Innowacyjna architektura: dom autorodzinny | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Innowacyjna architektura: dom autorodzinny

Alicja Olko Alicja Olko
Domy od KWK Promes
Loading admin actions …

Polscy architekci coraz częściej zdobywają sobie posłuch międzynarodowej społeczności architektonicznej. Innowacyjne projekty pochodzące z naszego kraju przebijają się na arenę międzynarodową i nierzadko zyskują sobie uznanie i sławę. Jednym z najbardziej prominentnych polskich architektów, którego prace wielokrotnie doceniane były w skali globalnej, jest Robert Konieczny z biura architektonicznego KWK Promes. Jako jeden z pionierów polskiej architektury na arenie międzynarodowej, zdobył on rozgłos projektami, które przenoszą myśl architektoniczną na nowy poziom, wprowadzając do niej nowatorskie i innowacyjne elementy.

Dziś zaprezentujemy Wam jeden z takich właśnie budynków- dom autorodzinny. Już sama nazwa pobrzmiewa oryginalnością i niekonwencjonalnością, niełatwo jest znaleźć ją w standardowym języku polskim. Jak i ona, tak i sam projekt charakteryzuje się innowacyjnym podejściem- do koncepcji domu jednorodzinnego, inkorporacji garażu w projekt, jak i wyznaczenia obszaru ogrodu.

Przyjrzyjcie się z nami z bliska temu intrygującemu budynkowi!

Koncepcja

Dom autorodzinny powstał w oparciu o innowacyjne podejście do kwestii tworzenia budynków mieszkalnych na przedmieściach. Tym, co w znacznej mierze różni je od domów zlokalizowanych w mieście, to sposób docierania do nich. Zazwyczaj podjeżdża się pod nie autem, wprowadzając je do garażu i parkując je tam. Następnie wchodzi się do właściwego wnętrza. Właśnie ten wymiar życia na przedmieściach poddano rozważeniu i przeniesiono go na projekt architektoniczny. Powstał pomysł włączenia wjazdu do garażu i jego samego w przestrzeń dzienną, mieszkalną, zacierając granicę między tym, co brudne i zagracone (garaż), a czyste i porządne (część mieszkalna).

Wejście = wjazd

Do tego domu dostać się można tylko przez jedno wejście, które jest jednocześnie wjazdem dla samochodu. Podwójna funkcja wejścia sprawia, że budynek ten przeistacza się w nowy typ domu jednorodzinnego, o zatartych granicach i wielowymiarowości. Wielkopowierzchniowe, przeszklone drzwi, które otwierają się poprzez rozsunięcie, stanowią niemal transparentną granicę między ogrodem w wnętrzem domu. To fascynujące przeplatanie się przestrzeni ogrodu z powierzchnią budynku będzie widoczne w całym projekcie.

Rekonstrukcja terenu

Działka, na której planowano wznieść ten dom, charakteryzowała się znacznym pochyleniem w stronę drogi, znajdującej się od strony południowej. To właśnie tylko z tego kierunku możliwy był wjazd. Stało to w wyraźnym konflikcie z planami zagospodarowania działki na ogród, który planowano umieścić właśnie od strony południowej. Rozwiązaniem stała się innowacyjna rekonstrukcja terenu.

Został on rozcięty nie klasycznie, na poziomie zerowym wzdłuż swej długości, ale w pionie, poprzez wyniesienie działki do góry. Chciano zachować ciągłość ogrodu, dlatego wyniesiono go na dachu prostokątnego tunelu, wyłaniającego się z ziemi, który następnie zawija się, kończąc się na poziomie trzy metry nad ziemią. Dzięki temu wykreowano wrażenie płynnego przejścia ogrodu w budynek mieszkalny.

Taras

Na końcu tunelu znajduje się przestronny taras, strefa ciszy i relaksu, ucieczki od szarości i bolączek dnia codziennego. Nie jest on ogrodzony barierkami, podtrzymując motyw płynnego przenikania się przestrzeni i zacierania granic. Roztacza się z niego idylliczny widok na okolicę i rozciągający się wokół domu ogród.

Wjazd do tunelu

Wracając na poziom wejścia/wjazdu do domu, przyjrzyjmy się dokładnie temu innowacyjnemu rozwiązaniu architektonicznemu. Wyłożony grafitową kostką podjazd płynnie, niemal niezauważenie przenika przez przeźroczyste, rozsuwane drzwi, przeistaczając się w tunel, będący jednocześnie garażem, a także… galerią sztuki. Właścicielem tego wyjątkowego domu jest zapalony kolekcjoner sztuki, którego pomysłem było wyeksponowanie zgromadzonych dzieł już od wejścia do domu. Dzięki temu uzyskujemy efekt niesamowitej transformacji garażu w galerię sztuki.

Z perspektywy

Od strony strefy dziennej, przestrzeni mieszkalnej, dostrzegamy dokładnie pochyłość tunelu wjazdowego. Uwagę zwraca niezwykła czystość i przejrzystość doboru materiałów wykorzystanych w tym tunelu. Ciekawy sposób rozmieszczenia obrazów podąża za logiką wnoszącego się podłoża. Ma to jednak związek z jeszcze jednym wyjątkowym zabiegiem architektonicznym, o którym mowa poniżej.

Ściana boczna

Warto zwrócić uwagę na układ okien- one także wznoszą się wraz z elewacją fasady, a ich rozmieszczenie odpowiada temu, jak rozwieszone są obrazy w środku. Z zewnątrz otwory okienne jawią się jako obrazy same w sobie, dając nam możliwość spojrzenia na wnętrze niczym na obramowany obraz. Jak widać, każdy detal tego projektu został dokładnie przemyślany i dopasowany do życzeń i charakteru klienta.

Widok z zewnątrz

Projekt ten zupełnie zmienia nasze myślenie o domu jednorodzinnym na przedmieściach, wprowadzając nie tylko innowacyjne elementy architektoniczne, ale także niekonwencjonalne podejście do transformacji przestrzeni. Płynność, z jaką ogród przenika się z budynkiem, zachwyca z każdej perspektywy, a tunel prowadzący do wnętrza domu zupełnie zmienia koncepcję garażu i parkowania auta.

W tym projekcie nastąpiło harmonijne, spójne i oryginalne połączenie codziennej funkcjonalności z niecodzienną wygodą. Budynek ten uzyskał zasłużony międzynarodowy rozgłos, przyczyniając się do popularyzacji polskiej myśli architektonicznej.

Przeczytajcie o innym wyjątkowym projekcie Roberta Koniecznego z KWK Promes w Katalogu Inspiracji homify 360°: bezpieczny dom.

Co myślicie o tym domu? Czy połączenie garażu z wnętrzem podoba Wam się?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu