Co zrobić z liśćmi w ogrodzie? | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3648:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Co zrobić z liśćmi w ogrodzie?

Wirginia Nieckarz Wirginia Nieckarz
Canna Skandynawski ogród od Grupa Bio3 Skandynawski
Loading admin actions …

Jesienią opadające złoto-czerwone liście drzew i krzewów pokrywają podłoże dywanem, który choć w parku lub lesie tworzy malowniczy widok i umila chłodne, jesienne spacery, to jednak w przypadku właścicieli ogrodów wiąże się z dość intensywną pracą. Zalegające na trawnikach i roślinach liście to coroczny problem wielu osób. Trawniki, ścieżki, oczka wodne, stawy i niektóre rośliny powinny być regularnie i bezwzględnie oczyszczane z liści. W niektórych przypadkach opadłe liście niekoniecznie są problemem, a wręcz bogactwem ogrodu. Co więcej, zebrane liście można wykorzystać na wiele różnych sposobów. W poniższym artykule podpowiemy kiedy należy liście grabić, co najlepiej z nimi zrobić i jak uzyskać maksimum korzyści z ich obecności.

Dlaczego zalegające jesienią liście są niekorzystne dla ogrodu?

Jeśli jesteśmy mieszkańcami domu jednorodzinnego, którego ogrodzenie sąsiaduje z chodnikiem, wówczas mamy obowiązek sprzątania chodnika także z opadających liści. Należy to robić nie tylko ze względu na estetyczny wygląd, ale głównie na bezpieczeństwo przechodniów, którzy mogą z łatwością się poślizgnąć na mokrych liściach. Podobna sytuacja jest w przypadku ścieżek w ogrodzie. Co więcej, jesienią należy także czyścić rynny, które niejednokrotnie zapychają się liśćmi i nie przepuszczają wody, co w rezultacie zimą może doprowadzić do zamarznięcia wody i rozsadzenia rynny.

Jeśli mowa o trawniku, to liście należy regularnie i dokładnie grabić oraz oczyszczać z nich trawę. Jeśli je zostawimy, to może nas spotkać wiosną przykra niespodzianka – pleśń śniegowa. Zalegające na trawniku liście pod wpływem wilgoci zlepiają się i tworzą nieprzepuszczalną warstwę powietrza, która przyczynia się do powstawania nieprzyjemnej choroby, gnicia i żółknięcia trawy. Ponadto, nie możemy dopuścić by liście dostawały się do oczek wodnych, dlatego przed okresem ich masowego spadania najlepiej jest rozłożyć nad taflą wody specjalną siatkę, która będzie zbierała liście. Jeśli zdarzy się, że liście wpadną do wody, wtedy należy je wyłowić siatką na kiju lub wysięgniku.

Opadłe liście trzeba także zebrać z delikatnych pędów i roślin wiecznie zielonych, bowiem rośliny te pomimo zbliżającej się zimy, dla prawidłowego rozwoju będą nadal potrzebowały światła słonecznego, a my przecież nie chcemy aby zaczęły żółknąć i chorować.

Grabić liście czy nie?

Canna Skandynawski ogród od Grupa Bio3 Skandynawski

Jak wspomnieliśmy wcześniej, w przypadku chodników, ścieżek i trawnika należy regularnie i dokładnie grabić liście, bowiem wilgotne liście stwarzają ryzyko poślizgnięcia się oraz tworzą nieprzepuszczalną warstwę powietrza, co może doprowadzić do gnicia i żółknięcia trawy oraz roślin. Ponadto, starannie zgrabiony trawnik wygląda schludniej i estetyczniej, a wiatr nie nawiewa liści do wnętrza domu.

Grabienie liści nie jest jednak jedynym rozwiązaniem, dlatego nie wszyscy decydują się grabić liście. W przypadku działek leśnych lub ogrodów naturalnych pozostawienia liści jest korzystne dla przyrody. Zalegające liście tworzą próchnicę i użyźniają glebę, stają się siedliskiem m.in. pajęczaków, owadów, mięczaków, pierścienic itp., które choć z jednej strony mogą być postrzegane jako zagrożenie dla znajdujących się tam roślin, to z drugiej strony przyciąga ptaki, które odżywiają się ściółką, a tym samym dbają o naturalną równowagę ogrodu. Co więcej, w liściach lęgną się również owady będące naturalnymi sprzymierzeńcami ogrodu np., w walce w mszycami. Niektórzy budują z liści i gałązek kopczyki przyciągające jeże, które także są niezwykle pożytecznymi bywalcami ogrodu. Jeśli tylko posiadamy niezagospodarowaną działkę, wówczas można przekopać ziemię wraz z liśćmi, dzięki czemu rozluźnimy glebę i wzbogacimy ją w próchnicę. 

Autorem powyższego zdjęcia jest Grupa Bio3.

Do czego można wykorzystać liście?

Zgrabione suche i zdrowe liście mogą być wykorzystane jako osłona roślin przez mrozem. Okrywa się nimi wrażliwe na niskie temperatury byliny, oraz te, które zostały zasadzone tej jesieni. Taki zabieg przeprowadza się około tygodnia po pierwszych przymrozkach. W przypadku wrażliwych na mróz roślin cebulowych, okrywanie rozpoczyna się w momencie, gdy ziemia jest już trochę zmrożona, wówczas przykrywamy miejsca sadzenia cebul warstwą liści liczącą około 2-3 cm. Zbyt wczesne okrycie stworzy dobrą kryjówkę dla gryzoni, które lubią zjadać cebule roślin ozdobnych. Suche liście będą przydatne także do ściółkowania obszaru wokół pni zimozielonych krzewów liściastych oraz iglastych. Warstwa ściółki powinna wynosić 5 cm. Jeśli rozsypane liście nie zdążą się całkowicie rozłożyć to wiosną należy je usunąć, dzięki czemu nie będą one hamowały wegetacji roślin.

Jednym z najlepszych i najbardziej ekonomicznych sposobów na zagospodarowanie zebranych liści jest przeznaczenie ich na kompost. Wraz z innymi resztkami organicznymi, np. skoszoną trawą, liście wraz z czasem zamienią się w rewelacyjny nawóz organiczny, który będzie doskonałym źródłem próchnicy. Jako kompostownik może posłużyć nam pojemnik wykonany z tworzywa sztucznego, siatki lub drewna. Spód pojemnika należy wyłożyć gałęziami, dzięki czemu zapewnimy prawidłowy przepływ powietrza, a same liście przysypać ziemią. Taki kompost najlepiej postawić w miejscu nienarażonym na bezpośrednie działanie słońca i wiatru, ponieważ to wilgoć przyśpiesza jego rozkład. Podczas wrzucania liści do kompostownika należy zwrócić uwagę by nie były one porażone przez choroby lub zaatakowane przez szkodniki. Nie zaleca się również dodawanie liści orzecha włoskiego.

Zgrabione z trawnika liście mogą także posłużyć do kształtowania na działce lub ogrodzie niewielkich wzniesień. Liście się idealnie do tego nadają, ponieważ wraz z czasem zmieniają się one w podłoże dogodne do sadzenia roślin. W miejscu, w którym chcielibyśmy uzyskać pagórek należy zebrać górną warstwę ziemi i odłożyć ją na bok, po czym usypuje się z liści pagórek i przykrywa go wcześniej odłożoną glebą. Jeśli wykopiemy większy dół i liście przykryjemy grubszą warstwą ziemi, wówczas szybciej one osiądą. Na tak powstałej powierzchni pagórka najlepiej od razy rozsiać trawę, która sprawi, że stanie się on dekoracyjnym elementem ogrodu, jednak aby posadzić krzew lub drzewo będzie trzeba poczekać minimum rok, do momentu aż podłoże przestanie się uginać pod ciężarem stąpającego człowieka.

Co zrobić z resztkami liści?

Liście, których nie zdołaliśmy wykorzystać bądź te zepsute i chore, można albo wyrzucić na śmieci, albo spalić. Choć palenie liście jest dość popularnym zwyczajem, nie jest ono godne polecenia. Możliwości palenia liści w ogrodach i na działkach są regulowane przez lokalne przepisy, dlatego przed przystąpieniem do palenia, należy wpierw zapoznać się z sytuacją w naszym miejscu zamieszkania. W pierwszej kolejności należy przestrzegać przepisów przeciwpożarowych oraz tych, które są związane z bezpieczeństwem, dym powstający z palących liści może m.in. ograniczyć widoczność na znajdującej się opodal drodze lub przeszkadzać sąsiadom. Nie bez znaczenia jest także fakt, że spalanie rzeczy w niskich temperaturach jest szkodliwe zarówno dla zdrowia człowieka, jak i dla środowiska. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, wówczas najlepiej palić wysuszone liście, palą się one szybciej i emitują mniej dymu niż te wilgotne. Nie zapominajmy także, że ognisko musi koniecznie znajdować się pod nieustanną kontrolą a końcowy żar należy dokładnie wygasić.

Jak spakować liście na śmieci?

Jeśli zdecydujemy się wyrzucić liście na śmieci, wówczas najprostszym sposobem jest zlecenie ich wywozu firmie wywożącej śmieci, która odbierze je spakowane w foliowe worki. Istnieje także możliwość wywiezienia ich luzem, jednak w takim wypadku będzie trzeba zapłacić dodatkowo za dodatkowy czasochłonny załadunek. Zanim skontaktujemy się z firmą wywożącą śmieci, możemy popytać okolicznych rolników czy nie byliby zainteresowani odbiorem liści, bowiem wykorzystują je oni na ściółkę do obory. W niektórych rejonach jesienią ustawiane są specjalne kontenery na liście, wówczas można je tak wynosić. Niektóre z gmin, które przeprowadzają segregację śmieci, mogą rozdawać za darmo lub sprzedawać worki przeznaczone na poszczególne odpady, a wśród nich także takie na trawę i liście. Informacje dotyczące odbioru zapakowanych liście przez  odpowiednie służby dostępne są z reguły z lokalnych wydziałach ochrony środowiska, które dodatkowo mogą nas poinformować w jakie dni miesiącach zbierane są worki z liśćmi wystawione przed bramy domów.

A Wy? Co robicie z jesiennymi liśćmi?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu