Jak przygotować ogród na zimę? | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Jak przygotować ogród na zimę?

Wirginia Nieckarz Wirginia Nieckarz
Canna Skandynawski ogród od Grupa Bio3 Skandynawski
Loading admin actions …

Jesień przejawia się w chłodzie powietrza, krótkich dniach i różnych odcieniach czerwieni i złota w liściach na drzewach i trawniku. Obecność jesieni oznacza, że nadeszła pora by przygotować ogród na zbliżającą się zimę. Jako, że ogród jest swoistą ozdobą każdego domu należy poświęcić trochę wolnego czasu na jego pielęgnację tak, by utrzymać go w jak najlepszym stanie. Przygotowania wiążą się z wieloma pracami w ogrodzie, jednak to one sprawią, że ogród będzie ładnie się prezentował podczas mroźnych miesięcy i przetrwa zimowe dni. Do właściwych przygotowań wliczają się takie zabiegi ogrodnicze, jak m.in. podlewanie, okrywanie roślin, grabienie liści i koszenie trawnika. Wszystkie te zabiegi pomogą naszym roślinom przetrwać ciężki okres zimowy. Podczas tych jesiennych prac trzeba jednak uważać, aby czasem roślinom nie zaszkodzić np. poprzez niewłaściwe nawożenie czy złe przycinanie.

O rośliny należy dbać przez cały rok, bowiem zdrowe, właściwie nawożone oraz pielęgnowane podczas sezonu wzrostu rośliny z pewnością lepiej przetrwają zimowy okres. W poniższym artykule podpowiadamy jak przygotować ogród na nieuniknione nadejście zimy.

Przygotowanie roślin na śnieg

Canna Skandynawski ogród od Grupa Bio3 Skandynawski

Z drzew i krzewów należy jesienią usunąć suche oraz uszkodzone gałęzie. Jednak podczas tych prac należy pamiętać, by nie niszczyć żywych gałęzi, bowiem osłabi to odporność rośliny. Ponadto przycinając roślinę nie powinno się pozbawiać jej jednorazowo więcej niż 1/5 jej całkowitej objętości. Można także obsypać rośliny korą i słomą, dzięki czemu uchronimy ich korzenie oraz nasadę pnia przed nadchodzącymi przymrozkami.

Podlewanie – podczas jesiennych dni trzeba pamiętać by podlewać zimozielone krzewy i drzewa, ponieważ jako, iż rosną one także zimą to będą potrzebować zapasu wody. Wrażliwe okazy najlepiej osłonić przed wiatrem, mrozem i słońcem

Kopczykowanie – jeśli nie zabezpieczymy odpowiednio krzewów, wówczas nie przetrwają one do wiosny. Kopczykowanie rozpoczyna się gdy temperatura powietrza wynosi blisko zero stopni i utrzymuje się przez kilka dni, wtedy w podstaw krzewów należy usypać kopczyki z ziemi na wysokości od 20 do 30 cm. Dzięki temu zabiegowi wiosną pojawią się nowe pędy pod warunkiem, że zimą nie zmarznie górna część rośliny.

Wiązanie – jako, iż wystarczy jeden obfity w opady śniegu dzień by krzewy i drzewka zaczęły się wyginać pod ciężarem śniegu, rośliny należy jesienią związać. Wszelkie kuliste odmiany rośliny mogą na zawsze stracić swoją pierwotną formę jeśli tylko śnieg wtargnie do ich środka.

Okrywanie – około tygodnia po silnych przymrozkach, kiedy to rośliny zdążą się zahartować i oswoić z mrozem, należy przeprowadzić ich okrywanie. Oczywiście okrywanie stosujemy jedynie w przypadkach roślin wrażliwych na przemarzanie, takich jak np. róże, powojniki, wrzosy, lawendy czy niektóre byliny.  Do okrywania zaleca się użycie tzw. agrowłókniny, po okryciu rośliny należy związać sznurkiem.

Wykopywanie  i przesadzanie – początek jesieni to najlepszy czas na wykopywanie cebul i bulw bylin, które nie zimują w gruncie. Wykopuje się m.in. mieczyki. Nadziemną część przycina się pozostawiając około 3-5 cm odcinka pędu, bulwy się osusza, oczyszcza z ziemi i usuwa wszelkie cebule i bulwy chore, pleśniejące lub zdeformowane. Następnie przechowuje się je w ciemnym, przewiewnym pomieszczeniu, w którym temperatura wynosi ok. 5-12 stopni celsjusza. Do końca września można także z powodzeniem przesadzić rośliny iglaste i zimozielone. Z kolei rośliny, które przechodzą okres spoczynku zimą, można przesadzić gdy zrzucą liście, co ma miejsce zwykle w październiku i listopadzie. Jesień jest także idealną porą na przesadzanie i dzielenie rozrośniętych bylin.

Zasadzenie nowych roślin

Okres jesienny jest najlepszą porą na zasadzenie roślin, które posiadają tzw. nagi korzeń, np. żywopłotów.  Jest to także odpowiedni czas na posadzenie nowych drzew i krzewów owocowych, choć najlepiej wybrać te odmiany, które nie posiadają bardzo wysokich wymagań środowiskowych, są łatwe w pielęgnacji, dają owocne plony i są odporne na mrozy i niskie temperatury. W tym okresie sadzi się także rośliny cebulowe oraz te, które kwitną wczesną wiosną.

Przeniesienie delikatnych gatunków

W momencie gdy zapowiadają się nocne przymrozki należy przenieść do pomieszczeń wrażliwe na mróz rośliny pojemnikowe, takie jak fuksje, pelargonie, rośliny cytrusowe itp. Te z roślin, które przechodzą w sezonie zimowym okres spoczynku można śmiało przechowywać w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu, jednak należy zwrócić uwagę na to, by w danym pokoju temperatura nie spadała poniżej zera. W tym celu może nam posłużyć piwnica lub ogrzewany garaż. Z kolei wszelkie zimozielone rośliny przechowuje się w jasnych chłodniejszych pomieszczeniach, takich jak np. klatki schodowe. Bez względu na miejsce przechowywania roślin, pokoje te muszą być przewiewne, dzięki czemu unikniemy rozwojowi chorób grzybowych czy też szkodników.

Grabienie liści

Jesień wiąże się z licznymi spadającymi liśćmi oraz powstałym z nich kolorowym dywanem pokrywającym trawnik. Liście należy regularnie i dokładnie grabić oraz oczyszczać z nich trawę. Jeśli je zostawimy, to może nas spotkać dość przykra niespodzianka na wiosnę – pleśń śniegowa. Zalegające na trawniku liście pod wpływem wilgoci zlepiają się i tworzą nieprzepuszczalną warstwę powietrza, która przyczynia się do powstawania nieprzyjemnej choroby trawy. Jeśli tylko mamy taką możliwość to sprzątanie liście możemy znacząco sobie ułatwić sięgając po przeznaczone do celu urządzenia, np. odkurzacz ogrodowy. Zebrane liście można zagospodarować na kilka sposobów. Można je wyrzucić do pojemników na śmieci, można je wraz z skoszoną trawą przechowywać w kompostowniku, tak by wiosną wykorzystać je jako naturalny i bogaty w mikroelementy nawóz, albo można je spalić. Część liści można także wykorzystać w celu okrycia wrażliwych na mróz roślin w ogrodzie. Niektóre osoby mają z zwyczaju także palenie liści i igieł drzew i krzewów iglastych, gdyż obawiają się, że staną się one siedliskiem chorób lub szkodników. 

Ogród ze zdjęcia został zaprojektowany przez Pracownię Projektową Architektury Krajobrazu Januszówka.

Utrzymanie trawnika

Kolejna praca w ogrodzie dotyczy przygotowania trawnika. Trawnik należy uprzątnąć z liści i zanieczyszczeń oraz skosić ostatni raz przed nadejściem zimy. Trawę najlepiej przyciąć na wysokość ok. 4 cm, bowiem zbyt krótko skoszona trawa będzie narażona zimą na przemarzanie, z kolei za długa może ulec porażeniu patogenami. Prace te najkorzystniej wykonać w drugiej połowie października, jednak jeśli nie zdołamy tego dokonać, to można je przenieść na początek listopada. Skoszony trawnik należy nawozić. Preparaty bogate w potas i fosfor użyźnią trawę jesienią. Podczas nawożenia trawnika w tym okresie nie należy używać nawozów z azotem, który stosuje się na wiosnę, ponieważ ma on za zadanie pobudzić rośliny do wzrostu i opóźnić ich późniejsze przejście w zimowy spoczynek. W tej porze roku można także przeprowadzić aerację, czyli napowietrzenie.

Kompostownik

Jesień jest świetna pora na założenie kompostownika, ponieważ to okres gdy posiadamy największą ilość odpadów organicznych, które zdążą się rozłożyć do czas nadejścia wiosny, zwłaszcza jeśli posypiemy je starterem do kompostu. Jeśli zbierzemy w ogrodzie dużą ilość liście to warto zrobić dla nich oddzielne miejsce do składowania. W tym celu może nam posłużyć kawałek ogrodu ogrodzony siatką. Liście są dość szybko rozkładającym się materiałem, dlatego istnieje możliwość, że wiosną będziemy w stanie wykorzystać powstałą próchnicę.

Należy także zadbać o glebę, jej staranne przygotowanie na zimę zaowocuje latem, gdy nasze przyszłoroczne uprawy będą udane. Gliniaste gleby należy przekopać i pozostawić tak, by później rozkruszył je mróz, natomiast lekkie i piaszczyste należy odchwaszczać i lekko spulchnić a na koniec pokryć warstwą dobrej jakości kompostu.

Opieka nad dziką przyrodą – dokarmianie ptaków

Prism Nest Box od Hen and Hammock Nowoczesny
Hen and Hammock

Prism Nest Box

Hen and Hammock

Zima to ciężki czas dla ptaków w ogrodzie bowiem gdy świat pokrywa śnieg wówczas ptaki mają wielką trudność w znalezieniu czegokolwiek do jedzenia, a same poszukiwania pokarmu pochłaniają ich cenną energię. Bez naszej pomocy wielu ptakom może nie udać się przeżyć niskiej temperatury i opadów śniegu, dlatego warto je dokarmiać w tym okresie. Jeśli zdecydujemy się na dokarmianie ptaków należy to robić regularnie oraz nie zacząć za wcześnie. Ptaki należy dokarmiać wyłącznie wtedy, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwi im żerowanie. Karmnik należy umieścić w takim miejscu, do którego nie dostaną się inne drapieżniki (np. koty). Trzeba zadbać o to, by był on solidnie przymocowany do podłoża lub drzewa, tak by nie zerwały go silne wiatry.

Zaczęliście już przygotowywać swój ogród na nadejście zimy?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu