Jak czyścić okna i inne szklane powierzchnie? | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Jak czyścić okna i inne szklane powierzchnie?

Wirginia Nieckarz Wirginia Nieckarz
Nowoczesna łazienka od homify Nowoczesny
Loading admin actions …

Mycie okien prawdopodobnie należy do najbardziej uciążliwych obowiązków domowych. Zwykle zajmujemy się oknami dwa razy w roku, jednak praca ta jest czasochłonna, daje „w kość”, no i zawsze rodzi się obawa, że następnego dnia będzie padać i cały nasz wysiłek pójdzie na marne. Mycie okien jest szczególnie wyczerpujące w domach, w których znajdują się zwierzęta i małe dzieci, odciski mokrych nosów, łap i rączek praktycznie zawsze znajdują się na niższych partiach mieszkania.

Ponadto, nie zawsze jesteśmy w stanie dotrzeć do wszystkich szklanych powierzchni. Niektóre wysokie lub dachowe okna w architektonicznie zaprojektowanych domach znajdują się na niebezpiecznych wysokościach i do ich czyszczenia niezbędne są specjalne narzędzia. W takich przypadkach zaleca się zaniechanie prób samodzielnego czyszczenia tych miejsc i pozwolenie profesjonalistom na wykonanie tego obciążającego kręgosłup zadania.

Dla osób preferujących samodzielne mycie okien, kolejnym dylematem jest wybór preferowanej metody czyszczenia oraz wykorzystywanych w tym celu materiałów. Stawiacie na stary sprawdzony sposób czyszczenia okien octem i wycierania gazetą? A może myjecie je wodą z mydłem lub specjalnie opracowanymi środkami chemicznymi? Niezależnie od wyboru, zadbajcie o odpowiedni strój ochronny oraz zawsze uważajcie podczas stawania na drabinie i stołkach!

Przesuwane i składane drzwi

W niektórych domach przesuwane i składane drzwi, a także okna sięgające od podłogi aż po sufit, stały się głównym elementem umożliwiającym połączenia wnętrza domu z jego otoczeniem. Biorąc pod uwagę ich wielkość, konieczne jest by te powierzchnie były regularnie czyszczone. Dlaczego? Ponieważ efekt nieskończoności i lekkości zostanie zaburzony jeśli w momencie spojrzenia w dal na otaczającą nas naturę zauważymy dużą plamę na szybie. W przypadku posiadania dużych szklanych powierzchni można zwrócić się o pomoc do profesjonalistów lub zainwestować w dużych lub średnich rozmiarów gumowe wycieraczki, które umożliwią wyczyszczenie okien bez pozostawiania brzydkich smug.

Okna o standardowej wysokości

Cafe Style Shutters for Bay Windows od Plantation Shutters Ltd Klasyczny
Plantation Shutters Ltd

Cafe Style Shutters for Bay Windows

Plantation Shutters Ltd

Okna o standardowej wysokości stosunkowo łatwo umyć za pomocą podstawowych artykułów gospodarstwa domowego, takich jak: wiadro, gąbka i płyn do mycia naczyń. Niektórzy mają w nawyku zachowywanie starych koszulek i prześcieradeł, które później wykorzystują do mycia lub wycierania podczas sprzątania, a po zużyciu po prostu wyrzucają. Osoby dbający o środowisko mogą spróbować starej metody, w której do trzech litrów wody dodaje się dwie łyżki stołowe octu, a następnie taką mieszanką poleruje się okna za pomocą gazety. Alternatywnie można w tych samych proporcjach użyć soku z cytryny lub sody oczyszczonej. 

Należy zwrócić uwagę na to, by nie używać podczas czyszczenia papierowych ręczników lub papieru toaletowego, bowiem szybko one nasiąkną i zaczną pozostawiać małe włókna na czyszczonej powierzchni.

Wysokie i dachowe okna

Courtyard House - East Dulwich Nowoczesna jadalnia od Designcubed Nowoczesny
Designcubed

Courtyard House – East Dulwich

Designcubed

Prawdopodobnie jednym z najpiękniejszych elementów domu są wysokie i dachowe okna, których zadanie polega na dostarczenia do wnętrza możliwie największej ilości światła. Jest to szczególnie istotne w przypadku domów kompaktowych lub tych, które znajdują się w niewielkiej odległości od sąsiedniej posiadłości. Biorąc pod uwagę ich kąt, okna te są bardzo podatne na zabrudzenia, kurz oraz suche ślady po kroplach deszczu po burzy. Jak wspomnieliśmy wcześniej, nie zaleca się podejmowania samodzielnych prób czyszczenia tych okien, nawet jeśli ma się w tym doświadczenie lub robiło się to wcześniej. To zadanie powinno zostać powierzone specjalistom posiadającym odpowiednie wyposażenie. Dbając o to, by okna te były stosunkowo regularnie myte, będziecie zdumieni ilością dodatkowego światła, jakie będzie przenikało przez czyste okna do wnętrza waszych domów.

Kabiny prysznicowe

Nowoczesna łazienka od homify Nowoczesny

Podatne na pianę mydlaną, krople wody oraz, w zależności o rodzaju wody występującej w danym miejscu zamieszkania, osadzającego się wapnia, na kabinie prysznicowej powstają takie plamy, które nie występują w żadnym innym miejscu w mieszkaniu. Biorąc pod uwagę niewielki rozmiar kabiny prysznicowej, zakłada się, że generalne czyszczenie jej co tydzień zapewni, że nalot na kabinie nie stanie się zbity i coraz trudniejszy do usunięcia. Ci, którzy chcą by ich szklana kabina codziennie prezentowała się idealnie, mogą umieścić w kabinie specjalną gumową wycieraczkę lub gąbkę, którą należy szybko wytrzeć mokre szklane ścianki prysznica po każdorazowym użyciu. Wprowadzenie takiego nawyku w życie sprawi, że co tygodniowe lub miesięczne czyszczenie prysznica stanie się w dłuższej perspektywie znacznie łatwiejsze oraz zapobiegnie ewentualnym trwałym uszkodzeniom, które mogłyby powstać przy rzadszym czyszczeniu. Przy czyszczeniu małych powierzchni należy uważać jednak, by wykorzystywane chemikalia nie narażały naszej skóry, dlatego zaleca się powstrzymywanie od stosowania środków, których wartość pH jest niższa niż 4 lub wyższa niż 12.

Schody i balustrady

Fairways at the Bishops Avenue Nowoczesny korytarz, przedpokój i schody od Celia Sawyer Luxury Interiors Nowoczesny
Celia Sawyer Luxury Interiors

Fairways at the Bishops Avenue

Celia Sawyer Luxury Interiors

Kto by pomyślał, że to właśnie szklane schody są jedną z najłatwiejszych do czyszczenia powierzchni? Są one estetyczne, trwałe i proste w utrzymaniu! Istny cud! Szklane schody przyciągają mniej kurzu i brudu niż ich tradycyjne drewniane odpowiedniki. Można je przetrzeć wilgotną szmatką lub odkurzaczem. Trzeba jednak pamiętać, że po umyciu ich powierzchnia będzie bardzo śliska do momentu wyschnięcia, dlatego też należy zawsze zawczasu ostrzec członków rodziny i gości by zachowywali szczególną ostrożność.

Blaty stołów

Megalith Table od Duffy London
Duffy London

Megalith Table

Duffy London

Pamiętacie, jak w dzieciństwie mama zawsze zwracała uwagę by wziąć talerz lub umieścić na stole podkładkę, podczas gdy wędrowaliście w salonie z przekąską lub kubkiem herbaty? Jako dorośli, posiadając piękną rzecz, taką jak np. przywołany stolik ze szklaną powierzchnią, zaczynamy doskonale rozumieć zasadność uciążliwych komentarzy matki z dzieciństwa. Nie ma nic gorszego niż okrągła plama pozostawiona po kubku, oleiste plamy lub okruchy na szklanej powierzchni. Są one bardzo widoczne i brzydkie. Zapobieganie w tym wypadku jest kluczowym sposobem na uniknięcie wspomnianych plam, które w razie ewentualnego powstania należy usunąć za pomocą mokrej szmatki lub szybkiego sprayu do czyszczenia szkła.

Znacie jakieś sprawdzone sposoby na skuteczne czyszczenia szkła, którymi chcielibyście się podzielić z innymi?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu