto oczyścić delikatnie benzyną ekstrakcyjną, którą następnie posypujemy talkiem. 

Mamy nadzieję, że wszystkie rundy plamy w domu przegrały. A jeżeli poszukujecie porad dotyczących urządzania, to część takich znajdziecie w artykule ’Jak dobrać idealne płytki do kuchni? 8 prostych kroków’.

A jakie są Wasze porady na domowe plamy?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu